Výpočet TZ a jaký zvolit topení

Autor: Standa89 (6 příspěvků)
24. 10. 2017
7 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

koupili jsme starší domek který následně předěláváme od podlahy směrem vzhůru.

potřeboval bych přibližně zjistit jak je na tom nemovitost s TZ.

jedná se o domek 10,5 x 7,5 m a přístavby k domku v šířce 2 m a délce 10,5 m

obvodové zdi domku jsou 45 cm klasické pálené cihly ( venku brizolit) přístavby má obvodové zdi 30 cm stejného materíálu ( je zde vstup do domu, předsíň, WC a část koupelny) 3 okna jsou plastová cca 8 let stará (rozměr oken cca šířka 180 výška 120). strop budu mít zateplený minerální vatou cca 35 - 40 cm později bude obydlené i podkroví ale to je do budoucna. podlaha klasická betonová budu chtít dát 10 cm izolace EPS 200 a pak čistou betonu. výška místnosti vznikne cca 2,6 m. cca 1/3 domu je podsklepená kde mohu ještě přidat izolaci.

nevím jaké vybrat rozvod topení zda podlahové nebo klasika radiátory. v domě mám plyn a později si budu chtít pořídit i krbovou vložku na zpříjemnění večera.

děkuji za odpověď

Petr Sadil7. 11. 2017 22:03:22

Dobrý den Pane Kubíček,
budeme provádět rekonstrukci a přístavbu RD, momentálně jsme ve fázi PD a řešení způsobu vytápění. Máme přípojku jak plyn tak elektriku. Chtěl jsem el. kotel a podlahové topení, TZ máme 3,7 kW. Projektant mě ale nutí do plynového kotle z důvodu nesplnění tepelného štítku. Prosím o Váš názor popřípadě jaký způsob vytápění by jste zvolil. Pište prosím na sadil.petr@gmail.com.
Děkuji. Petr Sadil.

Jiří Kubíček25. 10. 2017 8:45:50

Dobrý den, nejsem topenář, takže jestli je to lepší v mědi nebo pomocí trubek vám neřeknu, a jaké to má výhody nebo nevýhody. Každopádně provedený topný systém v kombinaci radiátorů a trubek už jsem viděl, takže to asi jde, jen je asi potřeba zvolit správný průměr trubek a radiátory nadimenzovat podle TZ jednotlivých místností na určitý teplotní spád. Nejlepší je nechat si udělat projekt na celý topný systém, ale chápu, že člověk se snaží ušetřit každou korunu, tak se to zdá jako zbytečnost a dělá se to od oka. Hrozí pak ale nebezpečí, že to v každé místnosti nemusí topit podle vašich představ, vždy je pak proto lepší topnou soustavu trochu předimenzovat, aby měla určitý rozptyl, i když to nebude přesněji spočítáno.

Standa8925. 10. 2017 2:40:08

Dobrý den

Chápu vaší kritiku k obvodový zdem ale takto jsme dům koupili a pokud bych chtěl dům jiný a podle norem tak bych musel dělat nový dům. Bohužel peníze nejsou tak máme co máme. To samé se zateplením až budou finance uděláme zateplení momentálně peníze tečou do vnitřku domu. Ale pomohl jste mi s tím že radiátory budou jistější volba pro aktuální situaci. Ještě mi poraďte mohu zakoupit radiátory které si nechám spočítat dle místnosti a rozvést je v al-pex trubkach? Chci si většinu udělat sám kvůli úspoře financí tak mě zajímá zda má cenu toto zkoušet nebo raději sáhnout po mědi? Med si bohužel neudělám sám.

Děkuji Petrášek

Tony24. 10. 2017 20:29:36

Dobry den pane Kubicek,
Potreboval bych pomoc s vypoctem TZ a volbou vhodneho topeni u drevostavby. Muzete me prosim kontaktovat na honzad75@gmail.com dekuji

Jiří Kubíček24. 10. 2017 20:18:01

Musely by se upřesnit tepelné ztráty domu a dodat vnitřní vytápěná plocha, nejlépe ale spočítat TZ jednotlivých místností, aby byla jistota, že to ta podlahovka dokáže vytopit. U většiny domů když se zateplí strop a podlaha, tak to podlahové topení stíhá vytopit, ale je to dost individuální. Vy máte relativně malý domek tvaru bungalov s malou vytápěnou plochou a velkým poměrem ochlazovaných konstrukcí k této vytápěné ploše, tak to spíše předběžně vychází tak, že by to bylo nad limit 100W/m2. Ono taky záleží na rozteči trubek, průtocích, teplotě topné vody, podlahovka má taky určité limity povrchových teplot podlahy z hygienických důvodů (pro obytné plochy, okrajové plochy, koupelny atd., na většině místech je to kolem 30°C), takže do ní nemůžete pouštět libovolnou teplotu topné vody a tedy krýt i vyšší měrné TZ atd. Bez zateplení stěn to bude dost hraniční a předběžně to podle mne vycházet nebude, ale chtělo by to přesnější výpočet, aby se to dalo říci s jistotou. Po zateplení stěn by to bylo zcela určitě v pořádku.

Nevím, z jakého důvodu nechcete stěny zateplit, ale to zateplení stěn vám ještě o dost sníží TZ domu a náklady na vytápění a podstatně omezí problémy s kondenzací a plísněmi na vnitřním povrchu stěn. Mimochodem 30 cm silná stěna ze starých pálených cihel je z tepelně izolačního hlediska hodně špatná, ale ta 45 na tom není o moc lépe.

Standa8924. 10. 2017 18:21:37

Rozumím vám no jedná se o lokalitu Písek, Jižní čechy, rekuperace určitě nebude a budeme dávat i nové okna v koupleně ale to bude jen male na větrání tak cca1 m2 vlhko v domě není je již ozilovaný a odizoluji i podlahy. tak že z vašeho závěru tedy jsem pochopil pokud nezateplím plášť domu tak raději na podlahové topení nemám myslet je to tak??

Děkuji za upřesnění

Jiří Kubíček24. 10. 2017 18:11:21

Dobrý den, k nějakému přesnějšímu výpočtu TZ jsou potřeba plány domu, doplnění klimatického pásma, zda dům bude mít rekuperaci, doplnění celkové plochy a druhu oken a dveří atd. Taky záleží na těsnosti oken a zda dům není vlhký od vzlínající vlhkosti. Každopádně i tak lze předběžně říci, že hrubým odhadem budou celkové TZ vašeho domu bez obytného podkroví a bez rekuperace (po zateplení stropu a zateplení podlah), kolem 10 kW. Nevím, jak vám vychází vnitřní vytápěná podlahová plocha, ale asi to bude kolem 70-75 m2. Limity podlahového vytápění jsou kolem 100W/m2, a to už byste se při TZ 10 kW do toho nevešel, a ani se to nedá počítat průměrově, protože některé místnosti mají větší měrné TZ (obzvláště rohové) a některé menší. Chtělo by to tedy i nějakou výměnu oken a především zateplení obvodového zdiva a to i soklů, což ale předpokládá případné vyřešení problémů se vzlínající vlhkostí. Po celkovém zateplení domu byste se dostal na TZ kolem 5 kW a podlahové topní by žádné problémy nemělo. Navíc vám zateplení zdiva zvýší vnitřní povrchovou teplotu zdiva a podstatně sníží problémy s kondenzací a plísněmi na vnitřním povrchu zdiva.

Záleží tedy na tom, co vše a jak zateplíte (do té podlahy by se hodilo i více izolace jak 10 cm, takže buď zateplit i strop sklepa nebo použít izolaci s lepší lambdou - šedý EPS, nejlépe PIR desky, jestli se vám více izolace do podlahy už nevejde), a jaké nakonec budou skutečné upřesněné TZ domu, ale jestli to bude bez zateplení obvodového zdiva a s různě starými okny, tak bych vám předběžně podlahovku moc nedoporučoval a budou pro vás lepší radiátory, i když přijdete o výhody nízkoteplotního systému (vyšší účinnost plynového kotle nebo případně tepelného čerpadla). Jestli máte plyn už přímo v domě, naistaloval bych tedy radiátory a plynový kondenzační kotel, kterým bych ohříval i TV.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama