Ahoj, prosím o radu, jaké zvolit vytápění? Mám novostavbu s plochou pro vytápění 114 m2 a ztráty 5,7kW.
Byl jsem skálopevně rozhodnutý jako vytápění zvolit TČ země/voda (zemní kolektory) do teplovodního podlahového vytápění (náklady cca 430.000).
Avšak nyní mám na stole nabídku na vytápětí topnými fóliemi Heat Home (heathome.cz) v kombinaci s bojlerem pro ohřev TUV (náklady cca 84.000 + bojler).
Mám rovněž krbovou vložku s teplovzdušným rozvodem přes "půdu" do všech pokojů, která však není za účelem hlavního zdroj tepla.
Máte někdo s topnými fóliemi Heat Home zkušenosti? Případně byste volili jiný způsob vytápění? Při porovnání nákladů na vytápění mě vychází, že aby se TČ vyplatilo, muselo by vydržet minimálně 15 let.
Díka za rady.
Jiří Kubíček12. 9. 2018 14:52:53
Náklady na vytápění jsou jasně dány tepelnými ztrátami, které neuvádíte, dále tím, na jakou teplotu a zda celý dům skutečně vytápíte, a též i tím, jak zrovna byla mírná zima. Každopádně ten dům, se kterým se srovnáváte a ve kterém je namontované TČ, bude mít podstatně vyšší TZ, než váš dům. Mimochodem, dobře zateplený patrový dům o vnitřní ploše 140 m2 může mít klidně TZ kolem 5 - 6 kW a vůbec takové TZ neznamenají, že ten dům je pasiv nebo NED. Ty 3 -4 kW byl jen takový rychlý odhad, protože vůbec není jasné, kalik z těch nákladů dělá ostatní spotřeba elektřiny a kolik ohřev TV. Co se týká novostavby o vnitřní ploše vytápěné zóny 160 m2, záleží na tvaru domu, jak silné bude zateplení, v jakém bude dům klimatickém pásmu, zda bude mít rekuperaci atd., ale rozsah TZ může být přibližně od 3 do 7 kW a u TZ nad 4 kW bych do čistě el. vytápění nikdy nešel. Jednak ceny EE půjdou v budoucnu nahoru a když nezvolíte teplovodní systém, nemáte možnost výměny topného zdroje, což považuji za velkou nevýhodu.