Dobrý den,
Chystám se na rekonstrukci základů zděného rekreačního domku. Stávající nosné obvodové stěny tl. 45 cm jsou z velkých pískovcových kvádrů a jsou vystavené z úrovně terénu na mělkých základech z volných kamenů zbořeniště předchozího sudetského domu. V úrovni terénu jsou pískovcové kvádry položeny na asfaltové pásy, takže samotnými zdmi vlhkost nevzlíná. Žádná základová deska zde ale není, původní betonová podlaha vlhkostí naopak dost trpěla. Chtěl bych udělat novou základovou desku, která by měla zajišťovat 2 věci:
- Izolaci proti vzlínající vlhkosti
- Tepelnou izolaci, protože v podlaze bych rád udělal podlahové topení.
Začal jsem odkopáním podlahy v přízemí do hloubky cca 50 cm, samozřejmě, ne až k nosným zdem (viz. foto). Dále bych rád provedl tu základovou desku, kdy mám v plánu provést pořádné armování a nechám si přivézt mixem beton pevnosti alespoň C30/37. Ale pravděpodobně by to měl být vodonepropustný beton. Tu desku bych ale rád nějak spojil s těmi obvodovými zdmi. Napadá mě navrtat díry do kamenů v základech a chemickou maltou ukotvit armovací dráty, které se pak svaří s kari sítěmi a armovacími dráty, které přijdou do základové desky podlahy. Po zhotovení takové první základové desky bych asi položil XPS polysteren a na to opět betonáž již tenčí desky.
Prosím o názor, zda je takový postup správný, případně uvítám alternativní řešení. Budu rád i za nějaký nákres jak by to mělo vypadat. V příloze pár fotek stávajícího stavu. Děkuji moc.
Jirka17. 3. 2018 19:42:00
Zdravím.
Teď jsem v podobne situaci a chtěl bych poradit zda jsem zvolil správnou skladbu. Podlaha vykopana cca 50 Cm do hloubky a postup nasledovny - štěrk cca 5 cm zhutneny na to geotextilie pak 100mm extrudovany polystyren a na to křížem další 100mm a na to vše 100mm železobetonová deska a následně hydroizolace a podlahovka. Základ je z zuloveho kamene a mezi cihlou a kamenem je vodorovná hydroizolace.