Podlahovy rost...ako na to?

Autor: Septimor (2 příspěvky)
30. 6. 2017
10 komentářů
Dotaz

Zdravim. Svojpomocne si prerabam byt a po zisteni, ze podlahy v byte su krive jak prasa som sa rozhodol, ze bude asi nutne polozit podlahovy rost. Byt sa nachadza na druhom poschodi rodinneho domu. Skladba podlahy je nasledovna...stropnice 100 x 250 mm s rozostupom 1m, na tom zaklop z dosiek hrubky 24mm, polystyren 30 mm, OSB dosky hrubky 15 mm. OSB dosky su prisrobovane k zaklopu priamo cez polystyren sadrokartonovymi vrutmi.. Casom teda doslo k tomu, ze na miestach, kde bol polozeny tazsi nabytok polystyren lahol a vytvorili sa jamy, OSB dosky v spojoch vrzgaju ako dive, kedze nemaju oporu, zvlast je to zjavne, ked som dal dole plavacku. Byt mam po predchadzajucom majitelovi a bohuzial toto som si najprv nevsimol. Jedinym riesenim, ktore ma napada je teda urobit podlahovy rost z drevennych hranolov 30 x 50 mm respektive 30 x 60 mm, ktore polozim v smere stropnic s rozostupom 50 cm s tym, ze teda kazda druha bude fixovana priamo ku stropnici (rozostup 100cm) a ostatne k zaklopu. Medzi rebra rostu vlozim zvukovu izolaciu a zaklopim to OSB doskami hrubky 22mm kolmo na rebra rostu a pod kazdy spoj pero-drazky vlozim takisto hranol. Mam teda na zaciatok par otazok.

1. Ake drevenne hranoly pouzit? Staciahoblovane drevenne hranoly alebo rovno lepene drevenne hranoly? Lepenne drevenne hranoly mi vychadzaju najlepsie, co sa tyka tvarovej stalosti, ale zase ci to nieje zbytocne pre rost. Hranoly budem brat v dlzke 2,5 m alebo 3m.

2. Podlahou je vedene aj kurenie (Alpex 20) k radiatorom v podstate kolmo na stropnice. Rozmyslal som, ze by som dvihol rost o 10 mm na 40 mm (momentalne ratam s vyskou rebier rostu 30 mm) , aby som mohol rebrom preklenut kurenie, ale zase mi to robi problem so zarubnami a dverami v izbach, ked sa cela podlaha dvihne o 10 mm. Mozem to nechat tak, ze v mieste kde sa bude pretinat rebro rostu s kurenim jednoducho rebro ukoncim a budem pokracovat az za kurenim a cele to preklenie uz len OSB doska? Tak to bolo riesenie v podstate doteraz, len neviem ci to je spravne. (foto)

3. Ak sa bude fixovat OSB k rebram rostu nemala by sa este predtym nalepit na rebra nejaka izolacia (napriklad nieco take ako paska pod sadrokartonove profili), aby sa zabranilo prenosu hluku pri chodzi cez rebra, stropnice az k susedovi?

4. Aku vhodnu zvukovu izolaciu pouzit medzi rebra rostu? Pomer cena/vykon?

Tak to boli moje otazky, vopred dakujem pekne vsetky za odpovede.

Přílohy

IMG_20170504_200749.jpg
IMG_20170629_081826.jpg

Jiří Kubíček12. 7. 2017 11:41:48

Dobrý den, jen bych doplnil, že jestli to nebudete lepit celoplošně, tak alespoň v perodrážkách byste to slepit měl, vrzat mohou všechny styčné plochy OSB desek.

Septimor12. 7. 2017 8:03:31

Zdravim. Ked sa tie vrstvy zlepia, tak to bude pevnejsie, s tym suhlasim, ale mne skor ide o naslednu rozoberatelnost podlahy, pretoze nahoda je blbec a ked by sa nahodou nieco stalo s tymi alpexovymi rurkami v podlahe, ze by zacali niekde tiect, tak si neviem predstavit nasledne rozoberanie zlepenej roznasacej vrstvy...ako sanca je minimalna, kedze su tie rurky bez spojok, ale nahoda je blbec. Za mna teda asi srobovanie plus mirelon. Tak zajtra idem rozmeriavat. Dakujem Vam pekne za pomoc, pomohlo mi to sa zorientovat.

Jiří Kubíček10. 7. 2017 11:55:35

Dobrý den, použitelné jsou obě varianty, záleží na tom, do jaké celkové výšky se chcete dostat, v tom bude jednodušší asi první varianta, a to i vzhledem k pracnosti a vyrovnání podlahy. Druhá varianta zase lépe řeší akustické vlastnosti podlahy, ale asi bych to osobně řešil tak, že bych místo té vyrovnávací vrstvy z OSB desek udělal taky podsyp, na to steprock a pak plovoucí roznášecí vrstvu, ale je to na vás.

Co se týká roznášecí vrstvy, tak se obecně doporučují dva postupy, buď komplet slepit, jak v ploše tak v perodrážkách, a taky sešroubovat, nebo místo toho celoplošného lepení použít tu slabou vrstvu mirelonu. Osobně mám raději, když se vše slepí a udělá se to bez mirelonu, používá se lepidlo na bázi PVAC. Ten mirelon by tam měl sloužit jako separační vrstva proti vrzání, s kročejovým útlumem to nemá nic společného. Když to ale celé i v ploše slepíte a navíc se to řádně sešroubuje, je to pevnější a problémy s vrzáním to taky žádné nemá.

Septimor10. 7. 2017 8:13:14

Zdravim...tak u mna momentalne pripadaju do uvahy dve moznosti:
1. moznost...vyrovnat to podsypom s vyskou cca 30mm...asi skor Fermacell alebo Rigidur ako Liapor a kurenie schovat do drevenneho "kanala"...(po bokoch rurok prisrobovat k zaklopu drevenne hranoly po celej dlzke kurenia) a na to dve vrstvy OSB dosiek 15 mm krizom.
2. moznost...na zaklop prisrobovat vrstvu OSB dosiek hrubky 12mm alebo sololitove dosky s tym, ze kde bude zaklop klesnuty, tak to vypodlozit niecim (kusky laminatovej podlohy alebo kusky tenkych dosiek)...vypodlozit to do roviny a na to Steprock HD 20 mm a na to krizom OSB dosky hrubky 15 mm...kurenie taktiez viest v drevennom "kanali".

Ktora moznost sa Vam pozdava viacej? Vrstvy OSB dosiek sa v roznasacej vrstve k sebe sucasne srobuju aj lepia alebo postaci len srobovat?
Niekde som cital, ze sa dava ako medzivrstva medzi vrstvy OSB dosiek 3 mm Mirelon pod plavacku...aky to ma vyznam, respektive ma to vyznam ako zosilenenie krocajovej izolacie?

Dakujem pekne za odpovede.,..toto uz boli snad moje posledne otazky :)

Jiří Kubíček6. 7. 2017 19:30:46

Dobrý den, to není úplně špatný nápad, který mne hned nenapadl (minerál je lepší a kdyby to jen šlo, upřednostnil bych ho před liaporem), a to, udělat to pouze z liaporu frakce 1-4 mm a na to plovoucí roznášecí desku ze dvou vrstev OSB. Liaopor sice není tak dobrá akustická a kročejová izolace jako minerál, ale pořád je to podstatně lepší, než polystyren. Vzhledem ke všem ještě těm uvedeným okolnostem (omezená výška, napojení na tu kuchyň) bych to asi tak osobně vyřešil. Liaoprem to vyrovnáte a zároveň alespoň částečně zlepšíte vzduchovou neprůzvučnost a vyřešíte útlum kročejového hluku. Prostě u mě ve vaší některými okolnostmi omezené situaci vyhrává varianta pouze s liaporem a na to plovoucí roznášecí vrstva, pořád to bude lepší, než s tím nízkým roštem. Chce to ale, aby se ten liapor dostal o do všech těm mezer mezi prkny, prostě aby vyplnil všechny mezery a případné dutiny.

