Dřevostavba - konstrukce

Autor: Svata (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
26. 11. 2017
12 komentářů
Dotaz

Dobrý den.Prosím o radu.Budeme stavět dřevostavbu-bungalov a zajímal by mě názor na skladbu konstrukce,kterou prosazuje náš stavebník.Jak se říká:důvěřuj,ale prověřuj.

Stojí si za tím,že standardně používá pro obvodovou konstrukci + vnitřní nosné příčky hranoly 140X40mm. Žádné KVH hranoly,nýbrž dřevo označované běžně jako stavební řezivo.Konstrukci lícuje z vnější strany a vnitřek se prý pak zhobluje.Z venkovní strany zaklopit Osb 18mm,zevnitř Osb 12mm,parozábrana a rovnou sádrokarton.

Takže skladba vypadá následovně:

120mm polystyren

18mm Osb

hranoly 140X40 s vatou

12 mm Osb

parozabrana

Sdk

Předem děkuji za komentáře.

Sv

Hanka

Hanka27. 9. 2018 8:06:37

Dobrý den, mohla bych poprosit o obrázek, pokud to máte zakreslené v projektu? Stěny začínám řešit teď a taky se raději podívám, ať má člověk představu. Mnohokrát děkuji. Hanka

Jiří Kubíček10. 12. 2017 17:42:52

Dobrý den, nevím, co k tomu říci, je to jeden nesmysl za druhým a stavebník je to na baterky, jestli něco takového o dřevostavbách říká. Jestli mu nevadí, že vám bude do difúzně uzavřené konstrukce díky různým nedokonalostem pronikat vodní pára, která vám tam potom bude kondenzovat a hrozí tvorba plísní a degradace stěn, tak pak byste měli takového stavebníka hodně rychle vyměnit, nebo se můžete po pár letech dočkat velmi nemilého překvapení. Pro někoho, kdo po nějaké době zkrachuje, nebo přestane podnikat a tedy těžko vymůžete nějakou záruku, je to třeba malichernost, že difúzně uzavřená dřevostavba nebude parotěsná, ale osobně by pro mne takové řeči znamenaly jen jedinou věc, rychle vyměnit zhotovitele stavby. Jinak nepleťte si průvzdušnost obálky budovy s difúzí, to jsou dvě naprosto rozdílné věci a i pasivní dům může být difúzně otevřený, na rozdíl od toho, když máte konstrukci řešenou jako difúzně uzavřenou a budou vám do ní pronikat páry, je to vždy průser, bez ohledu na to, v jakém standardu je dům postaven. A plést do špatně řešené konstrukce z hlediska difúze ještě nějaké větrání je diletantství a jen to svědčí o tom, že ten člověk vůbec neví, co mluví. Ano, okály stojí dodnes, ale nelze porovnávat starý okál s hlediska difúze s novou dřevostavbou, která má úplně jiné složení konstrukce a úplně jinou sílu izolace atd. Znovu vám radím, zbavte se toho člověka a co nejrychleji.

Svata10. 12. 2017 14:37:56

Dobry den, tak prinasim dalsi poznatky po debate se stavebnikem..Na mou otazku, zda je lepsi difuz. otevrena konstrukce jsem dostal odpoved, ze proc uvazovat takhle. Stejne tak i difuzne uzavrena nebude nikdy dokonale uzavrena a najdou se slaba mista s prostupem par. Podotykam, ze porad se pohybujeme v oblasti nizkoenergetickeho domu, pasiv je jina kapitola co se tyce naroku a to i nejen v otazce financni. Resit otazku co se sroubky na sadrokarton ktere mi provrtaji skrz sadrokarton parorabranu je pry malichernost. Ano, za zasuvkami se to osetri, ale stejne tam vzdy ty pary budou pronikat. Zaklad je pry dostatecne vetrat, pouzivat digestor pri vareni a v koupelnach ventilatory.
Pry se mam podivat jak se stavely kdysi okaly ci finske domky, ktere slouzi dodnes..

Jiří Kubíček1. 12. 2017 10:02:13

Nejsem specialista na protipožární ochranu, ale přijde mi to dost zvláštní, znám mraky dřevostaveb opláštěné polystyrenem, které by nesměly být tedy takto postaveny. Otázkou ale tedy stále zůstává, proč jste to rovnou neudělali difúzně otevřené, což je lepší řešení, než difúzně uzavřená konstrukce.

dobbyczech11. 12. 2017 9:22:40

bylo mi receno ze polystyren hori a ze plameny by zasahovaly 5.5 metru od meho domu tedy zhruba 3.5 metru na sousedni pozemek a to ze nesmi byt takze souhlas pouze s vatou ktera nehori... jestli to tak je nevim. jak jsem rikal nerozumim tomu. mzsim duverovat tem co mi delaji projekt a vyjadrovacky

Jiří Kubíček1. 12. 2017 9:18:01

Dobrý den, tu podmínky trochu nechápu, ten polystyren by byl z venkovní strany a minerál budete mít mezi hranoly, navíc difúzně uzavřené dřevostavby opláštěné polystyrenem se běžně staví po celé republice. To už jste to rovnou mohli udělat difúzně otevřené, kdy by pouze na vnitřní straně byly jako parobrzda OSB desky a bylo by to tedy bez parozábrany, na vnější stranu byste pak dali buď samotné dřevovláknité desky nebo tyto desky ještě opláštěné deskovou vatou.

dobbyczech11. 12. 2017 7:08:34

dobry den puvodne jsme polystyren meli ale nelibili se to oanovi co nam delal vyjadrovacku protipozarni. tak nam tam dal souhlasne stnovisko s podminkou pouziti vaty misgo polystyrenu (dum je 2 metry od sousedniho pozemku a v obyvacim pokoji ktery je privracen k tomuto pozemku je prosklena stena)

Jiří Kubíček30. 11. 2017 23:17:28

Dobrý den, proti této skladbě nic nemám. Je to též difúzně uzavřená skladba konstrukce a s instalační mezerou před parozábranou. Čistě teoreticky mohl být z venkovní strany i polystyren místo dražší vaty.

dobbyczech130. 11. 2017 16:45:43

Dobrý den, my stavíme dřevostavbu a skladba naší zdi je následující:

zevnitř ven:
fermacell, tl. 15mm
rošt z hoblovaných latí 60x40
parotěsná folie airstop
kvh hranol 160x60 vyplněn vatou
OSB deska 15mm
14cm vata

Jiří Kubíček27. 11. 2017 6:48:25

Dobrý den, tady jde ale hlavně o to, jakým způsobem budou utěsněny průchody rozvodů, jakým způsobem bude řešeno, aby např. kolem zásuvek nebo za zásuvkami nedocházelo k pronikání vodních par, a v poslední řadě, zda vám nebude vadit, že ta parozábrana bude provrtána vruty při připevňování sádrokartonu, a jak tedy bude řešeno utěsnění v místě vrutů. Osobně bych jednak u dřevostavby spíše volil difúzně otevřenou konstrukci, kdy se na vnitřní stranu používá parobrzda (což není parozábrana) třeba ve formě OSB desek, a na vnější straně nejčastěji k opláštění dřevovláknité desky. Kdybych už dělal difúzně uzavřenou konstrukci, tak jedině s instalační předstěnou, kdy je podstatně lépe řešena parotěsnost. Navíc ani na vnitřní stranu nutně nepotřebujete OSB desky a pevnost stěn lze vyřešit tak, že místo sádrokartonu použijete třeba fermacell. Ale můžete to udělat v tom složení, jaké máte navržené, jen bych to raději udělal s předstěnou, protože záleží hlavně na detailech a byl by průser, kdyby se vám někudy dovnitř dostávala vlhkost, která by pak kondenzovala na vnější straně u OSB s polystyrenem.

Svata27. 11. 2017 5:24:15

Dobry den, dekuji za reakci.
O predstene padla nejaka zminka, ale bylo mi receno, ze neni potreba. Rozvody se muzou pry vest skrz hlavni konstrukci. Na mou otazku co oslabeni konstrukce jsem dostal odpoved, ze se bude vykruzovat a povede ve stredu tramu. V tomto pripade je oslabeni daleko mensi, nez vyrezavani otvoru do tramku od kraju.
Jeste jsem zapomnel rict, ze tramy budou mit roztec co 36cm.
Prichyceni sadrokartonu klasicky sroubky a na tu parotesnost nedokazu odpovedet.
Zacinam mit pocit, ze tady neco nehraje :-)

Jiří Kubíček26. 11. 2017 21:23:25

Dobrý den, zvolil jste si difúzně uzavřenou konstrukci dřevostavby a patrně bez předstěny s instalační mezerou, proto by mne zajímalo, jakým způsobem budou SDK desky připevněny ke stěně, kudy povedou rozvody, a jak tedy bude zabezpečena 100% parotěsnost ?