Nutnost parozábrany na miako strop

Autor: tomasycek (3 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
3. 12. 2017
6 komentářů
Dotaz

Z některých diskuzí jsem se dočetll o problémech, kdy vzniká kondenzát v nevytápěné půdě nad zatepleným stropem. Vodní pára kondenzuje v zateplení stropu a zevnitř na pojistné folii. Rád bych se něčemu podobnému vyhnul. V projektu nemám použitou žádnou parozábranu.

Je třeba parozábrana na miako strop? Je třeba nevytápěnou půdu nad zatepleným stropem nějak speciálně odvětrávat, třeba větrací okénka ve štítech?

Hrubá stavba již stojí včetně střechy.

Skladba stropu zevnitř ven:

- sdk podhled v koupelně, omítnutý strop v pobytových místnostech

- strop tl. 210 mm, miako vložky 150 mm + nadbetonávka 60 mm

- zateplení 400 mm vaty (můžu dát až 600 mm, kdy už se začne dotýkat pojistné folie)

- nezateplené podstřeší, uprostřed pochozí lávka z prken s mezerami ()

- vazníkový krov (uložený na dvou pozednicích výšky 10 cm)

- pojistná folie

- kontralatě 40 mm, provětrávaná mezera

- plné bednění z prken

- plechová krytina, sklon střechy 17°

Děkuji za reakce

Jiří Kubíček7. 12. 2017 20:47:49

Dobrý den, chápete to dobře, sice už se to dá sehnat od nějakých 500,-Kč/m2, ale to je detail. Je potřeba si uvědomit, že strop by měla být nejlépe zateplená konstrukce v domě a 30 cm izolace se dnes používá úplně běžně, 20 cm považuji za naprosté minimum, ale kolik nakonec zvolíte, je pouze vaše věc. Nejlevnější je minerální vata v rolích, ale tu byste musel dát do křížového dřevěného roštu (nebo alespoň jednoduchého roštu, když vám nebudou vadit tepelné mosty, které bude tvořit to dřevo). Pak následují různé polotuhé minerální desky, které byste též musel dát do roštu. Bez roštu se obejdete akorát u EPS a tvrdých minerálních desek, ale ty jsou ještě dražší, než EPS. Klidně mohu zmínit ještě PIR desky s integrovanou ALU fólií nahrazující parozábranu, které mají i lepší lambdu, než běžné izolanty, takže by vám stačila téměř poloviční síla izolantu, ale cena by se vám nelíbila, stejně, jako by se vám nelíbila u různých stříkaných izolací. Volba záleží jen na vás, můžete se podívat i na ten systém stepcross, ale jestli to budete dělat s minerálem, musíte pod to dát parozábranu. Nic není zadarmo a nevím, jakou cenu jste si pro 140m2 představoval.

Honza7. 12. 2017 18:36:04

Děkuji za radu,
ale jestli dobře koukám, tak za 30 cm EPS dám skoro 600 kč/ m2, to mě vychází při nějaké podlahové ploše 140 m2 skoro 84.000 za zateplení stropu ? To je docela síla tedy, pokud to dobře chápu...

Jiří Kubíček6. 12. 2017 17:35:40

Zdravím, je dost rozdíl v řešení konstrukce mezi dvěma vytápěnými a užívanými prostory a mezi vytápěným prostorem a nevytápěnou pochozí půdou. V prvním případě musíte řešit především akustické vlastnosti té konstrukce, tedy útlum kročejového hluku a vzduchovou neprůzvučnost, vy ještě navíc chcete podlahovku. Osobně bych v tomto případě nejdříve celoplošně položil minerální kročejovou izolaci pro těžkou plovoucí podlahu a na to buď systémovou desku s integrovanou separační fólií, nebo podlahový EPS, do kterého se přes PE fólii uchytí trubky podlahového topení. Pak se už jen udělá plovoucí roznášecí vrstva z anhydritu nebo betonu nebo cementového potěru, samozřejmě s dilatací kolem stěn. Teoreticky kdyby vám tolik nezáleželo na vylepšení vzduchové neprůzvučnosti (což řeší navíc mimo kročejového útlumu ta minerální kročejovka), můžete rovnou položil systémovou desku s integrovanou kročejovou izolací.

U konstrukce pod nevytápěnou pochozí půdou se musí řešit především tepelná izolace a máte několik základních možností. Buď to udělat celé jen z EPS desek, tak ve dvou až třech vrstvách, celkem bych použil minimálně 30 cm EPS, na to už jen položíte třeba obyčejné OSB desky. Když ty desky nebudete překrývat něčím parotěsným, jako třeba linem atd., nemusíte ani pod ten EPS dávat parozábranu, ale když ji tam dáte, bude to jistější. Všechny další možnosti díky podstatně menšímu difúznímu odporu, než má EPS, vyžadují nejdříve instalaci parozábrany a to i na boky konstrukcí do výše tepelné izolace. Další možnosti znamenají např. vytvoření křížového roštu (křížového pro eliminaci tepelných mostů), do kterého vložíte libovolnou izolaci (nějaký druh vaty, různé druhy stříkaných izolací atd.) a uděláte pochozí vrstvu z OSB desek, mezi OSB deskami a izolací by měla zůstat malá mezera a malé mezery po okrajích. Dobrý by byl pro vaše účely i např. systém stepcross: http://www.isover.cz/aktuality/system-isover-stepcross , bez ohledu, co zvolíte, méně jak 30 cm izolace bych nepoužíval.

Honza6. 12. 2017 16:41:55

Dobrý den,
mám také dotaz.
Rozhodl jsem se pro strop z panelů Spiroll. Jak řešit parozábranu, či skladbu stropu, pokud chci zespoda přiznaný podhled, čili vidět panely a v patře
a/ zateplit a jen pochozí půda
b/ nebo obytné podkroví s podlahovým topením

Děkuji za rady a tipy

tomasycek4. 12. 2017 13:33:11

Dobrý den,

děkuji za odpověď.
Lávka v šíři cca 1,5 m (prkna + mezera) bude pochozí nad izolací pro kontrolu střešního pláště + ve štítě bude vyvedena elektrika (anténa).
Pojistná folie je Dorken delta vent s plus. Měla by být vysoce paropropustná, kontaktní.
Větraná mezera je vymezena kontralatěmi a je odvětrána ve hřebeni. Pojistná folie není ve hřebeni přerušena, takže půdní prostor zatím nijak odvětrán není.
Uvažuji o tom, že pojistnou folii ve hřebeni proříznu. Boky vazníků nad pozednicemi budou kryty osb deskami. Mezi osb deskou a pojistnou folií nechám mezeru cca 4 cm. Tak bude odvětrávané i podstřeší pod pojistnou folií.
Asi bude rovněž třeba zakrýt i samotnou izolaci, aby do ní nefoukalo.

Jiří Kubíček3. 12. 2017 22:43:45

Dobrý den, můj názor je takový, že v případě, že půda nebude pochozí a izolace se nebude dotýkat ani difúzní fólie ani té lávky, tak se to obejde bez parozábrany. Bylo by ale dobré dodat, jakou difúzní fólii jste použil, protože jsou různé druhy s různým difúzním odporem. Kdyby to byla nějaké nekontaktní s "vysokým" difúzním odporem, tak bych raději udělal ještě to odvětrání pomocí okének ve štítě, nebo by bylo ideální udělat odvětrávaný hřeben, který by byl mimochodem dobrý asi v každém případě.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama