Zdravím všechny stavebníky,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Plánujeme výstavbu RD v pasivním standardu a řešíme otázku, kterou jistě na začátku řešil každý z Vás. A to sice výběr vhodného zdroje pro vytápění a ohřev TUV.
Pročetl jsem nesčetně článků a zjistil jsem, že po jejich přečtení v tom mám ještě větší guláš než na začátku. Spoustu článků píšou přímo výrobci / prodejci zařízení, takže mi nepříjdou úplně objektivní. Někde se píše, že pasivní dům potřebuje tak málo tepla, že postačí jen rekuperace a občas přitopit elektřinou. Jinde se píše, že je potřeba mít i jiný zdroj tepla atd.
Nějakou představu jsem si přesto udělal a potřeboval bych v tom buďto utvrdit nebo zjistit, že je to nesmysl a najít jiné optimální řešení.
Nejdříve Vám sdělím parametry nového domu:
- Dispozice a orientace na pozemku: http://leteckaposta.cz/515838041 umístění a velikost oken je jen orientační. Finální bude až po vyhodnocení v PHPP.
- Typ budovy: bungalov v pasivním standardu, tzn. roční potřeba tepla > 15 kWh/m2.
- Zastavěná plocha: do 150m2.
- Obytná plocha: 115,5 m2 z toho bude cca 100m2 vytápěných.
- Typ vytápění: podlahové.
- Typ zdiva: pálená cihla Heluz.
- Rekuperační jednotka: ano.
Aktuální průměrnou spotřebu vody máme 5,5 m3 / měsíc. Očekávám, že budoucí spotřeba bude podobná.
Moje představa o vytápění a ohřevu TUV:
Samozřejmě bych byl rád, kdyby v domě byla po celý rok konstatní teplota. Aby se v létě nepřehříval a v zimě v něm nebyla zima.
Primárně bych chtěl použít solární kolektory (trubicové, vakuové) a v případě potřeby dotápět tepelným čerpadlem (typ a značku neznám, nejdříve potřebuji zjistit jestli vůbec jít touto cestou). Mé dotazy jsou:
1) Má tato kombinace smysl? Jde mi hlavně o to, aby v zimě, kdy je méně světla a nízké teploty nebylo i přesto v domě zima když už se tolik investuje do technologií.
2) Není to zbytečně předymenzované? Nebylo by třeba lepší použít jen solární kolektory pro ohřev TUV a vytápění řešit jinak. Třeba elektrickou rohoží, u které jsou pořizovací náklady podstatně nižší než u TČ.
3) Dá se opravdu docílit pasivního standardu jen pomocí jednovrstvého zdiva? http://www.heluz.cz/cs/vyrobek/heluz-family-50-2in1-brousena-1
Někteří zedníci mi potvrdili, že to opravdu jde. Jinde jsem naopak četl, že je potřeba zateplit vždy.
Určitě budu rád za každou radu.
Díky Vojta
mates30. 9. 2017 19:05:10
Nechte si spočítat tepelné ztráty domu. Pak si zvolte několik kombinací vytápění a ohřevu vody a spočtěte si náklady (pořizovací + provozní, na nic nezapomenout, tj. údržba apod.) v závislosti na čase a uvidíte. Dost s tímto výpočtem zacvičí dotace, které buď dostanete nebo také ne. Uvidíte, že některé zdroje energie budou bez dotací možná mimo hru.
K TUV + solární kolektory - v létě to funguje (květen až srpen) kromě dní, kdy se vás v domě sejde víc nebo bude dva dny pršet. V zimě (září až duben) potřebujete jiný zdroj ohřevu TUV (elektrická patrona v nádrži, druhý okruh od ...).