Výpočet TZ, jaký zdroj tepla?

Autor: BadLoser (6 příspěvků)
21. 10. 2017
5 komentářů
Dotaz

Dobrý den, ahojte,

dokážete mi prosím vás někdo z níže uvedeného spočítat TZ domu a tím pádem podle toho určit nejvýhodnější zdroj tepla? Momentálně se rozhoduji mezi kondenzačním kotlem (plyn na hranici pozemku) a TČ. Spíš se ale přikláním ke kotli, mám pocit, že bude "výhodnější". Skladba domu: podlaha - EPS 150S 10 cm, stěny - Heluz UNI 25 cm + EPS F 20 cm, sokl - XPS 20 cm, střecha - Topdek 0,22 PIR 16 cm.

Popis domu: jednopatrový dům s obytným podkrovím, zastavěná plocha cca 110 m2, tvar pravidelného obdélníku.

Děkuji

BadLoser22. 10. 2017 16:53:07

Dobrý den,
děkuji za rady týkající se TZ a TČ, konečně v tom mám aspoň trošku jasno. Přece jenom, do nedávna jsem v tom tápal a pořád nevěděl, jestli KK nebo TČ, jelikož jsem TZ domu nevěděl ani přibližně.
Co se týče podlahy, tak to vyřeším zřejmě PIR deskami + EPS, cenově to není zase tak hrozné a nemusí se přidávat jedna řada cihel.

Ještě jednou díky

Pavel

Pavel22. 10. 2017 13:43:28

Bud to nechte projektanta predelat (jeden sar cihel neni zas takovy problem) nebo to rovnou tak udelejte. Zalezi kdo vam to bude stavet. Zadny urednik vam nebude premerovat vysku stropu. Leda ze by se mu zdala moc nizka.

Jiří Kubíček22. 10. 2017 11:05:57

Dobrý den, po tom upřesnění bych odhadem řekl, že reálné TZ vašeho domu se budou pohybovat mezi 4,5 - 5 kW, takže stále platí, co jsem psal, na vytápění pouze elektřinou už je to dost a navíc by byl problém se splněním limitu neobnovitelné primární energie při výpočtu PENB, a plyn se už z uvedených důvodů podle mne nevyplatí. Je tu tedy možnost TČ vzduch/voda nebo kombinace teplovodního systému s elektrokotlem a klimatizace (princip TČ vzduch/vzduch), ohřev TV by se pak musel řešit buď el. bojlerem nebo bojlerem s vestavěným TČ.

Váš projektant to nějak špatně naplánoval a to, že vám doporučuje jen 10 cm izolace do podlahy je podle mne pouze tím, že to nechce předělávat. Dnes už pouze 10 cm izolace do podlahy nedává snad nikdo, chodí mi stále projekty a PENB ke kontrole a výpočtu TZ a už jsem se s tím dlouho nesetkal, to možná ještě občas platilo tak před 10 lety. Ano, pod podlahou se zeminou jsou teploty nad nulou, ale i tak mohou být TZ podlahy na zemině velké a navíc to nemusí platit v celé ploše podlahy. Čím blíže ke kraji domu, tím se teploty pod podlahou snižují. K tomu všemu při použití podlahovky je u podlahy větší teplotní gradient než např. u radiátorů, takže TZ podlahou jsou o trochu větší. Prostě bych osobně pod 15 cm nešel a klidně bych dal i 20 cm, tu podlahu už sotva budete někdy předělávat a izolace je levná, navíc ceny energií se mění. Šetřit na izolaci v podlaze je nesmysl. Lze to ještě vyřešit tak, že použijete místo klasického EPS izolaci s lepší lambdou, tedy alespoň šedý EPS, ale to nahradí cca 12 cm klasického EPS, nebo lépe nějaké podlahové PIR desky, které při síle 10 cm nahradí cca 18 cm EPS, ale jsou dražší. Taky můžete dát třeba 5 cm šedého EPS a 5 cm PIR desek, možností je více.

TČ vzduch/voda se zpravidla dimenzuje jako bivalentní, to znamená, že v těch největších mrazech vypomáhá kompresoru integrovaná elektropatrona, která je zpravidla součástí TČ, ale takových dní není mnoho. Každopádně další jiný zdroj tepla není potřeba. Můžete si nechat TČ nadimenzovat na monovalentní provoz, tedy prakticky bez výpomoci elektropatrony, ale zde pak kvůli předimenzování TČ hrozí cyklování TČ a řeší se to vložení AKU nebo taktovací nádrže do systému, celá ta instalace je pak dražší a zpravidla se to nevyplatí. Musel byste mít nějaké hodně mizerné TČ nebo hodně mizerně provedenou instalaci, aby elektropatrona musela spínat často. Taky existují systémy s vnořeným kondenzátorem TČ přímo do AKU nádrže. Prostě těch možností jak TČ nainstalovat a zapojit, případně nadimenzovat, je více a asi nemá cenu se o tom nyní rozepisovat. Jen jsem tím chtěl říci, že TČ si bez problémů vystačí samo o sobě a žádný další zdroj nepotřebujete, maximálně tak nějaký naprosto obyčejný a levný krb bez výměníku s malým výkonem pro radost.

BadLoser22. 10. 2017 5:35:54

Dům stojí v jednom z nejteplejších míst ČR (jih jižní Moravy), bude bez rekuperace a celková plocha oken je 27 m2 s tím, že se bude jednat o trojska s přibližným Ug = 1. PENB vyhotoven bohužel ještě není.

Když jsem projektantovi říkal, že těch 10 cm (U=0,36) izolace v podlaze se mi zdá málo, říkal, že je to OK, jelikož teplota zeminy bude pořád nad nulou atp., takže se tam toho nemusí dávat tolik, já jsem chtěl aspoň 15 cm, ale říkal, že by se muselo zvedat zdivo, protože bychom se už nevešli do 2,5 m výšky místnosti.

Jinak co se týče TČ, tak bych pravděpodobně musel mít vzduch-voda, jiné by asi nepřipadalo v úvahu, což si nejsem jistý, jestli bych k tomu nemusel mít jiný zdroj tepla v případě, kdyby TČ při velkých mrazech přestalo stíhat.

Jiří Kubíček21. 10. 2017 20:19:56

Na výpočet TZ to není moc informací, schází uvedení klimatického pásma (kde dům stojí), zda dům bude mít rekuperaci, jaká je celková plocha oken a dveří a druh oken, jaká je vnitřní vytápěná plocha a průměrná světlá výška atd., nejlepší by bylo, kdyby byl už vyhotovený PENB, z něho se dají TZ domu dopočítat rychle. Každopádně hrubým odhadem budou TZ vašeho domu někde kolem 5 kW. Mimochodem 10 cm izolace v podlaze je dost málo a s případnou podlahovkou žalostně málo.

Jestli TČ nebo plyn, to závisí především na ceně kompletního TČ i s ohřevem TV a vším až po rozdělovač podlahovky. Slušné TČ při vašich TZ pořídíte kolem 160.000,-Kč. Plyn se většinou u novostavby vůbec nevyplatí. Zkuste si nechat od nějaké firmy nacenit plynový kotel, zásobník na TV, dovedení plynu až do domu, komín pro plynový kotel, veškerý další instalační materiál až po dovedení k rozdělovači podlahovky + cenu práce a podle mne pod 100.000,-Kč nepůjdete a klidně to může být ještě dražší. Když si pak spočítáte provozní náklady při TČ a plynu, kdy s TČ máte i lepší sazbu EE pro celou domácnost, zjistíte, že plyn se nevyplatí.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama