Tloušťka stěny jen 15 cm

Autor: bennyx (3 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
8. 7. 2017
8 komentářů
Dotaz

Zdravím stavitele, prosím o radu. Rekonstrujeme dům z 50. tých let a nyní mě známý - zedník upozornil na to, že v 1. patře domu jsou dvě stěny jen tloušťky 15 cm. Zbytek stěn je 30 cm. Jedná o se šikminy, kde byly původně příčky, ale tyto jsme vybourali a tímto pokoj zvětšili (ve druhém pokoji je takto tlustá jen jedna zeď, ale je tam dřevěný obklad, takže s tímto si taky nevím rady).... Jenže nastává problém s tloušťkou stěny, kdy 15 cm je i podle mě laika velmi málo na to, aby v pokoji nebyla v zimě pořádná zima, nebo se neprotopil majlant... Známý mi říkal, že by ty dvě stěny dozdil 15 cm ytongem, nebo jeho alternativou. Takže by celé zdi byly tloušťky 30 cm. Ještě mne napadlo, jestli nebude lepší na tu 15 cm stěnu dát izolační vatu 10 cm a dozdít 5 cm ytongem, nebo dát 15 cm vatu a zakrýt sádrokartonem... Už jsem si něco pročítal, že by mohl být se zateplením zdi z vnitřní strany problém, co se týče možné vlhkosti a kondenzace vody... Proto Vás prosím o názor, jak můj problém vyřešit. Vyzdít, nebo izolovat? Jiné řešení? Díky.

Přílohy

WP_20170705_19_25_27_Pro.jpg
WP_20170705_19_25_45_Pro.jpg
WP_20170705_19_31_08_Pro.jpg
WP_20170705_19_33_54_Pro.jpg

bennyx7. 12. 2017 20:02:59

Dobrý den, rád bych pomohl, ale nevím, jelikož se celá stěna ještě nakonec zakryla sádrokartonem. Byl tam trám, který byl vizuálně nehezký, tak jsme se rozhodli to celé zakrýt. Mezi EPS a SDK je mezera asi 30 cm.

david2. 12. 2017 14:32:14

Dobrý den , jakbse to chová teď v mrazech ?
Děkuji

bennyx11. 7. 2017 20:42:31

Děkuji za rady, již jsem zakoupil 140 mm EPS a budu to zateplovat z vnitřní strany lepením na cihlu, resp. na omítku. Snad to bude v pohodě. Díky za reakce.

travas10. 7. 2017 18:25:44

Dobrý den, ještě možná zateplit odvětranou fasádou, kdy zdivo zůstane difuzně otevřené.

Jiří Kubíček9. 7. 2017 22:27:06

Dobrý den, ano jedná se o klasický deskový polystyren (žádný speciální na vnitřní zateplení neznám), i když extrudovaný by byl o trochu lepší z difúzního hlediska. Dejte tam celou tu 15 cm vrstvu a pořádně natěsno k sobě. Chtělo by to přinejmenším dobře celoplošně nalepit, případně i ukotvit, ale do 15 cihly to asi nepůjde kotvit moc dobře, aby se vám ta stěna nezačala rozpadat. Na EPS už pak jen uděláte stěrku s perlinkou a na to třeba štuk. Nebo před to může přijít sádrokarton, ale to byste ještě musel udělat nějaký rošt kvůli upevnění sádrokartonu. Parozábrana mezi SDK a EPS není nutná, ale když ji tam dáte, nic tím nezkazíte, naopak prakticky zamezíte difúzi a i té drobné kondenzaci úplně.

bennyx9. 7. 2017 19:45:35

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Ta poslední varianta je pro nás asi nejvíce finančně přijatelná (zateplení z vnějšku plánujeme v budoucnu...), jen bych se zeptal:

jedná se o klasický bílý EPS? Přímo na vnitřní zateplení jsem nenašel...

jak ten EPS upevnit na cihlu, resp. omítku? Přilepit? Nechat volně položené těsně u zdi?

A další dotaz jak poté ten EPS uzavřít? OPreferoval bych SDK, může být? A mezi EPS a např. ten SDK dát nějakou parozábranu, nebo přímo na ten EPS? Děkuji.

Jiří Kubíček8. 7. 2017 22:57:51

Zdravím, ono je celkem jedno, jestli je to 15 nebo 30 stěna, předpokládám, že ze starých pálených cihel, obojí je z tepelně izolačního hlediska mizerné, i když 15 zeď jako venkovní je spíše k pláči. Dnešní norma pro novostavbu u vnějšího zdiva je pro součinitel prostupu tepla 0,3 W/m2K a běžně se staví se součinitelem 0,2. Cihlová zeď o síle 15 cm má součinitel kolem 2,7 a o síle 30 cm kolem 1,75 W/m2K, obojí je tedy hodně špatné. Navíc takové zdivo má nízkou vnitřní povrchovou teplotu, takže v případě vytápění a užívání vnitřního prostoru hrozí kondenzace a plísně na vnitřním povrchu zdiva.

Nyní jak z toho ven, ideální by bylo takové zdivo celoplošně zateplit z vnější strany, použít pak můžete prakticky jakýkoli izolant. Další možností je vnitřní zateplení, zde je ale problém, že nelze použít jakýkoli izolant, protože hrozí kondenzace vlhkosti na styku izolantu a zdiva. Lze to řešit dvěma způsoby. Buď použijete před izolant ještě parozábranu, což stejně nese určitá rizika a nikdy se 100% nepodaří, nebo použijete nějaký porézní materiál přímo určený svými vlastnostmi k vnitřnímu zateplení, jako je např. Ytong multipor WI nebo desky Redstone Pura a asi by se našly i další materiály, ale veškeré tyto materiály nejsou úplně levné. Taky kdybyste to už dělal, chtělo by to zateplit pořádně, celé a bez tepelných mostů, tedy i veškeré výčnělky, sloupy atd. Ten dřevěný obklad by měl jít pryč, jestli to se zateplením myslíte vážně, sám o sobě izolační vlastnosti zrovna nezvyšuje.

Jestli to ale nechcete řešit pořádně a komplexně a chcete jen rozšířit tu 15 cihlu, tak s 15 cm ytongu (příčkovka P2-500) vychází součinitel prostupu tepla kolem 0,7 W/m2K, ale je zde problém s kondenzací na rozhraní ytongu a cihly. S vatou mezi cihlou a ytongen na vnitřní straně je to z hlediska kondenzace ještě horší. Opět jsme tedy u toho, co už bylo napsáno. Buď to budete muset vyřešit pořádně, tedy zateplit z venkovní strany nebo z vnitřní pomocí uvedených materiálů, nebo to jen dostavíte nějakými cihlami s mizernými izolačními vlastnostmi, aby uvnitř konstrukce nedocházelo ke kondenzaci, ale celkově to bude z izolačního hlediska špatné, jen si polepšíte ze součinitele 2,7 na 1,7 W/m2K.

Mimochodem ještě jsem se pro jistotu podíval do výpočtového programu na kombinaci 15 cm cihly a 15 cm deskového EPS a vzhledem už k větší síle EPS, který má větší difúzní odpor, než to zdivo, sice nějaká kondenzace mezi EPS a zdivem vychází, ale je to v rámci povolené normy a při oteplení by měla stěny zase rychle vyschnout, takže jestli chcete levné a rychlé řešení, použijte 15 cm EPS pro vnitřní zateplení, jen ty desky musí být těsně u sebe a případné mezírky vypěněny, aby jste tam neměl tepelné mosty. Extrudovaný polystyren má ještě větší difúzní odpor a množství kondenzátu vychází ještě menší, ale je o něco dražší.

JanV11. 10. 2021 13:55:40

Jen pro zajímavost - ten EPS v posledním odstavci by byl z vnitřní strany? Původně jsem uvažoval o podobném řešení. Nakonec jsem ale zjistil, že mám 30-35cm základy, na kterých je 15cm zeď mezi pilíři stodoly. Plánuji zeď zesílit na 30cm, více mě trápí, jak efektivně přizdít s provazbou a zesílit na nosnost lehké pochozí stropní konstrukce.
EPS 10-15cm chci dát později z vnější strany, i když prostor ve stodole neplánuji obytný, možná pracovní. Celá dotčená stěna je přesně orientovaná na jih, velké zateplování je zbytečné, ale úniky tepla podporovat nechci.
Díky za příspěvek výše, něco jsem se nachytřil, něco udělám jinak.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama