Teplovodní vložka Romotop nebo Hoxter HAKA

Autor: pety (5 příspěvků)
27. 2. 2018
3 komentáře
Dotaz

Ahoj všem, chtěl bych se zeptat na zkušenosti s vložkou Romotop KV 025 W02 BD nebo Hoxter HAKA 63/51WA. Má někdo tyto vložky?? Jak jste spokojeni a není moc místnost kde je krb umístěný přehřátá, než se nahřeje akumulační nádoba (1000), + jak často provádíte údržbu (čištění výměníku)? Děkuji.

PS: O názor pana Jiřího Kub.... nestojím, už ho znám v každém tématu ohledně vytápění se opakuje, děkuji.

Pavel28. 2. 2018 11:18:50

napíšu vám naši zkušenost:

máme novostavbu, zastavěná plocha 180m2 s obytným podkrovím a dvojgaráží, podlahová plocha cca 280m2, tepelné ztráty 5kw, všude podlahové topení i v garáži.

celý dům vytápí tepelné čerpadlo země-voda Vaillant Flexotherm 58/4 o výkonu 5,3kw s integrovaným zásobníkem na TUV s plošným kolektorem délky 400m, který jsme si pokládali sami, celá instalace čerpadla včetně materiálu a výkopových prací vyšla asi na 200tis. náklady od října 2017 do dnešního dne na vytápění a ohřev TUV čerpadlem je 6tis kč, topí se na teplotu interiéru 23oC.

dále máme ještě dělané rozvody rekuperace svépomocí v celém domě a je zde osazena pasivní rekuperační jednotka Vaillant Recovair 360, která jede stále na minimální výkon tzn. průtok vzduchu s minimální spotřebou energie. rozvody jsou dělány pro přízemí plochými plastovými kanály na podlaze 1. patra a pro podkroví je to vedeno pod kleštinami v zateplené části stropu spiro plechovým kruhovým potrubím. cena rekuperační jednotky, napojení + materiál na rozvody bylo nějakých 75tis.

dále máme teplovzdušnou krbovou vložku Bef Twin 8N s přikládáním ze zadní strany tzn. z přední strany sklo (obyvák s kuch. a jídelnou - 60m2) ze zadní strany plechové dveře, na kterých je taky sklo, ale není tím pádem průhledové (technická místnost), krb je bez rozvodů vzduchu, topí pouze do prostoru sklem krbu a mřížkami nad krbem. celková cena po započítání kominu, vložky, napojení, obestavby je asi 100tis.
v krbové vložce jsme tuto zimu topili asi 15x vždy tak na dobu kolem 3-5hodin, po tomto zatopení stoupla teplota v obýváku na 24oC, je otevřený směrem ke schodišti a chodby, takže teplo má kam proudit, navíc rekuperace ho dokáže lépe "rozvést" po domě.

závěr:

jiné topení než tepelným čerpadlem si nedokážu představit, je to bez práce, komfortní, šetrné (celý rok levný ohřev TUV), investice se mě vrátí za nějakých 6 let v porovnání s jiným systémem vytápění pokud bych řešil (elektrokotel,plyn), životnost cca 20 let i více.

další věc je rekuperace což bych taky už neměnil, je to taky naprosto komfortní systém s čerstvým vzduchem 24h denně při minimálních nákladech na el. energii či výměnu filtrů (cca 1x za rok), navíc to sníží o něco tepelné ztráty (při topení TČ zanedbatelné), ale prostě komfort je zase někde jinde.

co se týká krbové vložky...je to taková drahá sranda při porovnání k pořizovací ceně, ale krbovou vložku jsme chtěli a je to jakýsi doplněk interiéru, jinak by nebyla vůbec potřeba, přikládání z technické místosti je výborné a využíváme pouze toto jak na vybírání popela (vysavač na popel z Lidlu), tak na zátop či přikládání. sem tam z toho trochu prachu uletí nebo je nadýmeno, je to poznat, že se na parapetu a dalších věcech usazuje prach potom.

do hlavního zdroje v podobě teplovodní krbové vložky s aku nádrží bych nešel za žádných okolností, vím taky o případu kdy to tak jeden známý má s normální přikládáním s obýváku a už by to nechtěl a to je "přírodní" typ, což myslím ve vztahu k dřevu, má shodou okolností vložku Hoxter, je dobrá, kvalitní, nečmoudí se sklo, ale pokud vezmu pořizovací cenu vložky, která je závratná, aku nádrže, kombinovaného bojleru, oběhovek, řízení, míchání, atd. atd., tak pořizovačka byla ještě vyšší jak to naše tepelné čerpadlo a diskomfort to přináší v podobě nevyrovnaných teplot, vyšší, nižší a vzhledem k tepelnému čerpadlu je toto topení dražší záležitost vzhledem k provozním nákladům.

a když už na krbové vložce teplovodní někdo trvá že přes to nejede vlak a je to možné, tak se zadním přikládáním z technické místosti, kdy už je to více spojeno jako topení klasickým kotlem na tuhé paliva, ale přináší to "výhodu" topení do prostoru místnosti, živý oheň a čistý obyvák.

P.S. celkové náklady na celkovou spotřebu el. energie včetně topení, ohřevu TUV, svícení, vaření, provoz rekuperace odhaduji na 15-17 tis za rok na opravdu velký dům kdy navíc počítám, že v domě se teplota i v letních horkých měsících bude pohybovat na nižší úrovni vzhledem ke stínení venkovními žaluziemi, rekuperaci, která dům přes noc ochladí, větší izolace v obálce domu a možnosti aktivního chlazení přes podlahovou plochu díky TČ, které ho má integrované.

pety

pety27. 2. 2018 18:45:24

Děkuji za zkušenosti které máte (či kamarád). Právě když budu mít v obývacím pokoji velké okno a venku bude svítit, tak to vyhřeje sluníčko a když bych měl topit ještě krbem, tak tam bude na padnutí. Večer když pak nesvítí tak tam bude mít líp, ale za předpokladu, že bude přes den větrat. Jak říkáte musí to nějak vychytat s elektrokotlem, který by topil když svítí a večer by si mohl zatopit v krbu. Uvažujeme o tepelku, jen prvně chci zjistit reálné zkušenosti s těmito vložkami.

Chuchmi

Chuchmi27. 2. 2018 18:29:45

Kamarád má podobnou kombinaci s AKU nádrží. Pří aktuálních únorových mrazech bohužel nepoužitelné. Reálně se mu obývací pokoj kde má vložku umístěnou ohřeje přes okna a francouzské dveře (je únor sluníčko svítí) ale AKU nádrž musí nahřejvat. Takže to u něj vypadá tak že má v obýváku 27 stupňů a musí větrat. Nadává na to každý den, že mě neposlechl co se týká výběru zdroje tepla. Dopadá to u něj tak, že raději topí záložním elektrokotlem jen občas to zkusí přes AKU, snaží se to pořád vychytat.

Doplňuji, že jeho dům má tepelný ztráty 6 kW - obývací pokoj cca 1/3.

Podle referencí si myslel, že to je fajn a pomůže mu to nějakou tu kačku ušetřit. No zbytečně kupoval dražší vložku, aku nádrž. Sice ušetří, ale ten diskomfort mu za to prý nestojí. U nás ke všemu vidí, jak komfortní je elektrická podlahovka a na celkovou spotřebu bungalovu 169m2 +18m2 stačí záloha 1 950 Kč (a to samotná realizace byla o 150 tisíc levnější než ta jeho).

Hrozně ho to se..ehm mrzí, že zvolil tento způsob a ne tepelko nebo jenom elektrokotel - i za cenu že má dřevo v podstatě zadarmo. Práce se dřevem navíc, bordel z něj - prý to za to opravdu nestojí.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama