Dobrý den,
nikde na webu nemohu najít odpověď na moji otázku, proto ji pokládám na Vašem fóru.
U 100 roků starého opukového domu jsem odkopal základy, tyto jsem izoloval soklovým polystyrenem, dole jsem do kačírku uložil drenážní trubku, na polystyren položil nopovku, kterou jsem cca 5cm na terénem opatřil zakončovací lištou.
Sokl nad úrovní terénu opatřím perlinkou, stěrkou a finální omítkou (buď pastovou, nebo venkovním štukem a fasádní barvou). Marmolit mi na starý domek nesmí.
Otázka zní - nechat zakončovací nopové lišty (jejich horní část) pod stěrkou a omítkou, nebo je odšroubovat a vrátit až na finální omítku?
Díky předem za reakce, nejlépe opřené o realizovaná nebo výrobci doporučovaná řešení.
Honza Senk20. 5. 2021 8:59:00
Dobrý den,
Mohu se prosím zepetat, dával jste pod ten polystyren ještě nějakou hydroizolaci? Treba hydroizolační stěrku nebo asfaltový pás? Nebo jen polystyren a nopovku?
Ja ted resim podobny problem. Dík za případnou odpověď.
Mirek2421. 5. 2021 5:32:03
Vzhledem k tomu, že nejde o novostavbu a nemám vodorovné izolace, tak jsem XPS kotvil přímo na opukové základy. Šlo mi zejména o boční oddělení základů od vlhké půdy a když už jsem měl odkopáno, základy jsem takto zateplil a onopoval. Mám 100 let starý domek, tak řeším i pokud možno původní vzhled, na XPS natahuji stěrku s perlinkou, penetruji a natahuji hrubý štuk a na to fasádní silikonovou barvu.
Honza Senk21. 5. 2021 7:05:01
@Mirek24 Dík za odpověď. Tak dobrý. Já rekonstruuji dům z 60 let, z plých cihel, sklep z kamene kde mám mokré zdi. Tak to vidim stejně, dám petrimetr, a na to nopovku a hotovo. Předpokládám, že lepidlo s perlinkou jen na nadzemní část, v podzemí by to bylo asi naprd... Ten hruby stuk ti na tom lepidle drzi dobre? Mas asi nejaky specialni ne (flexi stuk nebo jak se tomu rika), nebo ten klasickej?
Mirek2422. 5. 2021 6:46:03
@Honza Senk
Lepidlo s perlinkou samozřejmě na nadzemní část, mám tam podsazený soklík o výšce cca 40 cm, verandu jsem napojil na omítku bez odskoku. Nopovku jsem zakončil lištou a pohrál jsem si s okapovým chodníkem.
Štuk mám osvědčený venkovní od Cemixu 023 nebo 023h = hrubý. U nás ho mají např. v IZOMATu na objednání do 2-3 dnů. Stejně jsem finalizoval i sádroše při půdní vestavbě (penetrace, perlinka, penetrace, štuk), nemám rád hladké stěny. To jsem spotřeboval asi 15 pytlů, tak jsem si pro ně zajel přes DEK do Berouna sám.
Honza Senk22. 5. 2021 17:04:21
@Mirek24 Jo aha, zajimavy ze to drzi, na zateplovaci systemy klasicky stuk stavebnici nedoporucujou (mozna proto ze by z toho meli malou provizi, protoze je to levnejsi). Ja jsem teda do podkrovi daval taky sadros, ale tmelil jsem to klasicky na 2 vrstvy + finish a strasne jsem u toho nadaval. Zda se mi tenhle zpusob strasne pracny. Priste bych to mozna taky delal na lepidlo s perlinkou, bude to asi jednodussi. Predpokladam, ze pri tomhle zpusobu zadnou mikroprasklinku mezi zdi a stropem nemas? (u tmeleni sadrou se to pry udela vzdy, neda se tomu pry vyhnout.
Mirek2422. 5. 2021 17:29:30
@Honza Senk Nevím, proč by to nedrželo, lepidlo s perlinkou tvoří můstek a aby si to sedlo, použil jsem vnější štuk s cementem. Podlahová plocha podkroví je cca 75m2, 2/3 tvoří strop, třetinu šikminy, mám tam cca 15 bm příček výška 2,6m. Perlinka to bezvadně drží, po 4 letech žádné praskliny. Přiznám se, že jsem všechny kouty zpevnil SDK Streit-flex páskou. Kritické jsou přechody mezi sádrošem a zdí, zde používám MS polymerový tmel. Akrylát mi do baráku nesmí ... Po zkušenostech s řemeslníky a nabyté zručnosti si dnes vše dělám sám.
Honza Senk22. 5. 2021 17:44:19
@Mirek24 Jo aha s cementem, tak uz rozumim. Ten polymerový tmel mozna vyzkousim taky. Dik za tip. Také dělám skoro všechno sám. Myslím. že je to tak lepší pokud nemáš obě ruce levý :D