Tepelné ztráty bytu a vytápění

Autor: travas (3 příspěvky)
28. 12. 2017
9 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

zabýval se někdo TZ bytu v obytném domě a jaké dle toho zvolit vytápění.

Jiří Kubíček2. 1. 2018 11:55:33

Dobrý den, normálně se konstrukce přilehlé k obývaným a vytápěným prostorům nezapočítávají, mimochodem může nastat i opačná situace, kdy některý ze sousedů bude topit více než vy. Je ale na vás, zda chcete nebo nechcete s těmito konstrukcemi kalkulovat, ale v tom případě byste měl znát alespoň nejnižší možnou přibližnou teplotu na druhé straně konstrukce, což nevím, jak chcete určovat, ale můžete si nějakou odhadnout. Pak se vezme plocha těchto konstrukcí, jejich součinitel tepelné vodivosti a navzájem se to vynásobí teplotním rozdílem na obou stranách konstrukce, k tomu ale taky musíte znát složení a sílu těch konstrukcí. Můj osobní předpoklad je ale takový, že i vzhledem k dalším sousedům, by v takovém bytě asi neklesla teplota pod nějakých 15°C a celkové TZ bytu by stouply v řádu maximálně několika desetin kW.

travas1. 1. 2018 20:16:16

Dobrý den,
ještě k výpočtu, jak zahrnout/nezahrnout stěny a strop, podlahy které sousedí s vytápěnými prostorami (byty), které ale nemusí být vždy vytápěny při nepřítomnosti apod. Jde mně o to zda provést 2 výpočty pro obě alternativy?
Děkuji

Jiří Kubíček30. 12. 2017 17:46:23

Dobrý den, ano, tím jsem měl na mysli elektrokotel.

travas30. 12. 2017 17:35:24

Na vytápění v bytě bude mít asi velký vliv chování sousedů, co se týká topení, myslím tím že je dost proměnných. Teplovodní topení máte na mysli elektrický kotel?

Jiří Kubíček28. 12. 2017 18:14:02

Byty v novostavbách většinou mají tak malé TZ, že je lze klidně elektřinou vytápět. se stropním vytápěním zkušenost nemám, ale bez ohledu na to, zda je to stropní nebo podlahové, by bylo docela žádoucí, aby byl ten strop nebo podlaha zatepleny, i když jsou okolo normálně vytápěné byty, protože tím bude u stropu nebo podlahy větší teplotní gradient a část toho tepla půjde sousedům. Osobně bych spíše v bytě použil radiátory (buď v rámci teplovodní soustavy nebo olejové na stěnu) nebo přímotopy.

travas28. 12. 2017 16:35:27

Opět děkuji, ještě zda mohu Váš názor. Pokud se nejedná o novostavby a není plyn tak asi nic jiného než elektřina nepřipadá v úvahu. Náklady na vytápění (ústřední) lze dopočítat z vyúčtování a srovnat s el. vytápěním v případě levného tarifu. Ještě Váš pohled na podlahovku a stropní topení tedy elektrické.
Předem děkuji.

Jiří Kubíček28. 12. 2017 15:30:24

Dobrý den, pro orientační výpočet TZ můžete použít třeba tuto kalkulačku: http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/128-on-line-kalkulacka-uspor-a-dotaci-zelena-usporam . Počítají se pouze ochlazované konstrukce a z vnějších rozměrů, prostě si celý byt představte jako krychli, do které jsou zahrnuté a i veškeré konstrukce a jejich síly a vše se počítá s z vnějších rozměrů. U TZ větráním zase počítejte pouze s vnitřním objemem vzduchu a zadejte intenzitu větrání 0,3 1/h.Pak se ještě jinak počítají konstrukce, které jsou sice ochlazované, ale jen částečně, třeba zeď sousedící s nevytápěnou chodbou, zde pak musíte zadat příslušný činitel teplotní redukce, většinou je to kolem 0,5.

Obecně se dá říci, že pokud vám TZ bytu vyjdou do těch cca 4 kW, můžete byt klidně vytápět jen elektřinou (přímotopy, elektrokotel napojený na teplovodní soustavu atd.), samozřejmě za předpokladu, že bude u vás možné změnit tarif EE na D57d. Při vyšších TZ už přichází na řadu plyn, v případě plynové přípojky v bytě. Taky to lze vyřešit třeba kombinací vytápění elektřinou a nějakou klimatizací (princip TČ vzduch/vzduch) v největším prostoru v bytě.

travas28. 12. 2017 14:55:39

Děkuji, toto jsem potřeboval vědět, ale je to na delší diskuzi. Co se týká výpočtu TZ asi záleží hodně na poloze bytu, s kolika stran je vytápěn atd. Jasně, možností vytápění moc není, ale jde o to zvolit pro daný byt to nejvýhodnější a jak na to.

Jiří Kubíček28. 12. 2017 14:24:31

Dobrý den, TZ bytu se dají spočítat stejně tak, jako TZ jakéhokoli jiného objektu. Co se týká volby vytápění podle TZ, tak u bytu zpravidla není tolik možností, jako u RD, záleží na mnoha okolnostech, třeba jestli je v bytě přípojka plynu, jestli je možnost přejít na tarif EE pro vytápění elektřinou atd.