Jaké zvolit vytápění pro tento typ domu

Autor: pety (5 příspěvků)
19. 11. 2017
13 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci,

budeme stavět tento typ domu, stavební materiál na obvodové zdi Ytong Lambda 45, garáž 35, bez zateplení. Půda zateplená vatou a základová deska polystyrenem. Okna trojskla plus 5 střešních oken. 4 členná rodina. Stavba bude na Vysočině.

Tepelné ztráty ještě nejsou vypočtené.

Naše představa byla hlavní zdroj tepla krb s výměníkem a akumulační nádobou, záložní zdroj elektřina. Víme že mít krb jako hlavní zdroj je řehole na práci. Teď ale hodně přemýšlíme a nevíme zda to je nejlepší, jaké byste zvolili vytápění vy.

Děkuji za reakce

Přílohy

pzem_2017-11-19.jpg
podkrov_2017-11-19.jpg

Jiří Kubíček21. 11. 2017 22:23:33

xxx

Jarda21. 11. 2017 18:31:49

Dobrý den, pane Kubíčku,

měl bych na Vás prosbu ohledně výpočtu TZ domu. Právě se mi dostal do ruky výpočet TZ a jsem dost překvapen, když nám bylo spočítáno 7,8 kW. Intenzitu větrání za hodinu se mi nepodařilo dohledat, ale jestli tomu odpovídá ukazatel násobnost výměny vzduchu v prostoru, tak mám uvedeno 1,0 a to je dle Vašeho příspěvku naprostá hloupost, pokud se nepletu.
Mohu Vás poprosit o kontakt, na který bych Vám odeslal rozpracovaný projekt domu, jestli si uděláte čas a spočítal byste mi to?

Předem moc děkuji
J.

Jiří Kubíček21. 11. 2017 8:37:05

Dobrý den, něco jiného je výpis za platbu elektřiny a něco jiného, jak se skutečně dům užíval a čím vším se topilo. Ta nízká faktura za elektřinu může být způsobena několika faktory nebo jejich kombinací: protopilo se více dřevem, než bylo přiznáno, třeba se nevytápěl celý dům, mohly být špatně spočítané TZ domu a reálné jsou podstatně menší, než ty spočítané, atd. Pro vás jsou určující vaše TZ a váš způsob užívání domu.

Musíte srovnávat stejné systémy, v ceně TČ je prakticky vše až po dovedení k rozdělovači podlahovky a s ohřevem TV, takže i k ostatním systémům, které s TČ srovnáváte, musíte počítat taky úplně vše, i s cenou práce a veškerým instalačním materiálem. To srovnávání s jinými baráky, které mají jiné TZ, než máte vy a ani nevíte, zda jsou jejich TZ spočítané na reálnou hodnotu a kolik se přesně protopilo dřeva atd., je velice zavádějící. Jsem vám napsal, jaké vycházejí provozní výdaje při vašich předpokládaných TZ 6 kW a 4 osobách v domě, nechápu, proč to pořád srovnáváte s úplně jinými domy. Jinak ještě malá oprava, není to konektor, ale plošný kolektor. Jinak TČ s plošným kolektorem už doma 6 let provozujeme, TZ máme kolem 5 kW, spotřebu teplé vody kolem 70 m3 za rok, dost dělám i na zahradě a v dílně, kde spotřebuji nějakou elektřinu a kompletní platbu za elektřinu jsme měli za poslední rok 18.000,-Kč, je v tom i paušál pro jistič 3x 32A, ale stačil by i 3x 25A, což by znamenalo platbu ještě o více jak 1.000,-Kč menší a s jističem 3x 25A jsem počítal i u vás.

pety

pety21. 11. 2017 7:05:10

Moc děkuji za informace, ale prodávám jak jsem koupil :-D Jsem prostý ,,laik" který se tomu věnuje ani né měsíc.
Bohužel s tím prvním barákem to je pravda, kterou nám podložil a výpisem z platby el. nejste první ani poslední co tomu nevěří. Do dnes to hodně lidí nepochopilo. Možné je že udělal jiné zateplení.

