Plánujeme stavět nový domek a pozemek nám bohužel nedovolí vše nacpat do jednoho patra bungalovu. Stavbu plánujeme provádět z velké části svépomocí.
Stojíme ovšem před dilematem, zda mít obytné podkroví, nebo regulérní patro. Uzemní regulativ nařizuje mít šikmnou střechu, ovšem bez určení šikmosti. Podle vyjádření stavebního úřadu to může být tedy cokoliv, co není rovné. Nabízí se nám tedy tři možnosti (všechny přijatelné stavebním úřadem a vyskytující se v okolí):
1) Klasické plné patro s nízkou lehkou vazníkovou střechou. Jako výhodu vidím jednoduchou konstrukci střechy, kompletně využitelný prostor a relativně jednoduchou výstavbu - nemusí se řešit izolace šikmin, střešní okna a podobné zběsilosti. Nevýhodou můžou být vyšší náklady na zdivo.
2) Plně podkroví. Výhodou bude ušetřené zdivo, jako nevýhodu ale vidím vše ostatní - méně využitý prostor, zateplení šikmin, izolace kolem střešních oken atd.
3) Kombinace obojího. Buď tedy vestavba menšího patra pod šikmou střechu a okna pouze ve štítech, nebo částečně "uříznuté" stěny těsně nad okny. To mi ale přijde spíš jako kombinace nevýhod patra a podkroví...
V okolí vídám podstatně častěji podkroví. Když pominu podkroví na starším domě, kde je to vcelku logická volba, tak to převážně vídám i na novostavbách. Je to kvůli ceně? Dá se alespoň od oka říct, o kolik je na stejném půdorysu podkroví levnější než klasické patro (10,20,30%...)?
zero25. 4. 2018 16:40:47
Obvyklá hranice pro rodinný dům je dvě nadzemní podlaží plus podkroví - pokud tedy můžete mít dvě plnohodnotná patra, pak jsou výhodnější než podkroví.
Podkroví je v každém případě kompromis a určeno převážně jen ke spaní, tj. ke klidové části domu. Navíc, obvykle nejvíce nezkoseného prostoru zabere chodba, do které vedou schody, což je řekněme nutný, ale ztrátový prostor. Dříve se podkroví bralo jako základ pro vícegenerační bydlení - starší generace zůstala dole a mladší šla do podkroví.
V současné době nízkoenergetických a pasivních domů je střešní okno dosti problémovým prvkem. Nejenže dělá problémy jej izolovat, ale zároveň je tam víceméně nutnost venkovního stínění, což dále prodražuje jeho pořízení. Navíc střešní okna ubírají prostor k případné pozdější instalaci fotovoltaických panelů.
Při vytápění nejde jen o plochu, ale spíše o objem vytápěného prostoru, i když v podkroví může být menší výška obytné místnosti (namísto 250cm jen 230cm).
Tj. pokud bych si mohl vybrat, vybral bych spíše plnohodnotné patro a střechu orientoval tak, aby bylo možno v budoucnu přidat FVE panely (tj. k jihovýchodu). Zároveň ale bych myslel na to, aby v přízemí byla prakticky úplná bytová jednotka, tj. aby ke stáří jste mohli zůstat jen dole a nebyli nuceni chodit do schodů.