Změna z dřevostavby na zděný dům - povolení

Autor: OndraV (1 příspěvek)
6. 8. 2017
7 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

máme možnost koupit pozemek i s projektem a stavebním povolením na dřevostavbu. Chtěli bychom ale zděný dům. Je nutné kompletně nové stavební povolení? Má s tím někdo prosím zkušenosti?

Děkuji za Vaše odpovědi

OndraV14. 8. 2017 10:22:41

Děkuji za všechny podměty. Byli jsme na dvou stavebních úřadech a změn by bylo tolik, že je lepší si celé kolečko vyběhat od nuly. Je to i doporučení úředníků. Situaci jsme konzultovali i s finančním poradcem a taky by to nebylo ideální.

Standa a Monika

Standa a Monika6. 8. 2017 20:08:54

Jestliže dům bude zvenku stejný jako ten na který máte SP, pak můžete bez problémů začít stavět.
Před kolaudací ale budete muset udělat nový projekt, tomu se nevyhnete. Co se týče financování, tak např. KB bere od Prahy po Příbram dřevostavby jako hodnotnější než cihlu a od Příbrami dále naopak jako méněcenné.... To jsou slova odhadce KB , který nám zároveň dělá stavební dozor.

zero26. 8. 2017 19:14:44

Podle mne ano, pochybuji, že budete mít stejné rozměry síly stěn, rozdílný bude statický výpočet, základy budou muset toho více unést a podobně. Rozdílné budou i energetické výpočty a např. pro případnou dotaci NZÚ budou muset odpovídat skutečnému provedení stavby.
Omezení 150m2 pro provádění svépomocí bude zrušeno na jaře 2018, viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-225 .

OndraV6. 8. 2017 18:50:33

Parcela je volná, což je jak píšete jednodušší varianta. Vnější půdorys,velikost domu i jeho osazení je pro nás ideální, jde nám pouze o tu změnu technologie a možnost stavby svépomocí. Zeptám se hloupě - stejně bude potřeba si nechat udělat nový projekt?

zero26. 8. 2017 18:04:08

Podle mne jde o různé problémy.
Čistě teoreticky byste mohli úředně "stavět" podle původního projektu, ale prakticky podle nového projektu a teprve před kolaudací to začít řešit. To ale je velká loterie.
Změna stavbyvedoucího není záležitostí projektu, ale provádění stavby - můžete ho měnit jak uznáte za vhodné. Ale asi myslíte spíše stavební dozor, i toho můžete měnit jak potřebujete.
Změna technologie vytápění se projeví v projektu, např. tím, že přibyde komín. Co může být rozdílné, je např. to, že se rozhodnete pro tepelné čerpadlo typu vzduch-voda a tam je obvykle nutné řešit zvukové zatížení okolí a to může narušit původní územní povolení.
Jiná statika je záležitostí projektu, s tím si musí poradit projektant. Nepíšete, zda-li máte volnou parcelu a teprve by se mělo začít či už něco vybudováno je a nyní se to bude měnit. V prvním připadě je to jednodušší, v druhém řešení by měl navrhnout projektant - např. doporučí posílit základy, vytvořit nějaké nosníky a podobně.
Změna projektu samozřejmě změní i energetický štítek - tohle se všechno řeší až při kolaudaci.
Právě proto doporučuji udělat tu studii a nechat ji posoudit stavebním úřadem - ten vám řekne, co bude potřebovat, porovná to s původním projektem a řekne, co je třeba dořešit. Podle toho dopracujete projekt a až bude úřad spokojený, změnu potvrdí.
Co jsem někde četl, jakmile úřad začne řešit nový projekt, pozastaví původní stavební povolení, tj. nemůžete legálně stavět, ani podle starého, ani podle nového.
Ono to vypadá složitě, ale je to podle mne pořád jednodušší než úplně nové řízení - tady použijete územní řízení, které obvykle bývá větším problémem.
My bouráme dům na základovou desku, resp. na podlahu v přízemí (je tam pod ní garáž) a na stavebním úřadě mi nabízeli, že mi vystaví demoliční povolení a budu to mít jednodušší. Ale nejen že bych to musel zbourat celé, ale ještě bych musel řešit to územní řízení.
Proto, pokud vám vyhovuje vnější půdorys a velikost domu, lze to řešit změnou stavby před dokončením.

OndraV6. 8. 2017 17:47:18

Děkuji za rychlou a věcnou odpověď. Chystáme se na stavební úřad ať máme vše raději potvrzené. S tím financováním nás to ani nenapadlo, to také musíme zjistit.
Ještě jsem nenapsal, že stavební povolení zařizuje firma, ale my bychom si stavěli svépomocí tzn. v dokumentaci musí být uvedeno písemné prohlášení stavbyvedoucího. To jde doplnit? A co třeba změna technologie vytápění? Dále mě napadá jiná statika u dřevostavby, nebo také jiný energetický štítek.

zero26. 8. 2017 17:14:00

Pokud je platné stavební povolení, stačila by jen "změna stavby před dokončením", stojí to 1000 Kč a v zásadě jde o novou verzi projektu, stačí se zeptat na stavebním úřadě.
Stavební úřad bude zajímat, zda-li ta změna nebude narušovat územní rozhodnutí, tj. např. rozměry by měla odpovídat původnímu projektu. Je dobré si udělat studii, tu nechat posoudit na stavebním úřadě a teprve pak dopracovat projekt.
Podle mne není rozhodující změna technologie, i když třeba změna na dřevostavbu by mohla mít následky v jiných požárně nebezpečných prostorech a jejich případných přesazích na sousední pozemky, což není možné.
Změna stavby před dokončením se obvykle dělá těsně před kolaudací, aby se na stavební úřad doplnil platný stav stavby, protože často se během stavby něco změní.
Co by mohlo dělat problémy, je financovaní. Pokud budete chtít financovat hypotékou, chce se to informovat, jak se řeší tato situace, třeba bude pro vás bude chtít už jen nový projekt. Nejen proto, že v něm už budou jiné výdaje a také jiný odhad ceny. Jinak by mohly být problémy s kontrolou od banky, když byste stavěli něco jiného, než máte v (původním) projektu.
My koupili rozestavěný dům, co má stavební povolení už osm let, je stále platné, část domu nyní bouráme a také nyní připravujeme nový projekt a také jako změnu stavby před dokončením. Chceme financovat přes hypotéku a tak k hypotéce potřebuji mít už nový projekt.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama