Zdravim,
nam je doporuceno prilozenou stavbu stavet primo na miste jako monolitni stavbu, i.e. z pohledoveho betonu a to jak svisle (zdi), tak vodorovne (ploche strechy) a sikme zdi (sedlove strechy)
Mate nekdo z Vas zkusenosti s timto stavebnim materialem ne jenom co se tyka zivotnosti, nakladu ale i zatepleni?
Soucasne by nas zajimala alternativni stavebni reseni jakym bychom meli jit kdyz by to prave nebyl monolit.
Tesime se na hojne a konstruktivni odpovedi.
Alena & Daniel
zero211. 2. 2018 21:34:00
Bohužel osobní zkušenost s monolitem takovýchto rozměrů nemám, ale podle mého názoru je tam několik aspektů:
1. Pohledový beton bez další úpravy (řekněme industriální vzhled) - toho lze dosáhnout i tenkou stěrkou a pod ním může být skoro cokoliv. Je to jen otázka vkusu.
2. Statika objektu - při pohledu na půdorys, kdy v zásadě polovina domu je prosklená, musí něco ten dům nést a držet, tj. obvykle se dělá betonový strop (monolit či panely - ve vašem případě, kdy je to pod různými úhly by to bylo složitější a tedy stejně kusy by byly monolitické), plus nějaký ten věnec a pak už je "skoro" jedno, jestli to bude celé z betonu či z jiného materiálu jen ty dlouhé zdi bez oken/dveří.
3. Termická pohoda v objektu/resp. akumulační schopnost objektu - při velkých plochách oken/dveří bude do objektu i přes trojsklo pronikat dost energie a tu je nutno nějak regulovat. Ta se v zimě hodí, v létě se dá vyvětrat v noci. To platí i pro stropy, např. Ytong dělá také tvárnice na šikmý strop právě z důvodů termické stability podkroví - jestli ale dobře vidím, šikmý strop bude vidět už z přízemí. Mohl bych předpokládat, že by se jako střešní krytina použil nějaký plech plus fotovoltaika či zelená střecha a pak by se betonový strop s velkou nosností hodil.
Co se týče zateplování, je to klasická věc - rozdělení skladby stěny na dvě části, jedna zateplovací/izolační, druhá nosná - každá dělá jen tu svoji práci a nesnaží se dělat tu druhou (podobně jako VPC cihly, viz např. http://www.atelier-partika.cz/z-ceho-postavit-zdeny-pasivni-dum-cast-i-obvodove-zdivo/ ). Rovná stěna by navíc umožnila celoplošné lepení polystyrenu bez nutnosti dalšího kotvení.
Alternativa k betonu by se odvíjela od statiky objektu - podle mého laického názoru ty zdi bez dveří/oken by šly z něčeho jiného, ty s okny/dveřmi by stejně vyžadovaly nějakou pevnou konstrukci bez provázání na další stěny (v zásadě jde o sloupy) a tam moc možností není. Pokud do toho vezmeme ještě betonový strop, pak se dostaneme na velkou váhu a tedy tlak na stěny a to zase omezuje výběr. Beton s řádným armováním má v tomto svoje výhody. Další možností je odlehčení konstrukce, např. dřevostavba.
Životnost betonu závisí na jeho kvalitě a zabezpečení (tj. např. aby do něho nepronikala voda a v zimě nemrzla), kvalitě krytí armování (tj. aby armovací železa nerezly - ty pak zvětšují objem a trhají beton).