Když budu srovnávat druhý barák s TP náklady na provoz: el + dřevo 36 tisíc, TP 19tisíc jak píšete vy rozdíl 17 tisíc rok. krb ho mohl stát 60 tisíc má horkovzdušnej + 20 tisic elektrokotel, návratnost u TP 7 let.
U třetího baráku nevím kolik by byly náklady na vytápění TP, když ztráta se dostáva k 15kW.
Počítal jsem to z třetího baráku, ale tam se cana vytápění TP bude asi lišit nebude těch 19 tisíc.
Omlouvám se za špatně napsaný název samozřejmě panel neexistuje je to konektor. Ještě jednou připomínám jsem prostý laik. Vy jak píšete jste odborník z oboru. Chtěl bych sehnat i vyjádření někoho kdo má TP s konektorem a jaké on má náklady. Vašeho názoru si moc vážím. Ještě jednou děkuji :-)

Jiří Kubíček20. 11. 2017 20:26:52

Nechce se mi moc vyjadřovat k tomu, co jste napsal o těch třech domech, jejich spotřebách při uvedených TZ domů, jediné, co tak trochu sedí, je ten druhý barák a úplný nesmysl je, co jste napsal o prvním domě. Dům, který má TZ 10 kW nemůže projet komplet na elektřině, když se s ní většinou i topí, 24.000,-Kč. To prostě odporuje fyzikálním zákonům, jedině, že by se tou elektřinou téměř vůbec netopilo a topilo se především dřevem, ale to by byla docela pěkná halda dřeva. Plně vytápěný dům pouze elektřinou by při TZ 10 kW musel protopit jen 40.000,-Kč na vytápění a to nepočítám paušál, ohřev TV a ostatní spotřebu. Takže tady něco nehraje a neměl byste vůbec tento dům brát za vzor. To samé platí pro třetí dům o TZ 15 kW, ten předpokládám, že elektřinou netopí vůbec, protože těch 15.000,-Kč sotva stačí na paušál + ostatní spotřebu EE + trochu něco na ohřev TV mimo topnou sezónu, takže se tam musí topit výhradně dřevem a nevím, za kolik u vás máte dřevo, ale při TZ 15 kW by se muselo v krbu protopit kolem 10 tun dřeva a pochybuji, že tolik dřeva bude za 10 tis. Kč, takže tady též opět něco nehraje a opět byste takový dům vůbec neměl brát za vzor.

Jak jste dospěl k té částce 5.000,-Kč, které by vám uspořilo TČ ? Nevím, s čím to porovnáváte, ale podle vašich předpokládaných TZ kolem 6 kW by vám TČ země/voda oproti vytápění elektřinou uspořilo cca 22.000,-Kč ročně. Porovnávám pouze plně komfortní systémy. Další věcí je, že pro váš dům vůbec TČ nemusí stát 250.000,-Kč, ale slušné TČ klidně kolem 150.000,-Kč a ten rozdíl 50.000,-Kč oproti systému krbu s výměníkem podle mne za plný komfort stojí, provozní náklady by byly podobné, možná s TČ ještě menší, záleželo by na ceně dřeva. Přesvědčovat vás v žádném případě o vaší pravdě a vašich počtech nechci, jen se vám snažím dát objektivní a podložené informace a nevěřím na povídačky, že dům o TZ 15 kW, který topí hlavně dřevem, protopí dřeva jen za 10 tis., nebo že dům o TZ 10 kW, který topí převážně elektřinou, projede komplet za rok na elektřině jen 24 tis., to jsou prostě nesmysly a jestli to tak je, tak je v tom nějaká vám neznámá okolnost, která nemá s normálním užíváním takového domu nic společného. Energetickou náročností domů a různými výpočty TZ a spotřeb se zabývám již dlouho a prošlo mi rukami mnoho projektů, mnoho PENB a mnoho výpočtů TZ a energetické náročnosti domů, že na první pohled poznám, co je a není možné.

Ještě něco k tomu krbu, je dost velký rozdíl topit v krbu s výměníkem v domě o TZ 15 kW a v domě o TZ 6 kW. Většinu topné sezóny budete pokrývat TZ jen kolem 3 kW a jak už jsem psal, i s AKU nádrží hrozí přehřívání částí domu. Navíc v zatepleném domě o malých TZ stačí vytápět třeba jen na 20-21°C a budete se cítit stejně jako při vytápění na více stupňů u nezatepleného nebo jen částečně zatepleného domu, souvisí to s teplotami konstrukcí a operativní teplotou. Prostě je dost nekomfortní v dobře zatepleném domě topit stylem našich babiček ve starých nezateplených domech, kdy se dům odpoledne nebo večer pořádně vytopí a pak teplota klesá do dalšího dne a takto stále dokola, to nemá s komfortem nic společného, i když pořádná AKU nádoba třeba na nějaký ten den vydrží, ale stejně jednou za dva až tři dny budete toto celé opakovat. Jestli vám takový styl vytápění nevadí, tak budiž, ale osobně si v moderním dobře zatepleném domě takový styl vytápění nepředstavuji.

Mimochodem, co znamená TČ země/voda s panelem ? Pokud vím, tak TČ země voda se dá pořídit buď s vrty nebo s různými druhy kolektorů, ale o žádném panelu zatím nic nevím, můžete mi to nějak blíže vysvětlit nebo dát nějaký odkaz na stránky firmy, která toto nabízí ?

pety

pety20. 11. 2017 19:31:26

První barák je stavěn z Ytong 35 + 10 polystyren, topí v celém baráku ztráty mají 10kW, dřeva neví kolik protopí že to má jen jako přitopení v obyváku.
Druhý barák Ytong 45 lambda bez zateplení ztráty 5kW, dřeva protopí průměrně každý rok za 10 tisíc sušený buk.
Třetí barák haluz family 38 bez zateplení má ztráty kolem 15kW má tam špatně udělané zateplení v podlaze. Dřevo stejné jako u druhého baráku je to za poslední dvě zimy.Topí hlavně v krbu kde nahřívá akumulačku, která mu pak hřeje do druhého dne.
Když tak počítám tak na TP ušetřím 5 ročně. Když bych šel do varianty krb s výměníkem + akumulačka + el.( nebude tam komfort ale řehole)
- náklady na TP 250 tisíc
- náklady krb s výměníkem 100 tisíc
- návratnost na TP při ušetřených 5 tisících je 30 let.
Prostě se mi zdá že ta návratnost není taková. Souhlasím s Váma že na komfort se to zas nedá srovnávat tepelko je prostě ,,luxus" a bez práce.
Bohužel nemám nikoho v okolí s tepelkem a zkušenostmi. Letos ve vedlejší dědině jeden postavil s TP země/voda (panel), ale nemá to ještě v provozu, tak mi čísla nedá.

Jiří Kubíček20. 11. 2017 17:35:32

To jsou opět nic neříkající údaje. Jaké jsou tepelné ztráty těch jednotlivých domů ? Ty spotřeby byly při nějaké mírné zimě nebo normální zimě ? Kolik dřeva se k té elektřině propálilo ? Topilo se v celém domě na podobné komfortní teploty ? Každý dům je jiný a nemůžete srovnávat jablka a hrušky, ty údaje musí být něčím podloženy, především tepelnými ztrátami. Vy budete mít dům celkem velký a tepelné ztráty pravděpodobně nebudou takové, aby se dalo topit pouze elektřinou. A kombinace krbu s výměníkem a AKU nádrží + vytápění elektřinou je podle mne to nejhorší, co můžete udělat. Jedno je sice provozně levné, ale nekomfortní a investičně to taky nebude nic levného, druhé je zase drahé provozně. Proč prostě nepořídit nějaké TČ za rozumnou cenu a netopit s plným komfortem a nejnižšími provozními náklady ? Jinak nevím, jak jste četl můj příspěvek, ale těch 19.000,-Kč je komplet za všechno s veškerou spotřebou EE pro domácnost a při normální tuhé zimě, a musíte to při vašich TZ porovnávat s těmi 41.000,-Kč a né s nějakými domy, o kterých ani nemáte veškeré informace (především jejich dobře spočítané reálné TZ).

pety

pety20. 11. 2017 15:34:16

Mám 3 známé, kteří mají podobné bydlení o 4 osobách.
Jeden má komplet vše na elektřinu (topné spirály v podlaze, el. žebříky v koupelnách) a roční náklady komplet na elektřinu i s veškerým užíváním má 24tis.plus má v obýváku kamna kterýma si občas přihřívá spodek, dřevo vlastní.
Druhý má teplovodní vytápění na elektřinu plus horkovzdušný krb. Roční náklady komplet el i s užíváním 26 tis plus 10 tisíc za dřevo do krbu.
Třetí má teplovodní krb s akumulační nádobou a zálohu elektrický kotel, který moc nezapíná. Náklady komplet el. 15 tisíc + 10tis dřevo do krbu.
Proto teď když vidím roční náklady na tepelné čerpadlo, tak se mi to nemůže tak rychle vrátit. Zvlášť když budu mít jen náklady na vytápění a ohřívání vody 19 tisíc a ktomu musím přičíst náklady na svícení atd, tak se dostanu s elektrikou na 28 tisíc.

Jiří Kubíček20. 11. 2017 13:42:57

Jde o to, co si představujete pod malými a velkými TZ u novostavby, jen napsat, že při malých TZ se TČ nevyplatí je nic neříkající údaj. Pod nějaké 4 kW už se dá topit i elektřinou, co je výše, tam už nastupuje TČ, ale samozřejmě taky záleží na ceně celé instalace a ta se může pohybovat v rozmezí od cca 100.000,-Kč až třeba do 300.000,-Kč. Nejsem pro předělaná čínská TČ ani pro nejdražší mercedesy, šel bych zlatou střední cestou. Člověk musí vzít v úvahu úplně vše, provozní náklady, ceny energií v budoucnosti, investiční náklady, komfort atd.

Ještě vám pro jednodušší rozhodování napíši přibližné provozní náklady na domácnost při 4 osobách v domě a TZ 6 kW (je v tom vytápění, ohřev TV, paušální platby a ostatní spotřeba EE - u elektřiny a TČ tarif D57d, u plynu tarif D02d):
- vše jen na elektřinu - cca 41.000,-Kč ročně
- s plynem - cca 33.000,-Kč
- s TČ vzduch/voda - cca 22.000,-Kč
- s TČ země/voda - cca 19.000,-Kč

pety

pety20. 11. 2017 13:32:52

Budu muset ten ply propočítat, ale budete mít pravdu.

Pozemek bych měl mít kolem 1600m, což pro konektor plac bude. Budu tedy zjišťovat kolik by nás to pořízení stálo. Chtěl jsem zjistit co se teď nejvíce dává pro tento tip domu a jaké mají roční náklady na vytápění. Někdo tvrdí že se tepelko při malé ztrátě na novém domě nevyplatí, že to je pro domy kde jsou velké ztráty. Ta návratnost při malé ztrátě není tak rychlá.

Jiří Kubíček20. 11. 2017 13:07:06

Ono to není jednoduché se rozhodnout, plyn se většinou u novostavby vůbec nevyplatí, nechte si spočítat vše kolem plynu (dovedení plynu do domu, komín pro kondenzační kotel, kotel, zásobník TV, veškerý instalační materiál až po dovedení k rozdělovači podlahovky, cena práce) a lehce se dostanete nad 100.000,-Kč, a to ještě k tomu máte horší sazbu EE, to už se rovnou více vyplatí TČ.

Slušné TČ vzduch/voda seženete komplet za již uvedenou cenu, něco ze značek Panasonic, Fujitsu, LG, Samsung atd. Nebo můžete pořídit TČ země/voda s plošným kolektorem, při TZ 6 kW, se kterými bych též přibližně souhlasil, budete potřebovat při běžném složení zeminy cca 300 m kolektoru, tedy 300 m2 pozemku při rozestupu 1m. Kolektor máte na celý život, zemní TČ má o něco větší životnost (celé je doma, má lepší průměrnou účinnost a naběhá tedy méně motohodin, zpravidla není potřeba inverter). Existuje česká firma Eltex KM, která má velice slušné ceny a její majitel je velice ochotný. Cenu celé instalace i s kolektorem vám neřeknu, ale podle mne to bude maximálně do 200.000,-Kč, možná i méně.

pety

pety20. 11. 2017 12:55:17

To já vím, že určení tepelných ztrát je to základní. Projekt se bude kreslit od ledna, tohle byl můj laický nákres z domu. Stát bude u Bystřice nad Pernštejnem. Kolik a jaké izolace to nevím, to stejné plochy oken. To mi poví až projektant. Rekuperace v domě nebude. V garáži bude topení jen proti vymrznutí, jinak topit v garáži nebudeme. Kolem 6kW jsme taky odhadovali.

Naprosto Vám rozumím. Bude tam i velký pozemek a než země vzduch, bych šel do tepelka země/voda )panel. Který bych si byl schopnej sám zakopat. Jediné z čeho mám obavu je velká pořizovací cena. A když barák nebude mít tak velké ztráty jestli se to vyplatí. S teplovodním podlahovým vytápěním souhlasím. Nebo když tam je natažený plyn jít do plynu + krb ale nenapojovat ho na rozvody.

Jiří Kubíček20. 11. 2017 12:16:39

Dobrý den, určení tepelných ztrát domu je ale základní věcí pro výběr topného zdroje. Buď by je bylo možné rychle dopočítat, kdyby byl vyhotoven PENB, nebo když doplníte, kde dům bude stát (alespoň u jakého města nebo něco bližšího), kolik a jaké izolace bude v podlaze, kolik a jaké izolace ve stropě nebo střeše, jaká bude celková plocha všech oken dohromady, zda bude mít dům rekuperaci, jaká bude světlá výška v obou patrech a zda bude vytápěná garáž, tak vám přibližné TZ domu mohu napsat. Kdybych si měl tipnout už nyní, tak to podle mne bude kolem 5 kW (bez rekuperace a bez vytápěné garáže).

Píšu to stále dokola a můj názor zůstává stejný. Možná jste milovníci dřeva, pravidelného zatápění, práce a nepořádku v domě, též i trenýrkové a stále měnící se teploty v domě, taky třeba máte dřevo zadarmo, ale takový dům si přeci zaslouží plně komfortní a čisté vytápění, krb bez výměníku maximálně jen pro radost a o malém výkonu. Taková hranice tepelných ztrát, kdy se dá uvažovat o vytápění elektřinou, je cca 4 kW, ale toho asi nedosáhnete, výše už je to pomocí elektřiny provozně drahé, navíc jsou pak problémy se splněním limitu neobnovitelné primární energie, ale to by teoreticky řešil ten krb s výměníkem, který bych si ale do takového domu nedal. Vy většinu topné sezóny budete pokrývat TZ třeba jen kolem 2,5 kW, ten krb s výměníkem bude mít nějaký výkon do vzduchu a další do výměníku a AKU nádrže, při použití krbu bude hrozit přetápění domu a to minimálně v místech, kde bude krb umístěn. Museli byste pořídit krb s velmi malým výkonem do vzduchu, což nebude nejlevnější, k tomu pořádnou AKU nádrž a vše kolem toho. Nebude to nejlevnější a o komfortu, práci kolem toho, kolísajících teplot v domě ani nemluvím. Každý má ale jiné priority, třeba se na takový způsob vytápění těšíte a máte k němu své důvody. Osobně bych šel ale ve vašem případě cestou obyčejného krbu + všude teplovodní podlahové topení + podle TZ domu, které asi budou nad 5 kW nějaké tepelné čerpadlo vzduch/voda za rozumnou cenu. Kolem 150-160.000,-Kč seženete slušné TČ s inverterem a ohřevem TV.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama