izolace základů - dodělání

Autor: johnny.cerny (2 příspěvky)
Kategorie: Základy a deska
4. 12. 2017
4 komentáře
Dotaz

Ahoj jsem zde nový a rád bych poprosil o radu.

Koupili jsme si chalupu a má kamenné zdivo. Nemá izolované základy, podlahy uvnitř jsou pouze dřevo na hlíně. Rád bych nyní vykopal všechny podlahy v domě, a časem udělal podlahy nové. A mám pár otázek. 1.) je vhodné do kamenného domu použít podlahové vytápění? a za 2.) chtěl bych odizolovat zdivo a chtěl bych to dělat postupným ubouráním zdiva, vylít si betonový základ, dát izolační asfaltový pás a na to znovu dozdít. Je tento postup adekvátní? Případně jaký jiný postup zvolit? Děkuji Honza

johnny.cerny29. 12. 2019 22:59:59

Zdravím.

Bohužel zatím jsem se k tomu nedostal. Vzhledem k tomu, ze se jedna o další chalupu tak na to úplně nespecham - nějak na to nezbývá čas ani finance..

v.b.cerny29. 12. 2019 17:46:37

dobrý den, zrovna tu samou metodu zvažuji. podařilo se Vám to udělat s tím postupným odbouráváním?

johnny.cerny5. 12. 2017 18:11:59

Samozřejmě ze podlaha se bude vykopavat a dělat nová včetně hydroizolace a tepelné izolace. Co se podlahové ho topení tyce ještě jsem se nerozhodl zda to bude jediný zdroj tepla ale spis bych chtěl vytapet nějakými krbovymi kamny s vyměníkem a z nej mít dva okruhy (1. Na radiátory a 2. Na podlahové vytápění.


Izolovat cely barák tepelné zatím není z hlediska financí možné.

Co se týká hydroizolace obvodového zdiva, tak bych to viděl na postupně ubouravani a docela ani základu. Spíše jsem chtěl znát názor někoho jiného na tuto metodu-nějak jsem o ni nikde nic nenašel tak nevím zda to ma nějaký přesný termín.

Dekuji

Jiří Kubíček5. 12. 2017 13:21:37

Dobrý den, podlahové topení lze použít do jakéhokoli domu, to, že je dům kamenný, není na překážku. Problém je ale v tom, že podlahové topení je nízkoteplotní a nemůžete do něj pouštět téměř jakoukoli teplotu topné vody, jako do radiátorů. Tudíž záleží na tom, jaká je vytápěná plocha vzhledem k tepelným ztrátám domu a jednotlivých místností. Záleží tedy na měrných TZ, rozteči trubek, průtocích atd. Může se ale stát, že prostě podlahovka dům nebo část domu (místnosti, kde je velká plocha ochlazovaných konstrukcí vzhledem k vytápěné ploše) nebude schopna vytopit. Další věcí je, že pod podlahovým topením by měla být hydroizolace (u podlahy na zemině) a tepelná izolace (15 cm považuji dnes za minimum). Je to dost individuální, ale orientačně se dá říci, že když má dům zateplenou alespoň podlahu a strop nebo střechu, tak by podlahové topení mělo stíhat dům vytopit, nejlepší by ale bylo, kdyby byl dům zateplený celý, a to i se sokly. Podlahové topení by se mělo spočítat a naprojektovat na budoucí stav po kompletní rekonstrukci.

Co se týká hydroizolace kamenného zdiva, tak ten vámi zvolený způsob je jeden z možných, když se to bude dělat po menších částech. Kdyby měl dům nějakou jednotnou rovnou spáru, lze to řešit i podřezáním pomocí pily a vkládáním hydroizolace, což ale u kamenného domu většinou není možné. Pak už zbývá mimo chemické hydroizolace jen podříznutí pomocí diamantového lana.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama