Stavba na 150m

Autor: dede73 (21 příspěvků)
25. 9. 2017
10 komentářů
Dotaz

Ahoj,

tak jsme konečně koupili pozemek a začali řešit project, chceme L bungalov, ale jeho zastavěná plocha se blíží k 200m, projektant nám řekl, že na tuto stavbu budeme potřebovat stavební firmu. Chci se zeptat jak to je? Vzhledem k tomu, že project by měl být hotový někdy kolem Vánoc. Není náhodou od 1.1.2018 zákon, že svépomocí se dá stavět i nad 150m? Takže by nám měl následně stačit jen stavební dozor? Jinak jsme tak troche asi v prde.. :/

Díky moc za jakékoliv info

Petr,Verča a Ondrášek

Petr,Verča a Ondrášek12. 7. 2018 11:31:06

Dekuji moc za odpoved.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber12. 7. 2018 9:47:07

Nic se neděje. Až budete "kolaudovat", tedy ohlašovat dokončení stavby, jednoduše vyplníte, že v průběhu stavby vznikly tzv. nepodstatné odchylky, které doložíte dokumentací skutečného provedení, výkresem nově větší terasy. Pokud nemáte problém s komunikací s úředníky, můžete je navštívit ještě před tím a na situaci je připravit. Třeba budou žádat ještě nějakou drobnost navíc, která by Vám dodatečně mohla jako nepřipraveným komplikovat žádost, ale třeba Vám řeknou, že to řešit nechtějí a budete mít o práci méně.

Petr,Verča a Ondrášek

Petr,Verča a Ondrášek12. 7. 2018 7:46:34

Dobrý den, prosím o radu. Máme Ohlášku stavby na 150m2 z roku 2016. Nyní stavíme terasu, ale chtěli by jsme si jí udělat o něco větší než máme v projektu. Tím se zastavěná plocha zvedne cca na 160m2. Bude to stavební úřad nějak řešit? Děkuji za odpověď.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber1. 12. 2017 14:16:42

Dobrý den, je to tak od roku 2006, kdy zákon přesněji definoval pojmy svépomocná stavba, stavba dodavatelsky, stavbyvedoucí, autorský dohled apod. Kupodivu se to ujímalo poměrně zdlouhavě a tím, že lidé obvykle staví jen jeden dům za život, informace většinou získávají od starší generace, za níž platily jiné podmínky, takže je to i po jedenácti letech pro dost lidí docela šok :-)

dede731. 12. 2017 12:38:11

Mockrat díky, docela zásadní novinky pro mě, ještě poslední dotaz. Ted tomu bylo take tak, že se domy do 150m stavěly se stavbyvedoucím nebo je to novinka od roku 2018?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber1. 12. 2017 12:25:17

Nijak to nesouvisí, od 1. ledna je limit 150m2 pro stavbu svépomocí zrušen, stavět svépomocí lze rodinný dům bez omezení plochy. Ale stavbyvedoucího mít musíte i pro mikrodomeček. Zákon stanové, že takto odborné vedení je povinné pro domy, které slouží pro bydlení, nebo se jedná o kulturní památku. U ostatních staveb stavbyvedoucího netřeba.

Mimochodem a jen tak na okraj tématu... limit 150m2 zůstává po 1. lednu ještě pro domy, které ne nutné opatřit stanoviskem hasičského záchranného sboru. Do 150m2 postačuje vypracování požární zprávy specialistou, ale projekt na větší dům je třeba poslat na hasiče, kde to zhruba měsíc až dva "zdržují" :-)

dede731. 12. 2017 11:56:53

Děkuji za odpověď, ještě jsem se chtěl zeptat, pokud bychom stavěli dum do 150m tak tam žádný stavbyvedoucí potřeba není?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber1. 12. 2017 11:52:52

Dobrý den, ze zákona to dostačující není. Živnosťák na zednické práce není v tomto případě nic zaručujícího a zavazujícího. Ten "stavební dozor" už není ze zákona nic hodnotnějšího, než "pouhý" technický dohled investora, tedy někdo,kdo se zodpovídá Vám, ale ne státu a tedy není kompetentní hlídat zákonné požadavky na stavbu, jenom Vaše požadavky. Už drahně let platí, že stavbu pro bydlení musí dozorovat pán s kulatým razítkem. Někde se na to najíždělo pomalu, ale jak se ve státní správě utahují šrouby, nemyslím, že by bylo moc zapadlých vesniček, kde by to oficiálně prošlo. Stavební úřad od Vás bude vyžadovat jméno a IČ a číslo autorizace vašeho stavbyvedoucího, ať už na stavbě fakticky bude vládnout, nebo si jen nechá zaplatit za to, že na něj přenesete hypotetické riziko.

Je to nesmírně nemilé, ale pravdou je, že se občas vyskytují hodně závažné chyby a ohrožení mnohamilionových majetků i ztráty životů na stavebních akcích a není to jen něco mezi vlastníkem a zedníkem. Stát se tedy kryje, aby se nekonaly podobné excesy,jako požár Londýnského věžáku a faktem je, že není možné udělat dělící čáru mezi velkým domem a malým domem, jde-li o bydlení.

dede731. 12. 2017 11:39:55

Dobry den,

co je myšleno tím stavbyvedoucím? Dům budou stavět zednící, kteří mají živnost na zednické práce a dale je zajištěn stavební dozor, toto není dostačující?

Děkuji

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber9. 10. 2017 11:47:18

Od začátku roku bude platit, že i rodinný dům nad 150m2 lze stavět svépomocně, ale pouze tehdy, zajistíte-li si řízení (tj. odborné provádění) stavby autorizovanou osobou s patřičným živnostenským oprávněním, tedy stavbyvedoucím. Upozorňuji, že s ohledem na stále ostřejší Damoklův meč, který se díky zákonu o státní správě houpá nad referenty stavebních úřadů, si v posledních měsících už jen tak "nelajznou" nechat Vás stavět bez stavbyvedoucího, bez stavebního deníku a podobných věcí, na které jsme byli zvyklí jen z velkých akcí. Kontroly jsou, pokuty také.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama