Přestavba pokoje

Autor: eLko (1 příspěvek)
31. 8. 2017
2 komentáře
Dotaz

Dobrý den, mám teda asi docela blbou otázku...

chtěla bych se zeptat, rodiče mi budou přestavovat pokoj a chci vedět jak se to dělá... :D Máme starý zrekonstruovaný dům, a já bych chtěla ten svůj pokoj přestavit, ale nechci se pořád ptát mamky, jak se děla tamto, a jak támhleto. (teď se asi rozepíšu tak snad vám to nebude vadit :D) Je mi teprve 14 let, a můj pokoj je strašně detský, a já už mám takové ty leta že se za to docela stydím... nebo to jako zase ne, ale jednou když u nás byla nová kamarádka tak si řikála jestli nemám pokoj s malou ségrou... -_- to bylo docela trapas. Prostě už začnu psát ohledně pokoje :D chci ho přestavit, protože na jedné zdi takové velké nálepky princezen, a já jsem si řikala ,, jeežiš to sundám jenom nálepky a je to hotový'' no jo, ono by to bylo jenže když jsem byla malá tak jsem ty nálepky škrabala aby tam líp držely... a taky že jo -_- takže pár nalepek mi vzalo i omítku :( ale ty největši ne takže uuff. Teda ještě poslední a potom konečně otázku :D Můj pokoj je vymalován do tři barev(světle ružova zelená a modrá) , a žadnou z nich už doma nemáme, takže by se nevyplatilo je kupovat znova, a navic bych chtěla jednu barvu, kdyžtak ta barva je taková modrošedá (takže je docela tmavá). tak a konečně otázka :D jak se maluje pokoj ? musí se ta stará barva seškrabat? nebo se může natřit na to? a jak dlouho cca schne jeden nátěr? A teď ješte k podlaze... mám v pokoji koberec a je už docela ošoupaný, a taky zabarvený od ruzných barev ... :( a chtěla bych novou podlahu - plovoučku. a ta se jak pokláda, zvládneme to sami doma? a musí byt pod ní nějaká folie ? ja teda pod kobercem mám nějakou bílou folii, a na kolik by to cca stálo? můj pokoj ma 11 m² , a mám vybranou podlahu v OBI... teda divla jsem se zatím jenom na internetu, a stojí 159 korun za m²... to mi připadá docela dobrý :D tak o to je všechno co chci vědět.. ale snad vám nebude vadit že je to tak dlouhé :D

eLko31. 8. 2017 12:12:13

Děkuju moc za vysvětlení mých otázek, mamka by mě to asi takhle nevysvětlila. Myslím si že původní malbu škrabat nebudeme, protože pod ní není žadná, a ty barvy byli velice kvalitní, takže to asi nebude potřeba. S tou podlahou to bude težsí, zaprvé vybrat kvalitní, a za druhé můj pokoj, je strašně křivý, protože jak je ten dům starý, tak je prostě takový zkroucený :/ takže s tím bude řezaní a vyměřováni... ale jelikož můj děda je na takové prace velice dobrý tak si myslím že nám s tím bude pomáhat a půjde to rychle... přece jenom za ty jeho leta to nedělá poprvé :D můj pokoj je v přízemí, a bývá tady docela zima (myslím v přizemí, ne v mém pokoji) ale já jsem spíš zimní tip, takže mi to vůbec nevadí, pamatuju si že když se te dum rekonstruoval, tak jsem ve svém pokoji spávala i v zimě, a to ješte nebyl vubec hotový, byli tam daná jenom nová okna a to bylo vše, a i tak tam bylo normálně, takže si myslím že mi vadit nebude :D

zero231. 8. 2017 11:02:35

Pokoj se obvykle maluje tak, že se oškrábe původní malba, tedy, někdy se to dělat nemusí, ale pak je riziko, že těch vrstev malby tam bude moc a začne praskat a opadávat, takže je lepší oškrábat.
Potom se vyplňují různé díry a ty odlouplé plochy malby tak, aby se povrch vyrovnal a byl krásně rovný - malba udělá jen malou vrstvičku a ta rýhy a díry nezakryje. Jsou na to vyrovnávací hmoty, ty také musí vyschnout.
Pak následuje něco jako penetrační nátěr - zkrátka, aby vyrovnala savost povrchu a tedy aby následná malba všude zasychala a držela stejně. Třeba my doma do toho dáváme trochu jaru, aby povrch umyl od prachu a odmastil.
Jakmile to uschne, začne se s nátěrem. Dával jsem dva nátěry, první krycí, tak, aby překryl původní malbu, případně původní barvu a pak druhý, konečný. Malba se ředí, aby šla dobře roztírat, ale ředěná méně kryje, takže dvě vrstvy.
Tohle trvá podle velikosti místnosti, jsou to tři natírání, takže dva až tři dny.
Co se týče podlahy, tam je to trochu složitější. Plovoucí podlaha, myslíte asi laminátovou, potřebuje mít pod sebou úplně rovný podklad. Tj. jestliže teď je pod kobercem ta bílá pěna (mirelon), tak ta tam tlumí hluk při chození a trochu zatepluje, možná trochu vyrovnává plochu. To, co stačí pod koberec, u laminátové podlahy nestačí. Koberec se může různě vlnit, to není moc znát, ale když se začne vlnit laminátová podlaha, je to hned vidět a někdy i slyšet.
Tedy, první fází je vyrovnání podlahy, pokud není. Schnutí nivelačního potěru trvá 24 hodin.
V druhé fázi se tam dá mirelon a v třetí laminátová podlaha. K tomu je nutno mít určité nářadí a hlavně, při řezání či krájení těch desek se dost práší, tj. dělat to mimo tu místnost nebo vymalovat až po udělání podhlahy.
Poslední je na řadě olištování podlahy, tj. udělání okraje mezi zdí a podlahou, protože plovoucí podlaha se dává tak 1 cm ode zdi a bylo by pak vidět, jak končí.
Množství podlahové krytiny je nutno vzít větší, aby případně zbylo na řezání nebo kdyby se udělala chyba, navíc, obykle to prodávají v balících po 3 m2. Nějaké peníze stojí i lišty a jejich zakončení, tj. jejich rohy a konce, třeba taková https://www.hornbach.cz/shop/Kanalkova-lista-KSL50-50x22mm-2-5m-Dub-rustikal-stredovy-kabel-Kanal/5860869/artikl.html, plus ty koncovky/rohy (přibližně 21 Kč/ks), plus lepidlo na lišty. Lišty a jejich barvy se vybírají podle podlahy, aby k nim ladily.
Jsou tam ještě další detaily, např. řešení zakrytí trubek od radiátorů, někdy se musí trochu upravit práh u dveří, pokud se celková výška podlahy trochu zvedne a podobně.
Ta malá místnost se dá zvládnout za den, s detaily za dva.
U plovoucí podlahy je někdy problém v tom, že je trochu studená, tj. pokud je už nyní studený koberec, plovoucí podlaha bude ještě studenější. Zase více vydrží a lépe se udržuje. Ty nejlevnější moc nemají rády vodu - ta je ničí a dělají se pak boule a vlny.
Jestliže je to váš pokoj, je dobré se také účastnit práce, alespoň pro příště budete vědět jak na to a také vám nebudou tolik vadit případné chyby v provedení - chybami se člověk učí a zřejmě za pár let se vám bude zdát pokoj vhodný k další úpravě a už budete vědět, jak na to a co udělat lépe.