obytné podkroví - co je potřeba?

Autor: Johnnyn (1 příspěvek)
24. 7. 2017
15 komentářů
Dotaz

Hezký den všem,

mám v plánu předělat neobytnou půdu na obytnou (zastavěná plocha 200m2).

V rámci této změny bych rád směrem do ulice doplnil střechu o střešní okna, směrem do dvora o vikýřová a dveře (francouzská okna) na terasu. Terasa by vznikla sundáním střechy objektu bývalých chlívů a jejím srovnáním.

Pro lepší představení si situace přikládám jednoduchý náčrt stavu před a po, berte to však, prosím, pouze orientačeně, to kde bude kolik oken atd. by se zřejmě vystříbřilo v projektu.

Zajímalo by mne, zda nemáte tušení co vše je k tomuto úkonu potřeba, co bude stavební úřad vyžadovat, zda to bude na stavební povolení nebo jen na ohlášku).

Předpokládám, že bude potřeba nějaký statický posudek, zřejmě projekt... je ještě něco dalšího?

Budu muset řešit odstranění vazníků, vlastně ani nevím jestli to bude možné, ale to by asi vyřešil právě projektant se statikem a zřejmě tesařem. - to už je do jiného vlákna...

Předem samozřejmě děkuji za veškeré rady, tipy, informace.

Honza

Přílohy

nrtvaly.png
Pavel

Pavel17. 9. 2017 17:50:15

Cenu vam nikdo nerekne, pac neni znam rozsah uprav. Napiste mi na p.lysak@outlook.com. Poslu vam tip na sikovnou pani.

Johnnyn17. 9. 2017 17:06:52

tak jsem byl tento týden konečně na stavebním úřadě, v podstatě jsem se dozvěděl, že potřebuji projekt, ale, že by s ničím neměl být problém, ať již se bude jednat o přestavbu či nastavbu.

Začal jsem si teď trošku kreslit a počítat, než seženu projektanta. Jak výše psal Zero2 výška musí být minimálně 2,3m nad více jak polovinou.. no po nákresu jsem došel k tomu, že se dostanu lehce nad 50% zastavěné plochy, takže tak na 60% podlahové plochy a to v případě, že se ve výsledku nezvedne podlaha, což se určitě zvedne - jistě však toto procento navýší použití vikýřových oken.

Nyní je však na místě otázka, co se finančně vyplatí více, zda dělat půdní vestavbu, nebo udělat 1p. nástavbu. Vzhledem k tomu, že bude třeba dělat i podlahu (chci mít jistotu, tedy zřejmě Ičkové nosníky a betonová podlaha nebo miako jak navrhoval pan Pavel výše). Nemáte někdo odhad na kolik vyjde m2 půdní vestavby a m2 nástavby?

Osobně si myslím, že by si dům zasloužil jedno patro navíc, na druhou stranu peněženka není bezedná a dalších cca 170m2 jen těžko využiji.

No a kdybyste někdo věděl o nějakém schopném projektantovi z Prahy a okolí, uvítám jakýkoliv tip,

hezký den

J.

Johnnyn25. 7. 2017 12:56:54

Dobrý den Pavle,

ano, vím o tom, byť v tomto konkrétním případě si nemyslím, že by to bylo potřeba a už vůbec nevím, jak by to bylo se střechou na ploše cca 180m2 nejen technicky ale i finančně náročné (zvedalo by se předpokládám se stávajícími vazníky - samozřejmě ideál by asi bylo zvednout řeba o 5 sárů cihel, ale pokud se nějak zásadní nezvýší podlaha, tak by to nemělo být nutné.

každopádně mám plány po svém dědovi, který si nechal za války zpracovat projekt na přístavbu patra a údajně tehdy počítal právě s Vámi zmíněnou variantou, že by se celá střechy vyheverovala nahoru a podezdila...

Co se týče podlahy z miaka - určitě se na to podívám, ať si rozšířím obzory, zatím stále tiše doufám, že do nosných konstrukcí podlahy nebude třeba zasahovat a udělá se lehká podlaha z OSB...

každopádně děkuji, za každý postřeh jsem rád.

Pavel

Pavel25. 7. 2017 12:34:33

Dovolim si technickou poznamku. Cela strecha jde vyztuzit a vyheverovat. Treba o nekolik saru cihel. Nemusi se ani rozebirat. Je kolem toho ale cbozeni a zalezi na vazbe strechy.
Pokud bude novy strop, nejsou nutne treba traverzy. Lze napr i z miaka.

Johnnyn24. 7. 2017 11:52:12

to jsou dobré poznatky, je pravda, že jsem to tu taky někde četl s těmi rozdílnými požadavky, proto jsem si říkal, že by bylo lepší to mít písemně...

Zkusím tedy na SÚ zajet a nastínit svůj plán a uvidím co se dozvím. Ikdyž to z mé strany bude zatím asi hodně obecně a ve zkratce, protože bez statického posudku nemá cenu více nad ničím uvažovat a plánovat...

zero224. 7. 2017 11:15:10

Problém spočítat úplně není, ale třeba ocel se prodává v kusech určité délky, např. 6m. Tj. pokud chcete méně, musíte vzít 6m plus si případně zaplatit rozřezání. Podobně je to i u jiných materiálů, tj. není to prostě vynásobit potřebné množství cenou. Plus musíte počítat se ztrátami a mít něčeho trochu více, kdyby bylo potřeba a podobně.
Na stavební úřad bych raději zašel osobně. Ono totiž těch variant bude více a asi se vám úředník nebude chtít rozepisovat se všemi. Když mu ukážete mapu, svoje návrhy, nastíníte řešení, tak hned poznáte, kde by mohl být problém a podle toho se příště připravíte.
Důležité je pak jednat se stále stejným úředníkem - tuhle se tu řešilo, že se někdo zeptal na tu samou věc jiného a dostal úplně jinou odpověď.

Johnnyn24. 7. 2017 11:10:18

mockrát děkuji za info, pokud projekt obsahuje materiál a jeho kvalitu, neměl by být problém spočítat si následně i jeho kvantitu.

Uvidím co řekne projektant, resp. nejdříve statik, resp. si ještě napíšu na tamní stavební úřad, ať se vypíší co všechno je potřeba.

zero224. 7. 2017 11:05:44

Projektant nacenění asi neudělá, pokud mu za to extra nezaplatíte.
On může udělat to, že vypočte obestavěný prostor, ty m3 vynásobí cenou a dá vám odhad ceny na klíč. Cena se pohybuje řádově 6000 Kč/m3 u novostaveb, existují servery, kde se dají průměrné ceny najít, ale u rekonstrukcí je to složitější.
Podrobnou kalkulaci by vám dal položkový rozpočet, resp. v něm by se napsalo, kolik je třeba různého materiálu, někdo by k nim našel ceny a vznikl by odhad ceny materiálu. Cena práce by se určila na základě norem pro práci (tj. např. zdění 1 m2 trvá tolik a tolik člověkohodin). Ten položkový rozpočet je dražší, ale pokud chcete to dělat přes firmy, je nejlepší (neošidí vás víceprácemi ani extra materiálem). Pokud svépomocí, není úplně nutný.
Normální projekt bude obsahovat stanovení materiálu, resp. jeho kvality a potřebné počty si budete muset spočítat sám.

Johnnyn24. 7. 2017 10:52:52

takže myslíte, že se ocelovým nosníkům v podlaze nevyhnu?, chápu, že by se na ně i lépe přenesla váha po odříznutých vazných trámech...

Trošku jsem doufal, že za použití lehké podlahy, pokud budou nosné trámy v pořádku, by nebylo nutné je nahrazovat, resp. doplňovat o trámy ocelové.

zároveň ale opravdu zatím jen doufal, dům je z roku 1891 a byť o něj bylo vždy vzorně pečováno a bylo velice dbáno na to aby na půdu nezatékalo, tak trámy mohou být narušeny něčím jiným než vodou, toho jsem si vědom.

Dostat na své místo 8m dlouhé nosníky bude již zřejmě na rozebrání střechy, což ani nechci raději moc vědět kolik by případně stála komplet nová střešní konstrukce a krytina...

Zeptám se ještě na jednu věc a asi dost blbě, tak se nezobte:
Projektant přijde s projektem dle statického posudku, možného technického řešení a požadavků klienta. Nicméně nastíní projektat i nějakou cenu daného řešení?

Je mi jasné, že cenu pak navrhne firma, ale rád bych pak už ty jednodušší práce dělal za pomoci řemeslníků, případně s nimi a měl nějakoý cenové nástřel celé této srandy.

ColeTrickle624. 7. 2017 10:39:01

Moje predstava zruseni vaznych tramu a preneseni zatizeni je presne jako na odkazu co jste posilal, akorat tam z toho neni videt co vynasi ty sloupky, bezne se to dela ocel profily ve stropu jak jsem psal.... Vetsinou je rozpeti mezi plnymi vazbami dostacujici daji se tyto dreven konstrukce schovat do sdk pricek. Dale jeste dnes byvaji konstrukcr silne predimenzovne, proto by ten vas stavajici krov ani nevyhovel pri dnesnim vypoctu, muze se stat ze vam treba statik doporuci i zesileni vaznic ci krokvi....

Jestli je nutna tezka nebo lehka podlaha je spis vec vkusu a preferenci, ale imho ve stropu budou muset byt nove ocel nosniky....

Johnnyn24. 7. 2017 9:43:25

pozednice má od podlahy 75cm, sklon střechy 38 stupňů, šířka objektu je 8m, zatím se mi to jeví tak, že by se podezdívat nemuselo.
Samozřejmě přichází v úvahu i varianta B (opět na "velice sofistikovaném" obrázku)
Bohužel, vše je otázka financí a domnívám se, že zakomponování vikýřů do střechy ji nikterak více nezatíží a bude levnější.

Výšku stropu si samozřejmě představuji také normální, max. s trámy, které bych rád na půdě v nějakém rozumné rozsahu přiznal.

Úplně bych celou střechu měnit nechtěl, vím že z jedná strany bude potřeba vyměnit všechnu krytinu, to je otázka cca 100tis. Kč. resp, alespoň dle sdělení pokrývače z předloňské obhlídky. na druhé straně jsou tašky v pořádku, ale jsou to běžné bobrovky, nic moderního, nevím jestli by též nebylo lepší dát nějakou lehčí krytinu...

co se týče vazných trámů, věřím, že to nějak vyřešit půjde, buď jak píše pan ColeTrickle 6, nebo jsem zrovna před chvilkou našel tanto obrázek...
https://www.casopisstavebnictvi.cz/UserFiles/Image/02015/4/valec/valec%2010.jpeg

Co se týče stropu/podlahy, tak vzhledem k tomu, kolik bordelu na té půdě je, tak únosnost bude zřejmě slušná, ale opět, bude muset prověřit statik, to máte právdu.

kamarád to dělal jak říkáte, nechal dát ocelové nosníky a dal železobetonovou podlahu... mě to přijde trochu zbytečné a byl bych pro nějakou lehčí podlahu třeba z OSB desek, myslím, že by to mělo být dostačující...



vše bude muset rozhodnout statik s projektantem...

ColeTrickle624. 7. 2017 9:26:35

Dobry den,

na toto je potreba kompletni projekt...

Zruseni vaznych tramu Vam vyresi statik, ve vetsine pripadu se daji nahradit ocelovym profilem ve strope a drevenou klestinou.... Statik dale bude resit unosnost stropu mezi prizemim a pudou, na ty pudy se kdysi nedelaly moc unsne stropy, takze pravdepodobne Vam vznikne novy strop napr. z ocel. I profilu a trapezoveho plechu a betonu....

zero224. 7. 2017 9:20:25

Nahrazení překračovaného trámu je složitější situace, např. viz http://forum.tzb-info.cz/128761-nahrazeni-vazneho-tramu , s tím si bude muset poradit projektant, resp. statik. Také se může stát, že vám navrhne střechu, resp. krov vyměnit. Kdyby vyměnit, tak bych možná doporučil zvednout krov výše - tj. podezdít pozednici a pokud by bylo nutno zachovat původní výšku domu, snížit sklon.
Chtělo by si to dobře promyslet - podkroví je fajn, ale spíše pro přespání - my teď bydlíme v podkroví domu rodičů a jsou tam problémy s úložným prostorem, využitelným prostorem obecně a horkem v létě. To co se zdá že je OK, při dlouhodobějším užívání už moc OK není. Víceméně nemáme v místnostech rovnou zeď a když je, budete se jí snažit nezaterasit skříní. U nás je rovná zeď snad jen v koupelně a na chodbě, tj. třeba zkusit chodbu nějak minimalizovat. Pod sešikmenou stěnou se sice dá projít, ale jen projít, nepostavíte se tam, využitelnost klesá.
Je tedy nutno udělat vhodný návrh dispozice místností a v něm zvýraznit plochy s úplnou výškou (ta výška 230 je navíc ještě snížená, normálně v patře by mělo být min. 250cm).

Johnnyn24. 7. 2017 9:02:47

mockrát děkuji za reakci a rady.
Určitě se tedy obrátím s dotazy na stavební úřad.
Co se týče terasy, tak to co říkáte je opravdu otázkou jak by to vše dopadlo. nicméně soused má "vedle" té budovy, kde by byla terasa vjezd na pozemek, pak teprve vlastní dům. Já doufám, že by s tím problém nebyl, ale kdo ví...

Do obrysu by zasáhly vikýře, to je fakt, nicméně tím, že to není směrem do ulice, tak by to snad nemuselo vadit. Jinak okolní budovy jsou o patro vyšší, což byla pro mne další alternativa, ale pro mě celkem zbytečně finančně náročná, zvyšovat o další patro, když bych to další pak nevyužil.

Co se týče výšky u obytných místností v podkroví, tak zde velice děkuji za informaci, toto jsem netušil. Vazný trám je od podlahy nějakých 35 cm, od vazného trámu je ke kleštinám 210 nebo 230cm, teď z hlavy nevím, vzhledem k tomu, že sklon střechy je jen nějakých 38cm, tak bych tuto podmínky zřejmě měl splnit bez problémů, otázkou zůstává co se dá dělat s vazníky, které se teď překračují...

každopádně děkuji za rady

zero224. 7. 2017 8:41:27

Určitě bude požadovat projekt, zvláště pokud tam budou obytné místnosti.
Pokud vím, pak významnější změna objektu (což je i ta změna užívání plus ty střešní okna), se řídí víceméně stejnými pravidly jako stavební řízení k nové stavbě. územní řízení by se projevilo, kdyby tam byl větší zásah do obrysu.
V podkroví je u obytných místností předepsána výška min. 230 cm nad minimálně polovinou místnosti, plocha oken se bere min. 10% z podlahové plochy místnosti. Také je nutno vyřešit schody - musí mít určitou šířku (min. 90cm) a výšku průchodu.
Zvláště pokud budete více zateplovat, tak ty výšky zateplení dost rostou (řekněme až celkem 40 cm), což při sešikmení dává ještě více zmenšení a pak se také snižuje obyvatelný prostor, jak na výšku, tak na plochu.
V některých obcích mají regulativy a třeba v nich řeší i vzhled střechy.
Ta terasa, zvláště pokud je přímo nad sousedovým pozemkem, by mohla být jádrem sporu - budete ve výšce a zvuky/hluk se pěkně ponese. Navíc, budete moci vidět z výšky na souseda. Tam by se mohly uplatnit nějaké nutné odstupové vzdálenosti, které teď při střeše bez oken se nemusely řešit (tj. třeba tam mít neprůhledné sklo a podobně, pokud by bylo nutno).
Určitě by se vyplatilo se zeptat na stavebním úřadě.
Novela stavebního zákona, která ruší limit 150m2 pro stavění svépomocí, čeká na zveřejnění a pak začne platit tak za půl roku.