zhodnocení projektu

Autor: marad (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
23. 4. 2018
2 komentáře
Dotaz

Hezký den,

prosím o zhodnocení projektu rodinného domu.

Rád bych znal i názor pana Ing. arch. Martina Vebera.

Moc díky všem za reakce.

Přílohy

projekt.pdf
usazeninapozemku.pdf

marad31. 5. 2018 7:40:57

Dobrý den,
moc Vám děkuji za postřehy.
Ad. 1) Ano dispozici tvořil stavební konstruktér. Vím, že tenké stěny mají své omezení, ale dal jsem na doporučení lidí z Centra pasivního domu, tak uvidíme jak se s tím na stavbě popasuji. Projektant navrhoval Porotherm 30cm.
Ad. 2) Příčka v obýváku nebude. Bude to otevřený prostor. Chodbu do L s projektantem můžu ještě vyřesit, je to dobrá připomínka, děkuji. Místnost nazvaná spíž, spíží nebude bude to spíše sklad.
Ad. 3) Šatny byly požadavkem manželky, ale když čtu Vaše argumenty, uvažiji o jejich zrušení a lepším využití prostoru v dětských pokojích. O táhlech vím, ale projektant mi nenabídl jiné řešení, ale zkusím to s ním ještě probrat, jaké jsou další možnosti.
Ad.4) Dům je navržen jako pasivní, proto takové tloušťky izolací. Vytápění a ohřev TUV bude řešeno tepelným čerpadlem země-voda. Rekuperace ještě není dořešena, sání a výdech budou pravděpodobně přes roh domu. Ve chvíli, kdy jsme určovali, jak bude dům energeticky náročný, mi přišlo logické stavět dům takto. Je , ale možné, že jsou to peníze navíc, které jsou zbytečně vynaložené.
Ad.5) Dveře na zahradu z tech. místnosti tam jsou.
Ad.6) Tyto věci budou uloženy v zahradním domku, v budoucnu v garáži.

Ještě jednou Vám moc děkuji za reakci a postřehy. Jsem rád za každý pohled z jiného úhlu, protože spoustu věcí si člověk neuvědomí nebo ani nemůže, když není z oboru.
Pěkný den.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber30. 5. 2018 20:36:13

Dobrý den, škoda, že jste se neozvali na můj mail, na Svépomocí od dob zahlcení spamem moc nechodím, dost mne to otravovalo. Také jsem trochu zahlcen prací, ale pomohu rád... nuže, do toho...

1.) Na projektu je vidět, že jej dělal pravděpodobně stavební konstruktér, nežli architekt (to není ani chvála, ani kritika, ale konstatování toho, že každá profese má svůj potenciál a své limity). Osobně oceňuji skutečnost, že si někdo dal práci s propočtem tloušťky stěn, aby použil tu absolutně nejtenčí možnou sílu. Sedmnácticentimetrové příčky po obvodu skoro nahání strach, ale s pohledem na řezy základy bych věřil. Přijde mi to ale dost nepohodlné pro drážkování rozvodů, osazování spotřebičů a podobně, zvláště s vědomím, že jde o vápenopískovou cihlu (sám s ní mám fyzickou zkušenost a projektuji ji jen svým nepřátelům :-) Faktem tedy je, že takto subtilní konstrukce nepřipouští sebemenší řemeslnické pochybení, ať ve vazbě, nebo v detailu u věnce či pozednice.

2.) Dispozice má své rezervy. Minimálně co se nevyužití některých příležitostí týče: Z úžadně velkého obýváku se příčkou "definitivně" odděluje kout kuchyně, která by jinak mohla docela dobře působit lépe se otvírající do velkého prostoru s jistým "dojmem". Když už jsou rozpony tak draze navržené, že jde není nosná zeď, příčkou byť sebetenčí ta velkorysost zmizí. V hale je dost nepochopitelné to odskočení stěn k zádveří, opět to stavbu prodražuje a nepravidelný tvar haly do "tlustého L" dodá dojem menší, než v případě čistého obdélného půdorysu, protože roh bude vytvářet stín, hrana je zde ostrý průnik do jinak sympatického prostoru. V případě, že trváte na spižírně takto vzdálené od kuchyně, bych zvážil okénko na provětrávání a ochlazování, samozřejmě s nezbytnou rozvahou nad tepelnými ztrátami. Pokud nebude spíž dobře vymyšlená, je lepší vzdát její eistenci a nahradit ji dobře vymyšlenou spížní skříní. Mám spižírnu o ploše 5m2, chladnou, odizolovanou od kuchyně, částečně supluje lednici, nemohu si ji vynachválit. Zvažte obrátit orientaci schodiště, prostor pod ramenem připojit k technické místnosti, tu zmenšit, posunout koupelnu, vrazit tam někam do pozice dnešního záchodu tu spíž s okýnkem a výškou až ke stropu, regálů není nikdy dost...

3.) V principu nemám nic proti šatnám, které tvoří oddělenou místnost. Dobrý šatna má skříně po obou stranách chodbičky, pořádné zrcadlo a bonusem je nějaký sedací "botník". V případě šaten navržených v patře se obávám, že šatna zbytečně ukrádá prostor pokojům, tam, kde by stačila jen dobře řešená vestavná šatní skříň, hluboká, přehledná, s posuvnými dveřmi. Pokoje mohou být o dost prostornější, což vede mimo jiné k jednomu docela výhodnému sociálnímu aspektu... pro určité období dětství je výhodné jeden děcák vnímat jako společnou ložnici obou dětí, druhý jako společnou hernu. Velká herna je snáze rozdělitelná na soukromá území a zase spojitelná v dobách spolupráce. Šatny jsou "trendy", můžou o něco usnadnit schovávání nepořádku, ale pro takto skromné dispozice (tj. bez soukromých koupelen, toaletních stolků, s plochou jen okoo 3m2) opravdu efekt nepřinášejí. Jinak sloupy, nyní včleněné do stěn šatny, v prostoru určitě nevadí, nebojte se jen přiznat a nechat vyznít. Dost bych se přimlouval za přeřešení těch ocelových táhel od vaznic, To znemožňuje jakoukoli úpravu dispozice podkroví podle životních změn rodiny. Mám v ložnici dvě plné vazby vazníkového krovu, které ty železné kotvy nahrazují, a docela úspěšně s tím žiju :-)

4.) Z hlediska termiky je dům navržen více než komfortně, dimenze izolantu jsou obdivuhodné, vysoce převyšující dobrý standard. Používaná vata má opravdu nízké součinitele prostupu, v podlaze je také pořádná tloušťka polystyrenu. Otázkou je, jaká je návratnost vynaložených nákladů proti domu, který má o třetinu menší tloušťky izolací. V mých realizacích při porovnání domů třídy A a třídy "lidově řešeno" A++ velmi často vyplývá, že výrazně vyšší náklady při realizaci jen velmi málo snižují náklady na vytápění, řádově o stokoruny. Návratnost i při konstantně mírně rostoucí ceně energií překračuje dobu životnosti použitých skladeb v obálce. Celkem běžně se vyplácí podle propočtů mých energetiků izolace zhruba 18 až 20cm polystyrenu do fasády, do 40cm vaty ve střeše, do 18cm v podlaze (samozřejmě je ve hře mnoho dalších faktorů). Zdá se mi, že vytápění bude elektrické a k tomu lokální v krbu v obýváku, minimalizaci ztrát bude zajišťovat rekuperace... To je dobré, rozumné, ale i tak mám dojem, že je to dost drahé v součtu proti jiným hypotetickým řešením (mimochodem se mi moc nezdá výdech vzduchotechniky dva metry od přívodu vzduchu, ale to je možná ještě nedoladěné schéma).

5.) Shoz prádla v místnůstce za podkrovní koupelnou je super. Ještě bych doporučil kromě sušičky v přízemí dveře z technické místnosti do zahrady, aby se mohlo prádlo sušit na sluníčku.

6.) Ještě doporučím promyslet, kde budou ukládány kola, sekačka, hrábě, hrablo, dřevo, špalek a sekyra, kde se budou skladovat truhlíky a substrát pro kytky, tříděný odpad a kam budete odkládat kočárek, kárku a autosedačku, když budete potřebovat vyprázdnit auto.