Septimor6. 7. 2017 11:45:56

Zdravim...no to ste ma moc nepotesil :). Vobec neviem co mam teraz robit. Urobit len zasyp z Liaporu a na to krizom OSB dosky alebo sadrovlaknite dosky...oni pisu, ze samotny Liapor ma zvukovoizolacne vlastnosti ale bez zvukovej izolacie to bude asi o nicom. Pisu, ze minimalna vrstva je 20 mm, ale v kombinacii 30 mm Steprock plus 2 x 15 OSB doska plus plavacka to da dokopy okolo 95 mm a to je prilis vela. Dlazbu uz nemozem odstranit...znamenalo by to jednak prerobenie kupelky a WC, kedze by sa nasledne zdvihla podlaha a takisto priestoru pred bytom, je to cele prepojene. Hmmm...neviem...co s moze stat Steprocku, ked ho polozim na zaklop...v mieste vacsej vyskovej odchylky dosiek zaklopu sa bude lamat? Ten rost mi asi vychadza najlepsie v mojej situacii, aj ked verim, ze to nieje to prave orechove. Mozte mi prosim Vas napisat z akych hladisek to bude horsie? Keby som polozil rebra rostu na podlozky z tvrdenej gumy, ktore sa pouzivaju pod terasy a na vrch rebier by som dal pasku pod sadrokartonove profily...nepomohlo by to utlmit krocajovy hluk?

Jiří Kubíček6. 7. 2017 8:43:51

Dobrý den, nechce se mi ani věřit, že tu podlahu dělala nějaká firma, ale člověk by se neměl divit ničemu. Dále to máte komplikovaný ještě s tím napojením na dlažbu. Nyní co s tím, podlaha se dá vyrovnat např liaporem frakce 1-4 mm, ale na to by snad bylo lepší vytrhat i ta prkna, protože jestli nerovnosti jsou do 5 mm maximálně, bude se to vyrovnávat na prknech dost špatně. Je to tak malá odchylka, že člověk si není jist, zda to vyrovnávat nebo nevyrovnávat. Pak je tu ještě to napojení na dlažbu, ke kterému bych jen řekl, že být na vašem místě, tak bych to snad celé odstranil. Jednak nutně tu dlažbu v kuchyni mít nemusíte a dále by šla dlažba udělat i na té roznášecí vrstvě z OSB desek, které by se natřely tekutou hydroizolací, která by též tvořila adhézní můstek a na to by šla dlažba opět flexi lepidlem přilepit. Když to uděláte pomocí roštu a vrstvy OSB desek, jak jste původně zamýšlel, tak to bude ze všech hledisek horší, než s plovoucí roznášecí vrstvou.

Septimor6. 7. 2017 6:59:07

Este by som doplnil...jeden problem je s napojenim na dlazbu...dlazba v kuchyni je polozena na Styrodure a od zaklopu je vo vyske 5,5 cm...rozmyslal som aka musi byt maximalna vyska (skladba) podlahy, aby nevznikol prilis velky vyskovy rozdiel medzi dlazbou a plavackou, ktora bude na novej podlahe. Co som pozeral tak podlahove prechodove listy mozu preklenut maximalne 15 mm. Toho sa trosku obavam, ze to bude problem a takisto zo zarubnami a dverami v izbach.

Septimor6. 7. 2017 6:43:45

Dakujem pekne za odpoved. Troska neskoro odpisujem, ale nemal som poslednu dobu moc dobry pristup k internetu. To, ze je povodna podlaha tak urobena ako je je velmi smutne, bol som dost prekvapeny, ked som to otvoril, pretoze aj mne ako laikovi to doslo, ze to takto asi nemoze byt. Ale to je dnes uz klasika, takto stavia vacsinou stavebnych firiem a prave tuto stavala velka stavebna firma, ktoru by mi napriklad moj kolega odporucil ako jedinu z tych co mu nieco robila na jeho dome...dost smutne.
Pod mojim bytom sa nachadza dalsi byt...je to v podstate starsi rodinny dom, ktory je prestavany na dve bytove jednotky (spodny a vrchny byt)...zaklady su povodne, preto je aj skladba podlahy (stropnice a zaklop) taka ako je, aby to staticky preslo. Takze parozabranu a tepelnu izolaciu ako ste pisal nemusim riesit.
Mne ide v podstate o tieto tri veci:

- vyrovnat podlahu
- odstranit vrzganie
- odhlucnit podlahu

K tomu Vasmu navrhu, aby som urobil plavajucu roznasaciu vrstvu...pozeral som si to...priamo teda izolaciu Steprock HD a nasiel som aj manual...bolo by to vsetko super...aj co sa tyka nakladov, pracnosti a zlozitosti, ale ma to jeden hacik. Vyzaduju, aby podklad pod izolaciou Steprock HD bol skoro dokonale rovny...maximalna odchylka tusim +- 2mm na 2 metroch a to zaklop nesplna...najma sa to tyka miesta kde je pod podlahou priecka, tam som nameral zdvih 5mm. V manuali radia, ze ak sa takato izolacia poklada na drevenny zaklop, ze by sa mal predtym zbrusit do rovinny, co si neviem dost dobre predstavit...existuje aj nejake ine riesenie okrem rostu?

Jiří Kubíček30. 6. 2017 17:04:09

Dobrý den, celé to původní složení stropu je špatné. Předpokládám, a to je potřeba ještě potvrdit, že pod tímto bytem se nachází vytápěný a obývaný prostor, takže není potřeba řešit prioritně tepelnou izolaci, parozábranu a podobné věci, ale hlavně by měla vyhovovat celá konstrukce z akustického hlediska, tedy je potřeba řešit vzduchovou neprůzvučnost a útlum kročejového hluku. Ta předchozí skladba z toho neřeší vůbec nic, obyčejný polystyren není dobrý ani jako kročejová izolace a ani neřeší vzduchovou neprůzvučnost. K tomu všemu navíc vůbec nebyla provedena plovoucí roznášecí vrstva v podobě dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek, která jen leží na izolaci s dilatací kolem stěn, a tedy by vůbec taková vrstva neměla být k ničemu připevněna. Prostě je to celé špatně a amatérsky provedené.

I to vaše řešení není úplně správné, sice díky roštu a vloženému minerálu zlepšíte vzduchovou neprůzvučnost, ale vůbec to neřeší útlum kročejového hluku. Žádný rošt bych tedy vůbec nedělal, ale měl byste udělat plovoucí roznášecí vrstvu s dilatací kolem stěn, která není k ničemu připevněna, prostě jen leží na izolaci. Takže byste měl dát celoplošně minerální kročejovou pro lehkou plovoucí podlahu, např. steprock HD a na to udělat lehkou plovoucí podlahu ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek (2x 15 mm). Ta minerální kročejovka vám utlumí kročejový hluk a zároveň vylepší vzduchovou neprůzvučnost, i když z hlediska vzduchové neprůzvučnosti by bylo lepší mít ještě cca 10 cm minerálu pod deskami mezi trámy, ale do toho se vám asi chtít nebude. Taky to můžete udělat vylepšeně a to pomocí systému akufloor s okrajovými pásky. Jediný problém, který je ještě u vás potřeba řešit, je zpevnění kolem té trubky vedoucí k radiátoru, zde to buď můžete vyřešit z obou stran pomocí těch pásků (hobra + OSB), jako jsou u systému akufloor, nebo pomocí latí z obou stran trubek, na které by se pak ještě položil třeba nějaký mirelon, ale v žádném případě k těm latím nesmíte přišroubovat tu plovoucí vrstvu. Jakmile pochozí roznášecí vrstvu k něčemu pevně připevníte, útlum kročejového hluku tím přestanete řešit a je potřeba rozlišovat mezi kročejovým hlukem a vzduchovou neprůzvučností, to jsou dvě naprosto rozdílné věci.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama