Elektro kotel místo TČ?

Autor: PanStilip (8 příspěvků)
14. 6. 2018
5 komentářů
Dotaz

Zdravím, stavíme nízkoenergetický dům (B+) a v projektu máme navrženo TČ. Místo něj by se nám mnohem více líbila varianta elektrokotel + solární panely. Myslíte, že to bude mít nějaký vliv na enegretickou náročnost domu? Elektrokotel sám osobě by asi neprošel, ale kdyby byl v kombinaci se solárními panely (cca 20m2)? Jde mi o to, aby nebyl problém při kolaudaci. Řešíte někdo něco podobného u svého domu?

Podr25. 7. 2018 18:31:09

Dobrý den,

pane Kubíček můžeme taky poprosit o radu ohledně TČ? Koukali jsme že se v tom dost vyznáte a nevíme jaké zvolit čerpadlo a ani výkon čerpadla nebo na co se zaměřit :)
Chtěli bychom TČ vzduch/voda a tepelné ztráty našeho domu od projektanta jsou 8,5 kW.

Děkuji

Petr Podrábský
Email: skate.podr@seznam.cz

Pavel14. 7. 2018 17:41:52

PENB mám vyhotovený. Jen nevím jestli to řešit tady nebo na e-mailu. Kdyžtak můj je pkamenskyZAVINAČcentrum.cz

Jiří Kubíček12. 7. 2018 20:37:04

Dobrý den o věřit TZ vašeho domu není žádný problém, nejjednodušší by to bylo podle PENB, jestli ho máte vyhotovený, jen bych vám napsal, jaké přesně údaje z PENB a další údaje potřebuji dodat.

Pavel11. 7. 2018 12:43:24

Dobrý den pane Kubíčku. Viděl jsem ve spousty příspěvcích, že lidem přepočítáte tep. ztráty. Mohl bych se i já na Vás s touto tématikou obrátit? Stavíme bungalov v Hustopečích u Brna. 194m2 obytná plocha. Vytápěná plocha 146m2. A firma mi spočítala tep. ztráty na 7,8kW. Po té co jsem paní řekl, že bude rekuperace, tak se to snížilo na 5,5kW. Tak jestli by Vám šla poslat skaldba domu a klidně i vypočítané TZ.
Děkuji

Jiří Kubíček14. 6. 2018 11:28:53

Dobrý den, jednak nevím, co myslíte nízkoenergetickým domem B+. Podle standardu má NED měrnou potřebu tepla na čistou vytápěnou plochu do 50 kWh/m2/rok. Nevím, jakou máte čistou vytápěnou plochu vytápěné zóny a jaké TZ, třeba NED máte, ale mnoho stavebníků bere slovo nízkoenergetický jenom jako nějaký název skoro pro každou novostavbu. Je jasné, že pouze s elektrokotlem a el. bojlerem byste neprošli limitem neobnovitelné primární energie. Ono to není ale ani úplně jisté se soláry, záleží na tom jaké jsou TZ domu, plocha domu, a k čemu jsou ty soláry určené (většinou jen k ohřevu TV, k vytápění se to prakticky nevyplatí). Muselo by se to ověřit přesným výpočtem PENB.

Trochu se ale divím, že chcete jít do kombinace solárů a elektrokotle, proč to chcete raději, než TČ ? Podle TZ domu většina lidí stojí před rozhodnutím u novostavby, zda zvolit vytápění elektřinou (dolněno kvůli limitu neobnovitelné primární energie třeba klimoškou nebo ohřevem TV pomoci bojleru s vestavěným TČ nebo pomocí klimošky přes výměník ) nebo tepelným čerpadlem. Jakékoli soláry se prakticky nevyplatí, ale třeba je máte za nějakou hodně výhodnou cenu. Soláry pro vytápění toho moc nenadělají, maximálně uspoří 5 - 10% nákladů na vytápění a v naprosté většině případů se používají k ohřevu TV. Jenže ani zde není úspora bůh ví jaká, oproti elektřině asi poloviční. Jedna osoba za rok při ohřevu TV elektřinou spotřebuje při výhodném tarifu EE (dnes zpravidla D57d) asi 2.000,-Kč, soláry tedy na osobu uspoří asi 1.000,-Kč, při 4 osobách je tedy úspora asi 4.000,-Kč. Nevím, za jakou cenu soláry budete mít, ale většinou se u solárů o rozumné návratnosti nedá vůbec mluvit. Jestli máte vyšší TZ (cca nad 4-5 kW), zůstaňte raději u TČ, nemusíte zrovna kupovat to nejdražší za cenu přes 200.000,-Kč.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama