Parozabrana pod plovoucku?

Autor: Bungalov (3 příspěvky)
7. 7. 2017
4 komentáře
Dotaz

Ahoj stavebnici. Mame ted pokadat plovoucku v novostavbe, podlaha zalita od půlky ledna, podlahove topení bezelo cca mesic.... Dnes jsme se ale skoro vsude docetli,ze tam patri jeste parozabrana? Vejrame na to jak blazni :-D Je tam fakt nutna? Diky za nazory.

Jiří Kubíček8. 7. 2017 9:21:03

Zdravím, ta systémovka bude pravděpodobně i s integrovanou fólií, která by měla sloužit jako separační fólie. Parotěsnící funkce u podlahy na zemině není potřeba. Jestli má výrobce parotěsnou zábranu přímo pod plovoucí krytinou, tak tato parotěska určitě neplní funkce parotěsné zábrany z difúzního hlediska, ale jak už bylo napsáno, výrobce se jedině jistí, kdyby těžká roznášecí vrstva nebyla úplně vyschlá nebo byla špatně udělaná hydroizolace, aby se do plovoucí krytina zespoda nedostala vlhkost, jiný význam takové parozábrany mne nenapadá. Ale tím se výrobce jistí proti něčemu, co by bylo špatně provedeno a chápu to třeba u starých podlah bez hydroizolace, tam bych tu parotěsku též určitě dal. Jestli ale máte udělanou hydroizolaci a roznášecí vrstvu řádně vyschlou, pak je tam ta parotěska úplně zbytečná. Jediná věc, která mne ještě napadla, že se výrobce plovoučky jistí, kdyby náhodou z nějakého důvodu nastala nějaká porucha na podlahovce (prasklá nebo provrtaná trubka, což se vám pravděpodobně nikdy nestane), aby byla plovoučka v té chvíli chráněna, ale kdyby toho vyteklo více, stejně by byl problém. Záleží to na vás, jestli tam tu parotěsku dáte, podle mne je tam víceméně zbytečná, ale nic s ní nezkazíte. Jen bych tam určitě nedával žádnou s hliníkovou vrstvou (kvůli teplu z podlahovky), ale obyčejnou průhlednou.

Limbus8. 7. 2017 5:58:05

Je to kvůli vlhkosti z betonu podlahy... tak je to na vás, jestli si změříte vlhkost-jak moc vám to stihlo vyschnout, nebo dáte pro jistotu parotěs... my to riskli bez parotěsu i bez měření a dobrý ;-)

Bungalov8. 7. 2017 5:12:28

Dekuji za Vaa cas.
Pro upresneni se jedna o bungalov bez podsklepeni. Slozeni nasledujici: deska, protiradanova hydroizolace, polystyren 12 cm, systemove polystyrenove desky na podlajove topeni - dilatacka jen kolem sten, zalito betonem z pumpomixu (ne cemflow ani anhidrit, klasicky beton samozřejmě s plasrifikatorem) a ted jsme cetli, i to t ma výrobce nakresleno, ze ma prijit paroteska, pak nejaky mirelon a na to plovoucka... Nechapeme,proc by mela byt, ale vyrobce to tam ma....cetli jsme,ze se tim snad sychrujou, kdyby byla spatne provedena hydroizolace. Z Vašeho prispevku tedy chapu,ze u nas by se nemusela dat? Nebo, dal byste ji,kdyz mame tutp skladbu? Dekuji moc

Jiří Kubíček7. 7. 2017 22:11:26

Dobrý den, co myslíte tou parozábranou a kam byste jí ve skladbě podlahy chtěli dávat ? On je velký rozdíl v podlaze na zemině a v podlaze např. nad sklepem. U podlahy na zemině se musí řešit hlavně případné vzlínání vlhkosti do podlahy, takže tam patří pod tepelnou izolaci, tedy na podkladový beton, hydroizolace. U podlahy nad sklepem, kdy dochází k difúzi vlhkosti z teplejšího do chladnějšího prostředí záleží na celém složení konstrukce, ale zpravidla je potřeba nějaká parotěsná vrstva na teplé straně konstrukce, tedy nad izolací pod plovoucí roznášecí vrstvou. Do podlahy nad sklepem tedy v žádném případě nepatří hydroizolace na ochlazované straně konstrukce. Pak je tu ještě zpravidla nějaká PE fólie (někdy i reflexní, ale ta v podlaze moc význam nemá, je to jen marketingový tahák) mezi tepelnou izolací a těžkou plovoucí roznášecí vrstvou z anhydritu nebo betonu. Ale význam této fólie není parotěsnící, ale separační, aby se vlhkost nebo např. anhydrit nebo beton nedostaly do tepelné izolace. Vy hlavně nepíšete, jaké je celé složení té konstrukce a zda je to nad sklepem, na zemině, nebo mezi dvěma vytápěnými prostory. Není tedy jasné, zda tam nějaká parotěsnící vrstva patří. Dále nepíšete, zda máte lehkou nebo těžkou roznášecí vrstvu a tedy, jak přesně je řešena podlahovka (dá se udělat i suchou cestou bez betonu nebo anhydritu), takže nelze ani říci, zda tam patří nějaká separační PE fólie.

Jelikož ale už podlahovku a předpokládám, že tedy i nějakou roznášecí plovoucí vrstvu máte hotovou a pravděpodobně se bude jednat o těžkou roznášecí vrstvu (píšete, že to bylo zalito), pak byste ale měli mít buď nějakou PE fólii mezi roznášecí vrstvou a tepelnou izolací, nebo by měla být podlahovka položena v systémových deskách s integrovanou fólií. Tudíž už by tam měla nějaká separační a zároveň parotěsná vrstva být, i když v případě, že by se jednalo o podlahu na zemině nebo mezi dvěma vytápěnými prostory, není parotěsná funkce vůbec důležitá. Váš dotaz je tedy pravděpodobně bezpředmětný. Přímo pod krytinu ve smyslu plovoučky, né roznášecí vrstvy, už žádná parozábrana nepatří a ani tam nemá smysl, tam patří nějaký mirelon nebo něco podobného k utlumení kročejového hluku. Pouze v případě, že by se náhodou jednalo o podlahu nad sklepem a ještě by z nějakého důvodu někdo zapomněl dát PE fólii mezi roznášecí vrstvu a tepelnou izolaci, tak byste tam nějakou parotěsnící vrstvu měli ještě dát.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama