Zdravím všechny stavebníky :-)
Chtěl bych vás požádat o radu při výběru zdiva.
Nemohu se rozhodnout, zda zvolit zateplenou cihlu 44 nebo menší cihlu a polystyren.
Na internetu jsem přečetl mnoho článků, ale přišlo mi, že každý si obhajoval to své (co postavil), popřípadě to bylo komerční sdělení apod.
Důležitým (ale ne nejdůležitějším) faktorem je cena, kdy zateplená cihla vychází prý o něco lépe. Taky jsem se dočetl, že bych si mohl koupit nezateplenou cihlu a ten polystyren do ní nasypat :-)
Pokud zde již toto téma je, tak mě prosím omluvte - nenašel jsem jej.
Co byste tedy doporučili? Stavím bungalov, 144m2 obytná plocha.
mates18. 2. 2018 0:19:00
Tak trochu jsem doufal, že někdo napíše jednovrstvou zateplenou, a budete tam, kde jste byl ;-) Ale vážně. To, jakou variantu si vybrat, podléhá objektivním i subjektivním kritériím, které si nějak nastavíte. Objektivní kritéria jsou jasně měřitelná a s nimi vám snadno pomůže projektant. S těmi subjektivními je to horší, měřit jdou blbě a často jsou založena jen na dojmech a pocitech. Stačí libovolné z těchto kritérií nebo jejich váhu jen trochu změnit, a pořadí variant se může zcela otočit. A teď konečně k těm důvodům, proč jsem vám doporučil raději sendvič:
1. Cena. Heluz 44 2in1 (podle indicií máte asi vybránu tuto cihlu) je výrazně dražší než třeba obyč. Heluz 30 nebo dokonce 25. Ušetřené peníze vrazíte do izolace. Podle zvoleného R budete ve výsledku buď trochu v plusu, nebo v mínusu proti ceně zateplené cihly. V každém případě u bungalovu se zateplení dělá výrazně snadněji něž u třípatrové vily, také počet kotev na m2 nebude velký.
2. Jak psal zero2, se sendvičem se podstatně lépe řeší detaily a odstraňují mosty, dobře se zatáhne ostění k rámům oken, snadno se dole napojíte na perimetr a nahoře na vatu, atd. atd. Můžete i tzv. optimalizovat, tj. např. na zimní návětrné straně dát větší tloušťku izolace, jiný R pro stěnu mehi obyt. prostorem a garáží apod. (Jenže pak dostanente množstevní slevu na 100 balíků šedého v jedné tloušťce a optimalizace jde do kytek.)
3. Stavíte bungalov, takže pod vámi bude pár cm beton/anhydrit pak polyš, nad vámi SDK + pár dm vaty, zbývají tedy pouze stěny (zhruba stejná plocha, jako podlahová), které vám mohou zajistit vyšší tepelnou setrvačnost budovy. Je otázka, zda vám tepelná setrvačnost k něčemu bude v zimě (typ vytápění, provoz budovy,...), ale v parném létě by to mohla být zajímavá vlastnost (např. ve spojení s rekuperací, klimatizací, apod.).
4. ...
Nicméně...nezbývá, než abyste si sepsal a nastavil svá kritéria a dobře vybral.