rozhodnutí se, čím vytápět RD

Autor: standa1984 (1 příspěvek)
4. 2. 2018
7 komentářů
Dotaz

Dobrý den, stavíme bungalov o podl.ploše 116m2 a jsem před rozhodnutím, čím dům vytápět. V projektu máme kondenzační kotel+krb.vložka s výměníkem a podlahové vytápění, co jsme si zadali sami.

Začalo to tím, že jsem si spočítal kolik mi bude stát plyn. přípojka.kotel, komín, revize apod., tak jsem poptal firmy na realizaci TČ, ale nabídky od 150tis.až 250tis+rozvod za TČ vzduch/voda. Což není málo a po dalších diskuzích, že TČ se mi nevyplatí když máme TZ 4,4kw. ať jdu do elektriky, tak mám na stole nabídku na el.rohože a cena je na celý dům i s regulací 90tis. což je velký rozdíl oproti TČ, Ale co člověk, to jiný názor a máme s toho jen zamotanou hlavu.

Tak jsme TČ nejspíš zamítli (i z finančních důvodů) ale co teď,

1) krb. vložku + elektriku(kabely, rohože v nabídce vypočteno na 6,2kw) u které nevím kolik mohu protopit a mam strach při nemožnosti změny způsobu vytápění za x let,

2) nebo krb.vložku(možno i s výměníkem) + elektrokotel a podlahovku??

3) nebo???

V příloze posílám info o RD

Děkuji za případné rady, je to těžké rozhodování, při kterém mi nikdo neumí poradit...

Přílohy

DSC_0002.jpg
DSC_0037.jpg
DSC_0086.jpg
DSC_2382.jpg

standa19847. 2. 2018 6:44:09

Dobrý den.
narovinu, tahne mi to více k tě variantě elektro kotle a podlahovky, jednak moznost v budoucnu zmenit kotel a další věc, že si to udelam sám a mám moznost koupit dobře material.

Jiří Kubíček6. 2. 2018 22:45:36

Zdravím, to jsou podle mne jen marketingové řeči prodejců fólií nebo rohoží. Čistě logicky, kde by se jako ta úspora 25% vzala oproti elektrokotli s teplovodní podlahovkou ? Není to žádné perpetuum mobile a platí fyzikální zákony, tepelné ztráty domu nějak pokrýt musíte a ty jsou stejné jak při elektrokotli tak při el. podlahovce. Ta el. podlahovka má pouze drobnou "výhodu" v tom, že tam asi nebude taková setrvačnost a akumulace, takže se dá o něco rychleji regulovat, ale jestli bude dům neustále vytápěn a obýván, tak je to celkem jedno, protože další akumulační vlastnosti má dům jako celek a i v případě elektrokotel a teplovodní podlahovky jde stejně veškerá energie do vytápěné zóny. Podle mne jestli se bude nějaká úspora vůbec dít, tak maximálně v jednotkách procent a s více jak 5% bych v žádném případě nepočítal. Osobně beru jakékoli el. vytápění za stejně energeticky náročné a docela by mne zajímalo nějaké odborné vysvětlení prodejce těch rohoží, kde se bere úspora 25% při pokrývání stejných TZ domu a při vytápění na stejnou teplotu. Tím vůbec neříkám, že ty rohože nemůžete při vašich TZ použít, obecně proti nim nic nemám, jen nepočítejte s nějakou znatelnou úsporou oproti případnému elektrokotli s teplovodní podlahovkou.

standa19846. 2. 2018 19:38:10

Dobrý večer, dnes jsem mluvil s firmou od které mám CN na el.vytapeni rohozemi. Chtěl jsem vědět rozdíl v rocnich nakladech mezi elektrokotlem s podlahovkou a rohozemi. Tak dle jeho zkusenosti si mysli že když dám rohoze vc.regulace, tak usetrim na tomto systemu vytapeni zhruba 25% rocne oproti elektrokotli. Tak asi jsem priklonen k rohozim, krb.vlozce a popremyslim o bojleru s TC.
Ještě stavim samostatné garáž o rozmeru 10x5, vyzdeno na 250 ytong. Koukal jsem na ty klimatizace, přes kterou bych si o vikendech pritapel garáž(spíš to bude dilna) než stavet komin a kamna, kde by mi to vyslo skoro jak ta klimoska.
Ještě jednou děkuji za vysvetleni..

Jiří Kubíček6. 2. 2018 11:26:04

Dobrý den, podle dokumentu v tom původním příspěvku byly TZ prostupem vašeho domu 2,45 kW. V PENB ale máte uvedené měrné TZ prostupem 93 W/K, tedy TZ prostupem cca 3,05 kW. Co jsem se díval na rozměry ochlazovaných konstrukcí v PENB a jejich izolační vlastnosti, tak to prakticky souhlasí s popisem domu a údaji v PENB osobně věřím více, než tomu původnímu údaji, u kterého neznám podrobnosti výpočtu. Jsou jen nějaké drobnosti, které bych v tom PENB upravil, co se izolačních konstrukcí týká (započítal bych o trošku menší činitel teplotní redukce u podlahy na zemině a předpokládám, že máte okna s trojskly), takže mně osobně měrné TZ prostupem vycházejí 85 W/K, ale to je jen drobný rozdíl, TZ prostupem tedy 2,8 kW. Když k tomu připočtu TZ větráním 1,05 kW, jste na celkových TZ cca 3,85 kW. Když to zaokrouhlíme, tak více jak 4 kW by váš dům TZ mít neměl.

Jste přesně na takové té pomyslné hranici, kdy je možno zvolit jakýkoli topný systém, třeba i čistě elektrický, nebo zda už zvolit raději teplovodní systém, u kterého máte možnost třeba i až v budoucnu, zvolit jakýkoli topný zdroj, i kdyby to měl být zatím jen elektrokotel. Osobně bych tedy vytápěl elektřinou, ale je to jen na vašem rozhodnutí, zda zvolíte elektrokotel s teplovodní podlahovkou nebo přímotopy, případně el. podlahovku nebo kombinaci přímotopů a někde el. podlahovky. Z hlediska provozních nákladů je to vše podobné. Jak řešit ohřev TV, už jsem vám naznačil v minulém příspěvku, o obyčejném krbu a klimošce už jsem též psal. Nějak to nakombinovat budete muset, protože kdyby bylo vše řešeno pouze elektřinou, tak zase nesplníte limit neobnovitelné primární energie po předělání PENB. Jinak jen pro představu, kdyby jste topil pouze elektřinou, TV též ohříval pouze elektřinou, tak při TZ 4 kW a 4 osobách v domě budete mít orientačně kompletní náklady na provoz domácnosti cca 30.000,-Kč ročně (je v tom vytápění, ohřev TV, ostatní spotřeba EE a paušál při tarifu D57d, samozřejmě s nějakým dobře vybraným dodavatelem EE). Nějaké to zatopení v krbu, případně použití klimošky k vytápění části domu nebo použití bojleru s vestavěným TČ by vám z toho ještě něco ukrojilo, klidně se můžete dostat i ke 20.000,-Kč.

standa19845. 2. 2018 19:08:31

Dobrý den pane Kubíčku,
velice děkuji za smysluplnou odpověď.
Pokusil jsem se nafotit(nedostanu se ke scaneru) nějaké další info z PENB(nevím co přesně by jste potřeboval, úplně se v tom neorientuji).
V domě budou bydlet 4 osoby, stavím z ytong 300+200polystyren, podlaha 200polystyrenu, strop 400 foukané izolace.
Jak píšete, tak to co jsem si zadal při tvorbě projektu, tak je pěkný nesmysl a projektant mi to ani nevyvracel a s ničím jiným ani neporadil...
Takže TČ, plyn a krb.vložku jsem vyřadil. teď mi zbývá se rozhodnout mezi
- přímotopy(sice levné pořízení, ale nesežerou mě na energiích?)
- elektrokotel+podlahové vytápění(které jsem schopen dobře koupit i položit svépomocí-jsem vyučený v oboru) za mě by to byla asi nejlevnější varianta co se týče pořizení, ale nedovedu říct kolik mohu protopit ročně, jestli s touto variantou na tom budu lépe než topné kabely nebo naopak
- el. topné kabely, rohože(asi lepší regulace než u podlahovky)
Děkuji

Jiří Kubíček4. 2. 2018 22:02:06

Dobrý den, nejdříve by to chtělo ověřit ty tepelné ztráty. Co jsem se díval na ty přiložené dokumenty, tak hned jedna věc mi je jasná, a to je to, že ten výpočet 4,4 kW pravděpodobně nebude mít s realitou nic společného. Nevím, zda jsou dobře spočítány TZ prostupem 2,45 kW, to by se dalo ověřit, kdybyste jsem ještě nakopíroval z PENB tabulku s konstrukcemi a jejich izolačními vlastnostmi, kde jsou i celkové měrné TZ prostupem v jednotkách W/K, ale zatím řekněme, že jsou správně spočítané. Co ale určitě není reálné, jsou ty TZ větráním. TZ větráním téměř 2 kW při objemu vzduchu 292m3 jsou nesmysl. Dokonce vím, jak to vzniklo. Ten, kdo to počítal, tak započítal ve všech místnostech intenzitu větrání minimálně 0,5 1/h a v některých místnostech, jako je třeba koupelna nebo WC třeba i intenzitu 1 1/h a to celých 24 hodin. Normy sice až takový rozsah dovolují, ale s realitou to nemá nic společného. Reálné TZ větráním odpovídají přibližně průměrné intenzitě větrání pro celý dům kolem 0,3 1/h (to je mnohokrát ověřeno) a s tuto intenzitu má pro RD přednastavenou i PENB. Takže vaše TZ větráním bez rekuperace nejsou 2 kW, ale při 292m3, intenzitě 0,3 1/h a venkovní výpočtové teplotě -12°C a vnitřní 21°C cca 1,05 kW. Celkové by pak tedy byly v případě správně spočítaných TY prostupem 3,5 kW.

Pořizovat do novostavby plynové vytápění se prakticky v dnešní době vůbec nevyplatí. Když si spočítáte veškeré investice kolem plynu i s komínem a dovedením plynu až do domu, s ohřevem TV, veškerým instalačním materiálem a cenou práce až po rozdělovač podlahovky, tak je to většinou přes 100.000,-Kč a k tomu ještě máte dražší sazbu EE, to už rovnou můžete pořídit nějaké TČ za slušnou cenu a budete mít levnější provoz. Za další nesmysl považuji pořizovat do novostavby s malými TZ krb s výměníkem, o tom už toho bylo napsáno mnoho, takže jen zopakuji hlavní body:
- většinu sezóny budete pokrývat TZ jen asi poloviční, než jsou výpočtové
- krb bude mít nějaký výkon do vzduchu a nějaký do výměníku, hrozí tedy problémy s přetápěním v některých částech domu a přebytky tepla muset dávat do nějaké pořádné AKU nádrže
- celkově je to nekomfortní a drahé, vyžaduje to místo, je kolem toho práce a nepořádek a jestli nejste fanda do pravidelného topení dřevem nebo nemáte dřevo zadarmo, jsou to vyhozené peníze, takže jestli chcete krb, tak jen nějaký pro radost, levný a obyčejný bez výměníku a s malým výkonem, a o kombinaci krbu s výměníkem s AKU nádrží a s plynovým vytápěním v domě o TZ kolem 4 kW se raději ani vyjadřovat nebudu, kolik by to asi celé dohromady stálo ?

Hodně tedy záleží na těch reálných TZ a taky počtu osob v domě. Mám takovou hranici pro el. vytápění a ta je 3,5 - 4 kW, nad tuto hranici už bych do čistě el. vytápění bez možnosti výměny topného zdroje nešel. Sice ještě nemám ověřené TZ prostupem, ale jestli jsou správně a celkové tedy 3,5 kW, pak můžete prakticky topit čím chcete, podle počtu osob a spotřeby TV se taky můžete dostat do situace, kdy za vytápění (něco pokryjí i různé solární a tepelné zisky) dáte podobně nebo i méně, než za ohřev TV (je pak vtipné sledovat, jak jsou někteří ochotni dát šílené peníze do topného systému a TV ohřívají elektřinou). Při TZ 3,5 kW bych to řešil naprosto jednoduše. Všude bych dal přímotopy nebo olejové radiátory, případně někde el. podlahovku, kdybyste chtěl. K tomu bych občas zatopil v levném obyčejném krbu bez výměníku a ohřev TV můžete řešit podle počtu osob v domě buď obyčejným bojlerem nebo s bojlerem s vestavěným TČ s možností přepínání nasávání a odsávání vzduchu (uspoří přibližně 1/2 nákladů za ohřev TV). I kdybyste při takových TZ topil jen elektřinou, tak samotné náklady na vytápění budou maximálně do 10.000,-Kč (spíše ale menší), ale ulevit můžete tím krbem nebo můžete dát do největšího otevřeného prostoru v domě obyčejnou klimatizaci za pár korun, což je vlastně TČ vzduch/vzduch, které, i když né rovnoměrně v celém domě, dům levně vytopí též a uleví nákladům za vytápění elektřinou, navíc s ním můžete v létě i chladit.

travas4. 2. 2018 20:02:17

ad3) zapřemýšlet nad u nás opomíjeném stropním teplovodním vytápěním, které v létě poslouží i k ochlazování.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama