mates: děkuji za rady. Beton bude z mixu, takže ok, připravíme záklop. K překladu nad vraty, přijde mi snadnější varianta s ocelovým nosníkem. Celý dům včetně garáže bude v 15-20cm šedého EPS, tak by tam most snad nemusel vznikat. Pavel, také díky za rady, i když té první části moc nerozumím :)
Stále ještě přemýšlím, jak udělat věnec: var. 1: šalovat celou šířku (30cm) a vylít betonem. var. 2: šalovat celou šířku (30cm), na venkovní stranu dát ještě 5cm EPS (žb bude mít tedy 25cm) var. 3: dát účka, případně jsem viděl i z příček 5cm na každou stranu. ŽB věnec bude mít jen 20cm na šířku.
Zdivo je porfix premium š.30cm, finálně zateplené 15-20 šedým EPS. Vazníky, valbová střecha, betonové nebo pálené tašky.
Veskere preklady mam na dome kombinaci liteho a traverz. Ty jsem nakoupil za 10Kc/kg ve sbernych surovinach. Na kraje pateicne Icko, megi ne heraklit aby betoj nepropadal a protahnout vnitrkem venec. Chtelo to kousek dosalovat, abych chytl vysku vence ale pohoda. S betonovabim nespechejte. Jak pise mates. Beton si klidne nasypat nekam jinam a pak nahazet lopatou. Abychom nemuseli kyblovat, tak jsme podavali tak, ze na leseni byl hozeny kus plechu a z kolecek se lopatovalo na plech a nasledne z plechu do vence. Mene se clovek nadre. Místo plechu lze i OSB desku. S trochou cviku to jde i bez okraju.
Záleží na tom, jak hustý beton použijete. Pokud si ho budete míchat sám, pak máte možnost nad garáží použít hustší, pořádně prohutnit, srovnat podle šalování a při tom sklonu by to nemuselo ujíždět - viz Pavel. Pokud to budete lít mixem vše najednou (což jsem předpokládal), pak bych měl připraven záklop, protože beton bude řidší a má tendenci se sunout dolů, zvláště při hutnění. Jestliže budete hadici od pumpy držet osobně, tak pokud se na to necítíte, nebo nebudete mít dost lidí, nemusíte plnit bednění šikmin až po okraj - můžete si na lešení u šikmin připravit maltovníky nebo kolečka do kterých si beton napumpujete a potom šikminy zahutníte, ručně dorovnáte a zaklopíte (pozor na váhu betonu na lešení). S tím překladem jsem to myslel tak, že by možná bylo výhodné (pouze jedna fáze betonování) vylít celý štít nad vraty najednou včetně překladu. Otázka je, zda pro vás nemá ocelový nosník v nadpraží nějakou konstrukční výhodu (přesnost nadpraží, možnost montáže vrat apod.) proti prostému ŽB a zda třeba nebude garáž zateplena (pak si vytváříte zbytečný tepelný most). Samozřejmě je třeba vyhodnotit i cenovou kalkulaci řešení.
zero2: díky za odkaz, pročteno, hned má jasněji. mates: ano, garáž je součástí novostavby. Rozumím tomu správně, že se tedy nejprve vyplní betonem nejnižší zeď garáže, zaklopí seshora a postupně se bude vyplňovat věnec směrem ke zdi domu (sklon by měl být 25 st.) hutnějším betonem, aby nestékal? Překlad nad vraty jsem počítal, že bude z ocelových nosníků, ŽB mě nenapadl. K energetické náročnosti - ano, vím, ale s tím už nic neudělám. Koupil jsem pozemek s hotovou deskou a projektem, který se mi ale líbí. Rád bych se poradil o některých věcech s projektantem, ale bohužel zemřel.
Naprosto v pohode. Trochu hustsi beton a zhutnit bud stouchanim klaskem nebo rucnim vibratorem. Bedneni ze shora neni vubec potreba. Jenom to tam nesmite lit z betonpumpy jak do zakladu. Betonuji se bez horniho zaklopu i sklony kolem 45°.
Záleží na tom, jakou funkci od věnce očekáváte. Předpokládám, že garáž je součástí novostavby (nepřerušené základové pasy/základová deska) a nejedná se o přístavbu (to by se měla situace poněkud jinak). Potom můžete při daném sklonu věnec uložit přesně tak, jak máte nakresleno a provázat ho s věncem nad obv. zdí obytných prostor klasickým způsobem. Potřebu záklopu na bednění tu naznačil předchozí přispěvatel. Také můžete pouvažovat, zda neudělat překlad nad vraty taktéž ŽB, a vyhnou se tak ocelovým nosníkům, nebo co tam plánujete použít, atp. Jinak co se týče celku, víte že máte jeden z nejméně efektivních tvarů domu z hlediska energetické náročnosti (bungalov, poměr obytná plocha/obálka domu)?
Osobní zkušenost nemám, ale třeba na https://www.vodnici.net/2015/09/page/2/ se to ve dvou článcích zmiňuje. Podle mého laického názoru bude vás bude asi znervózňovat sklon a vyrovnání betonu ve sklonu. Ale to je jen otázka konzistence betonu a správného bednění i shora, možná i skládacím, tak, aby se dalo v průběhu betonáže na některých místech otevřít a zkontrolovat průběh vyplňování. Pak ale by bylo vhodné popřemýšlet i o správném zhutněním, tj. např. nějakým ručním vibrátorem.
mirek28. 2. 2018 18:37:03
Zdravím.
tak u nás se garáž a dům propojil jedním tahem ...... .