Srovnání TČ

Autor: Daniel Spálenka (3 příspěvky)
10. 3. 2018
9 komentářů
Dotaz

Zdravím,

rad bych pro můj nově staveny dům si pořídil TČ které by mělo splňovat nasledující kritéria a rád bych věděl které na trhu existují a které by mohli být ty nej:

- 20kW tepelné ztráty (velká podlaha)

- Systém země, i.e. hloubkový vrt

- podlahové topení

- invertor

- napojení na PV

- COP více než 5

- pasivni klimatizace

- vyměník pro vzduchotechniku

- Nová zelená úsporám

Vím, že to je dost komplexní, ale doufám, že někdo poradí.

S pozdravem

DS

Pavel

Pavel11. 3. 2018 16:14:35

Skoda, ze jste se s tim ozval az ted. Prave probehly veletrhy for pasiv, moderni vytapani, infotherma. Neni nic snazsiho nez si pozadavky vytisknout a obejit stanky a uvidite, co vam kdo nabidne. Mozna jeste nejaky veleteh bude ted na jare s podobnym zamerenim.

Pavel

Pavel11. 3. 2018 15:26:11

Ja si jenom prisadim. Co pise pan Kubicek je pravda pro bezne podminky. Kdyz budete mit kolektor napr v polabi v piskwch s vysokou urovni spodni ody, tak dosahnete lepsi ucinosti. Jinak u kolektoru je lepsi byt spise na mirnem kopci. Ono jak ochlazuje sve okoli, tak tam trochu kondenzuje voda a pri spravnych podminkach se da udelat ze zahrady trochu bazina. Ne ze byste se tam utopil, ale treba vam tam neporostou zadne ovocne stromy, pokud je planujete.

Jiří Kubíček10. 3. 2018 20:48:10

Ještě jednou zdravím, když už zemní TČ, tak doporučuji jednoznačně se zemním kolektorm a napíšu důvody:
- cena vrtů je podstatně dražší než cena kolektoru, takže se to většinou s vrty dělá tak, že se výkonově dimenzují jen asi na 3/4 tepelných ztrát a zbytek dohání bivalence, tedy nějaká elektropatrona a můžete s vrty na COP 5 úplně zapomenout, reálně bude problém i s COP 4, kdyby se vrty nadimenzovaly na monovalentní provoz bylo by to investičně ještě dražší v porovnání s čímkoli a ani by se to nevyplatilo, proto se s vrty TČ dimenzuje s bivalencí, aby ten určitý počet dní v roce ta bivalence vykryla
- u TČ země/voda je nejdůležitější správné nadimenzování primáru a dokonce je lepší ho i mírně předimenzovat, což u vrtů vzhledem k ceně nehrozí, a právě TČ země/voda si díky stabilnějším teplotám na primáru zaslouží, aby pracovalo monovalentně a s vysokým COP, čehož lze za rozumnou cenu dosáhnout pouze s kolektorem
- u TČ s vrty, když někdo špatně odhadne nebo prozkoumá podlaží a bude to více poddimenzováno, než je zdrávo, tak vám ke konci zimy hrozí vybití vrtů a z TČ se vám stane jen hodně předražený elektrokotel a vrty musí nejdříve zregenerovat, než budou moci znovu dodávat teplo, sice se to stává výjimečně, ale u vrtů je to nebezpečí mnohem větší, než u kolektoru, právě díky tomu, že se kvůli ceně vrty dělají poddimenzované

Na TZ 20 kW budete potřebovat při běžné střední vydatnosti podloží vrty celkem o délce 300 m, nejlépe 2x 150, když to budete chtít rozdělit na 3, tak o trošku delší, přibližně 3x 110 - 120m. To je ale nadimenzování na 3/4 TZ, když bude chtít primár udělat na celé TZ, bude to minimálně 400 metrů vrtů. Nevím, jaké jsou přesně ceny, ale podle mne to i s vystrojením bude v rozmezí 800 - 1.000,-Kč za metr, tak si spočítejte, kolik dáte jen za vrty. Kolektor se dá udělat buď svépomocně nebo s firmou a tam bude cena na 100m2 cca 15.000,-Kč a hlavně můžete kolektor nadimenzovat na plné tepelné ztráty a TČ provozovat prakticky monovalentně, tedy i s vysokým COP, ale reálný bude podle mne i u těch nejlepších TČ do 4,5, větší COP hrozí pouze při měděných kolektorech s přímým odparem. On ten tabulkový SCOP, který se doporučuje větší jak 5 nemá moc s realitou společného a mezi zemními TČ jsou v účinnosti mezi značkami pouze minimální rozdíly a ono je to i logické, protože COP zemního TČ především souvisí s primárem, tedy jak je dobře vzhledem k TZ domu nadimenzovaný vrt nebo kolektor, ty přístroje sami o sobě už toho moc neudělají, vše je to na stejném principu a platit za invertor u zemního TČ podle mne nemá prakticky význam, u vzducháče je to něco jiného. Teploty na primáru u zemního TČ se pohybují někde mezi nulou a cca 10 °C, tak k čemu invertor ? I Když aktuální TZ místo 20 kW třeba budou jen 10 kW nebo ještě o trošku menší, tak to TČ cyklovat nebude, a to vzhledem k podlahovce, která má akumulační schopnosti a stabilnějším teplotám na primáru. Navíc u TČ s invertorem záleží na druhu použitého kompresoru, některé více a některé méně trpí na sníženou účinnost při nižších otáčkách a větším opotřebování. U zemního TČ je podstatně lepší možnost, když třeba zvolíte TČ jen o výkonu 16-18 kW a k tomu kolektor o 1000m2 nebo 400 m dlouhé vrty, než když zvolíte TČ o výkonu třeba 20- 22 kW a k tomu 300 m vrtů nebo kolektor o třeba 800 m2. Když ten invertor ale pořídíte, nic tím nezkazíte, jen je to ale zase zbytečně dražší. Jedny z nejlepších cen zemních TČ má forma Eltex KM, podívejte se na jejich stránky. Mám takový dojem, že dělají až 17 kW TČ a za velice příjemnou cenu, TČ o tomto výkonu by vám bohatě stačilo.

Daniel Spálenka

Daniel Spálenka10. 3. 2018 19:12:42

Dobry den pane Jirko,

dekuji za odpoved a rad nektere body upresnim:

1. vrty ci kolektor
Ja jsem otevreny oboum reseni, 1000m² pozemku pro kolektor by byl k dispozici ale radsi bych sel do vrtu ci do dvou meine hlubokych. Co se tyka vzduchoveho TC tak tam vidim par vyzev: (i) vyssi provozni naklady, hlavne v zime, (ii) hluk, (iii) kratkou zivotnost venkovni casti (iv) nizky COP
2. COP > 5
Dle doporuceni jak z AT, CH a DE maji byt preferovany COP > 5 z duvodu ucinnosti
3. invertor
Duvod je uspora EE pri nizkych spotrebach (vyssi vnejsi teplota v zime)

Nicmene dekuji za doporuceni se obratit na dodavatele coz urcite udelam az budu mit projekt i pro NZU.

S pozdravem
Daniel

Jiří Kubíček10. 3. 2018 18:37:57

Dobrý den, žádné přesnější doporučením vám sice nedám, asi to ubude chtít poptat dodavatele, kteří se zabývají zemními TČ, ale mám pár dotazů. Tím systémem země máte na mysli vrty nebo kolektor ? Upozorňuji, že s vrty to bude hodně drahé a spíše bych šel cestou vzduchového TČ, na kolektor budete potřebovat při TZ 20 kW cca 1000m2 pozemku pro běžný druh kolektoru. Opravdu chcete reálný COP větší jak 5 ? V tom případě byste měl provozovat systém voda/voda, jestli na to máte podmínky, nebo pořídit systém kolektoru s přímým odparem, protože s vrty nebo klasickým kolektorem není podle mne šance takového COP reálně dosáhnout a jestli vám to bude někdo slibovat, tak bude hodně odvážný. K čemu potřebujete u systému zemního TČ invertor ? Jednak zemních TČ s invertorem je málo a značně to omezuje výběr a výrobci byly k tomu donuceni jen kvůli tomu, že "je to v módě", a u zemního TČ to podle mne není vůbec důležitá funkce, jedině, že by hodně skákala potřeba toho topného výkonu, třeba kvůli tomu, že část domu se nebude vytápět stále nebo jen příležitostně. U zemních TČ jsou mnohem více stabilnější teploty na primáru, než u vzduchových, proto zpravidla invertor ztrácí opodstatnění, má i svá negativa.

Daniel Spálenka

Daniel Spálenka10. 3. 2018 16:58:44

děkuji

pavel10. 3. 2018 11:56:01

tak to už je jiná, chce to poptat dodavatele. ja mám třeba na 8kw komplet kotelnu nabídky od 120.000. a není to čína ale fujitsu.

Daniel Spálenka

Daniel Spálenka10. 3. 2018 11:26:55

Právě, že jsem. 600m² obytná plocha a hodně oken.

pavel10. 3. 2018 10:41:56

jste si jistý tepelnou ztrátou 20kw? v dnešní době už snad nelze postavit stavbu s takovou tepelnou ztrátou

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama