zdravím, chystáme se stavět bungalov o zastavěné ploše 170m2 a hned od začátku máme první otazník jaké zvolit zdivo . projektant nám radi vyzdit napr z http://www.heluz.cz/cs/vyrobek/heluz-plus-40-1 - heluz plus 40 s tim ze by se nemuselo zateplovat , dalsi znamí radi neco podobneho - udelat tlustejsi zdi a nezateplovat at to dycha. Ale dalsi znami ktery ted taky staví radí udelat 30 zed napr z keratherm 30 broušené s 10 polysem. EPS 100F tl. 100 mm , co takhle vycitam nekdo rika zateplit nekdo udelat jen zed a nezateplovat... a ted kde je pravda ? popřípadě z čeho stavíte vy ? díky za každou radu
- Stavba domu/
- Hrubá stavba/
- zateplovat nebo nezateplovat ?
zateplovat nebo nezateplovat ?
Dotaz
Komentáře
travas7. 2. 2018 7:27:36
Velice stručně pokud projdete všechny možné fóra zjistíte, že na tuto otázku nelze odpovědět a ani jednoznačná odpověď neexistuje. Musíte se rozhodnout sám zda jednovrstvě nebo dvouvrstvě s výhodami a nevýhodami jak jednoho tak druhého. V současnosti všichni největší výrobci zdících materiálů tlačí na jednovrstvé. Dvouvrstvá varianta asi bude levnější. Ostatní již bylo zde popsáno. Nějaká srovnání na www.stavporady.cz.
Jiří Kubíček6. 2. 2018 23:10:56
Vy si musíte hned na začátku určit, v jakém energetickém standardu chcete dům stavět, jakých tepelných ztrát chcete dosáhnout a zda náhodou nechcete jít cestou dotace v programu NZÚ pro novostavby, což by znamenalo buď pasivní dům nebo nízkoenergetický blížící se pasivu a neobešel byste se bez rekuperace a různých technologií, které by podstatně snížili podíl neobnovitelné primární energie, asi by se tím pak měl zabývat nějaký projektant nebo auditor, který s tím má zkušenost. Předpokládám, že ale asi touto cestou jít nechcete.
Pak tedy máte dvě možnosti, buď postavit nějakou průměrnou nebo třeba trochu horší než průměrnou novostavbu, prostě aby jen splňovala normy. Byla by bez různých technologií jako je třeba rekuperace atd., taky by měla horší tepelné ztráty, ale v tom případě pak máte z mého hlediska jen jednu možnost, jak dům vytápět a to pomocí teplovodní podlahovky s tepelným čerpadlem. Nebo dům necháte navrhnout z hlediska tvaru a izolací tak, aby se dostal na tepelné ztráty nejvýše 4 kW, což už by byl asi NED nebo dům hodně blížící se NED a je otázkou jak by to vycházelo s případnou nutností rekuperace, a takový dům můžete klidně vytápět i elektřinou a abyste splnil limit neobnovitelné primární energie, byla by potřeba třeba nějaké klimatizace nebo bojler s vestavěným TČ, ale možná by stačil i obyčejný krb bez výměníku, to by se ale muselo ověřit přesným výpočtem PENB. Předběžně bych vám radil dům o obdelníkovém až čtvercovém půdorysném tvaru, nejlépe patrový, ale může být i bungalov. Do podlahy na zemině dejte minimálně 15 cm, ale s podlahovkou klidně i 20 cm izolace. Do stropu minimálně 30 cm, ale lépe 40 cm izolace, u stěny bych nešel nad součinitel prostupu tepla 0,2 W/m2K, ale lépe do 0,15 W/m2K. Každopádně stavět dům jen o trošku lepším, než jsou normy a vytápět elektřinou, je špatná volba. Jinak tady je taková šikovná kalkulačka, kde můžete zkoušet různé složení konstrukcí a podívat se, jak vám pak vychází součinitel prostupu tepla: http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/140-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci .
tmk6. 2. 2018 22:35:30
Zdravím,díky za reakci docela jste mi otevřel oči . Můžete mi teda z Vasich zkušenosti poradit jak by jste výše popisovanou stavbu řešil ? Jaké zdivo, zatepleni nebo vytápění volil ? S tím teda že plyn je nereálný Bungalov 170 m2 .Zatím jsme na začátku kreslení takže můžeme pořád vše změnit . Díky za každou radu
Jiří Kubíček6. 2. 2018 22:23:19
Zdravím, nevím, zda si uvědomujete některé souvislosti, ale v jiném dotaze píšete, že chcete topit elektrokotlem, při tom neznáte TZ domu a ještě uvažujete o zdivu, které má "mizerné" izolační vlastnosti. Jestli chcete topit elektřinou, tak musíte hnát TZ domu co nejníže. Zdivo Heluz 40 PLus má součinitel prostupu tepla U 0,23 W/m2K a to je nějaká ideální hodnota. Přičtěte si k tomu nějaký přídavek na tepelné mosty, nějakou stálou vlhkost a jste na hodnotě kolem 0,25- 0,26 a to ani nepíši o tom, že stavba musí být perfektně a přesně provedena s ohledem hlavně na detaily, kde hrozí, že si vytvoříte tepelné mosty. Norma pro novostavbu je u obvodového zdiva 0,3 W/m2K a vy stavíte dům, který chcete vytápět elektřinou a při tom uvažujete o zdivu, které je jen nepatrně lepší, než norma. Dnes už snad skoro nikdo nestaví tak, aby byl u obvodových konstrukcí nad 0,2 W/m2K a vám by se dokonce hodil ještě lepší součinitel. Nechápu, jak vám nějaký projektant může radit cihlu Heluz Plus 40 bez zateplení.
Vždy když slyším něco o "dýchání" zdí, tak rychle zpozorním, protože to akorát zavání hospodskými řečmi od lidí, kteří o tom vůbec nic nevědí. Zdivem prochází difúzí velice malé množství vlhkosti a když je správně zvolená skladba zdiva a nehrozí kondenzace vlhkosti uvnitř stěny, pak je z hlediska difúze úplně jedno, zda je dům zateplen nebo není zateplen a ve velké většině případů může být klidně zateplen i polystyrenem a vůbec nic se neděje, ale podrobnější přednášku o tom, co je difúze vlhkosti konstrukcí a co při ní hrozí a nehrozí, vám dávat nechci, jen se vždy musím usmívat, když slyším o dýchání zdi.
Jestli tedy zvolit zdivo bez zateplení nebo tenčí se zateplením, je celkem jedno, použít se dají obě varianty, každá má své výhody a nevýhody a každému vyhovuje něco jiného, zpravidla je levnější varianta kombinace slabšího a obyčejného zdiva a na to větší síla izolantu. Ať už si ale zvolíte jakoukoli variantu, musíte hlavně brát ohled na to, aby to zdivo mělo výborné izolační vlastnosti, když chcete topit elektřinou, ale stejně bych nikdy nad součinitel 0,2 nešel. Což znamená u varianty bez zateplení silnější zdivo než 40 cm nebo zdivo plněné izolací, v případě zdiva se zateplením byste měl určitě volit zateplení minimálně 15 cm, ale nejlépe 20 cm, keratherm 30 + 10 cm EPS považuji za nedostačující.
Reklama
Reklama
Buďte v obraze
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Reklama
Reklama
Svépomoci
Copyright © 2009 - 2024 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajůZměnit nastavení cookies
Jiří Kubíček9. 3. 2021 18:58:27
Pro Domíno....Zdravím, nejde o to, že nad nějaký součinitel je nějaká výhoda nebo nevýhoda. Musí se pro součinitele jednotlivých konstrukcí dodržovat normy, ale hlavně jsem to myslel tak, že kdybych už stavěl nový dům, tak osobně bych šel za tyto normy a 0,2 bych nepřekročil, protože to není zas tak těžké dosáhnout a stavíte to zpravidla na celý život a ceny energií se budou stále pohybovat. Jestli vás ale TZ domu úplně netrápí a nemusíte dodržovat nějaké konkrétní požadavky, třeba pro dotaci nebo určitý standard domu, tak klidně mějte větší součinitel.