Studna místo jímky na dešťovku

Autor: Anna A. (1 příspěvek)
1. 11. 2017
6 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

koupili jsme starý dům a potřebujeme vyřešit odvod / zpracování dešťovky. Kanalizace tu není a zatím je vše (odvod dešťovky ze střech, dvora, zahrady, příp. bazénu...) řešeno napojením kanálů do příkopu u silnice - hádám, že tohle už není zákonem povolené, že?

Dům je v nejnižší poloze oproti ostatním domům a svahům, tudíž se sem stahuje veškerá voda z okolí (když taje sníh, tak tu voda opravdu proudí). Máme tu starou studnu, prázdnou. Napadlo nás, že bychom z ní "udělali" zásobárnu dešťové vody, tedy že bychom do ní svedli vodu ze střech atd. a tuto vodu používali na zalévání. Je možné to takto udělat? Musí být prostor pro dešťovku izolovaný od okolní půdy?

Jak jsem říkala, dům jsme nedávno koupili a ostatní peníze dali do rekonstrukce, hledáme nejlevnější a nejjednodušší způsob řešení.

Poradí někdo? Děkuji.

Anna A.1. 11. 2017 16:17:50

Díky za Vaši trpělivost. Asi to opravdu nebudeme řešit.

Karel

Karel1. 11. 2017 13:16:23

Upravila se spousta zákonů, kterým ten dům už nebude vyhovovat, ale to neznamená, že to musíte předělávat. Vy máte zkolaudováno dle tehdejších předpisů. Pokud vám to vyhovuje, vůbec bych to neřešil.

Anna A.1. 11. 2017 13:11:56

Zkolaudováno to bylo a není důvod to kolaudovat znovu. Všeobecně nám to vyhovuje tak jak to je, jenom prostě víme, že se změnily zákony, které to upravují.
Dostali jsme i radu vybudovat nějakou drenážní jámu se štěrkem (neumím to vysvětlit) do které by se dešťovka sváděla a filtrovala a byla odváděna do okolní půdy snad přepadem. Jenže stojíme na jílu, který samozřejmě vodu moc nepobírá...

Karel

Karel1. 11. 2017 12:37:21

Pokud to tak bylo kdysi zkoulaudováno a nikdo po vás nechce změnu, tak v tom nevidím problém. Pokud musíte kolaudovat znovu, tak to stejně musí řešit projektant už v projektu.

Jinak dešťovka se samozřejmě dostane do studny, ale prostupem několika metrů zeminy, která jí vyfiltruje. Vy byste snad pila čerstvou dešťovku rovnou z okapu? Dešťová voda rozhodně není automaticky pitná.

Celý nápad je dle mého špatný. Jako zasakovací jímka je to prasárna a jako nádrž to nebude fugnovat, protože kudy voda kdysi do studny přitékala, tudy vám teď zase odteče, takže druhý den po dešti tam stejně nic nebude.

Anna A.1. 11. 2017 12:18:25

A může se pouštět dešťovka přímo do příkopu?
U sousedů nikdo studnu nemá, a nechápu, proč by to měla být prasárna, když je to obyčejná voda co naprší, nikoli splašky z dom. odpadu. Do půdy tato voda přeci také zasakuje a tudíž se dostane i do studny.

Karel

Karel1. 11. 2017 11:27:08

Určitě je lepší pouštět dešťovku do příkopu, než do spodních vod. To je prasárna. Nikdy nevíte jestli ta vaše studna není nazasahuje do stejných pramenů jako sousedova o 100 metrů dál, který z ní třeba pije.