Kanalizace

Autor: Honza&Janina (3 příspěvky)
7. 4. 2018
4 komentáře
Dotaz

Ahoj stavebníci

Chtěl bych se zaptat na postup natažení a napojení kanalizace přes sousední parcelu. Vedle naší parceli je pole které obdělavá jzd,pole ale vlastní někdo jiny. Potřeboval bych skrz toto pole natáhnout a posléze se napojit do obecní kanalizace, je to cca 120m a z toho asi 52m právě přes toto pole. Poté ještě kousek obecního pozemku asi 5m. Kanalizaci bych táhl podél hranice pole. Převíšení asi 10m. Kanalizaci bych kopal sám bagrem. Chtěl bych se zeptat jaký je správný postup a zda je to vubec reálné. nebo je jednoduší jít do vlastní čov. Předem děkuji

Přílohy

kanalizace.jpg

Honza&Janina10. 6. 2018 19:19:30

Ahoj,tak jsme se nakonec rozhodli pro tlakovou kanalizaci nejspíše od firmy sigma. Spádová kanalizace by jen na potrubý vyšla na 120000kč. A tlakova vyjde cca na 40000 co jsem koukal. Má někdo zkušenosti? Přemýšlím udělat cca 20cm pod výkem přepadovou rouru do trativodu...zamezit odtoku hrubých nečistot a pouze pro případ poruchy by odtékala pouze kalová voda do trativodu pod zahradu. Dešťovka bude mít svojí nádrž zvlášt a možná bude používaná na splachování. Děkuji

zero227. 4. 2018 18:31:56

Zkusil bych to s tím projektem přípojky - to stojí řádově 2500 Kč, tam bude vidět, zda-li tento postup bude dobrý, případně zda-li by bylo řešením přečerpávání.
Pokud se ukáže, že ta přípojka bude drahá, pokročil bych k dalším řešením. Tím budete mít argumenty pro řízení o ČOV.

Honza&Janina26. 4. 2018 19:00:48

Děkuji za odpovědi
Takže by jste mi doporučili spíše vlastní čov? Nebo bych mohl ještě mít přečerpavající jímku. Do kanalizace to mám cca 50m převýšení asi metr.nevím co je lepší řešení.

zero27. 4. 2018 18:17:46

Jsou tam dvě věci - povolení stavby na cizím pozemku a pak vlastní stavba.
Pokud to má vést přes soukromý pozemek, pak je nutno toto vyřešit a to věcným břemenem, v zásadě nejméně dva metry od hranice pozemku - vedení kanalizace potřebuje mít ochranné pásmo a to by zasahovalo do dalšího pozemku. Pro vlastníky pole to bude znamenat omezení a obvykle se za věcné břemeno platí. Můžete je nalákat na to, že dáte do smlouvy o věcném břemeni, že pokud z toho pole bude někdy stavební parcela, umožníte jim připojení - ta přípojka bude totiž vaše. S obecním pozemkem to bude podobné, někde chtějí také platit za věcné břemeno. Pro věcné břemeno je nutné geodetické zaměření.
Vlastní stavba je svázána pravidly, které určí vlastník kanalizace - obvykle obec, která ji někdy má spravovanou jinou firmou - ta určí podmínky. Např. na každém zalomení je nutné mít revizní šachtu a podobně. Necháte si udělat projekt, ten vám schválí správce kanalizace a podle toho budete stavět. Předpokládal bych, že svépomocí bude možno udělat pouze ten výkop a to ještě ne úplně blízko vedení kanalizace, na ostatní věci bude muset být odborná firma a na konečné připojení to přijde zkontrolovat někdo ze správcovské firmy. Na stavbu stačí územní souhlas.
Dle zákona máte povinnost se připojit k obecní kanalizaci, pokud je to ekonomicky odůvodnitelné. Vlastní ČOV by vás možná vyšla levněji, ale i výrobci ČOV říkají, že pokud máte možnost připojit se, je to lepší.
Neboli, uvidíte hned po jednání s majiteli pole, zda-li vůbec budou ochotni vás nechat přípojku uložit.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama