Změny v projektu vs stavební úřad

Autor: lookwell (3 příspěvky)
Kategorie: Projekt domu
29. 11. 2017
3 komentáře
Dotaz

Ahoj stavebníci, koupil jsem pozemek s už hotovou deskou, samozřejmě s projektem, stavebním povolením atd. Na jaře se začne stavět, ale chtěl bych nějaké drobné (..?) úpravy. Např. větší okno, zrušit venkovní vchod do technické místnosti, místo třech podpěrných sloupů na terase jen dva, aby nevadily ve výhledu.

Mohu případně přidat sem na fórum původní plán a plán s mými úpravami.

Otázka zní, jak se na to dívá úředník při kolaudaci, zda to např. musí schválit statik atd.

Bohužel, s původním projektantem již nelze změny konzultovat.

Díky za odpovědi a rady.

zero230. 11. 2017 9:47:58

Asi bude nejlepší se zeptat na stavebním úřadě. Oni to pak na konci stavby budou kolaudovat, takže budou vědět, co jim bude vadit.
Vynechání dveří bych považoval za malou změnu, tím se nosná konstrukce spíše vylepší.
Se zvětšením oken či odebráním sloupu bych byl opatrnější, statický posudek byl dělán s nimi a jen tak je dát pryč nemusí být funkční.

lookwell30. 11. 2017 8:41:50

moc díky za obsáhlou odpověď.
Otázkou je, co se rozumí pod pojmem menší změny - spadá do toho i změna velikosti nebo tvaru okna, vynechání dveří..? Nebo to je čistě na uvážení konkrétního úředníka?
Stavím bez hypo, takže tento problém odpadá.
Stavební povolení je platné, to jsem si ověřil na úřadě.

Přikládám půdorysy, jde mi o tu terasu, kde v původním projektu jsou tři sloupy, z toho jeden by byl před oknem a kazil tak výhled. V druhém výkresu jsem to předělal na dva.

Díky každému, kdo přidá názor.

zero229. 11. 2017 20:54:17

Kolaudace probíhá tak, že se kontroluje reálný stav s dokumentací schválenou stavebním úřadem. Protože obvykle během stavby se něco změní, dělá se obvykle těsně před kolaudací aktualizace dokumentace a to se předkládá stavebnímu úřadu jako změna stavby před dokončením. To ale jen na menší změny.
Pokud plánujete větší změny v projektu, je dobré tu dokumentaci udělat hned, nechat si ji schválit úřadem a nestavět bez ní. Navíc, pokud stavíte s hypotékou, tak ta je odvozena od dokumentace a protože banka bude kontrolovat stav stavby, mohly by s tím být problémy, pokud byste stavěl bez odpovídající dokumentace, resp. pokud by se změnila hodnota budoucí nemovitosti.
Je otázka, jak moc do původního projektu budete zasahovat, tj. zvláště budete-li dělat změny v nosných zdech. Pak nějaké posouzení statikem by bylo více než žádoucí.
To, že původní projektant již není k dispozici, bohužel znamená více peněz, neboť se dokumentace bude muset překreslit znovu někým jiným.
Na stavebním úřadě by chtělo ověřit, že stavební povolení je stále platné, případně učinit kroky k jeho prodloužení.
V podobné situaci jsme i my, rozestavěný dům bouráme právě na základovou desku. Protože původní projekt se nám nelíbí a navíc stejně dům není podle něho postaven, čeká nás vytváření v zásadě nového projektu.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama