Příjezdová cesta + sítě

Autor: Machy (2 příspěvky)
Kategorie: Pozemek
13. 6. 2017
3 komentáře
Dotaz

Přílohy

up.jpg
eee.jpg

AŘbeton22. 5. 2018 18:56:59

Dobrý den,
protože máme zkušenosti s realizací mnoha komunikací, s přeměnou z orné půdy na pozemek i s vyjednáváním s městem, sdílíme tyto rady a především vyvrátíme omyly.

1. Město má pravomocí více, než tušíte. Ano, město Vám může diktovat výšku domu, vzdálenost domu od komunikace, zastavitelnou plochu pozemku a tak dále. Takže první omyl je, že město Vám nemůže diktovat výstavbu komunikace včetně přípojek. MŮŽE! V opačném případě Vám prostě nedovolí stavět.

(Proč tomu tak je, je poměrně jednoduché. Města nemají peníze a neumím si představit, že by lidé nakupovali ornou půdu za hubičku, město by udělalo změnu územního plánu, kde bude plánovaná výstavba pro nové rodiny s novými domy, lidé by na (pouze) koupené orné půdě bohatli úplně bez starostí, a město by vše zaplatilo. Nereálné.) Pozn. Pozemek je několikanásobně dražší než orná půda.

2. Jak se to řeší jsem přispíval již dříve (jiná diskuze), takže nyní to (snad) zkrátím. Ve zkratce řeknu, že na příjezdové cestě by se měli podílet všichni, kdo mají přípojky a vstupní (příjezdovou) cestu právě ke svým pozemkům. Sepíše se smlouva jak s lidmi, tak s městem. Tito lidé se budou podílet poměrově. Pokud například na 50 metrové cestě budou celkem 4 (říkejme přesněji orné půdy s budoucím plánem pozemek) o stejné šířce, budou se všichni podílet stejně. Pokud by ale první dva pozemky (na začátku komunikace) zabírali celkem 70 % celkové délky komunikace, tito majitelé by se měli podílet právě těmito 70%, záleží však na čem se dohodnete a co bude v budoucí smlouvě. Pokud ve smlouvě bude uvedeno, že zaplatíte 100%, tak prostě zaplatíte 100%.

3. Trochu jiná situace je, když už jeden má u/na Vaší budoucí příjezdové cestě postavený dům (a ke svému domu přípojky atd). Sice nemá zpevněnou (dlážděnou cestu), ale postaveno už dávno má. On se s největší pravděpodobností nebude podílet na výstavbě a financování, byť k jeho domu mu vytvoříte (dlážděnou) cestu zdarma (přípojky už má).

Proč? Jemu je to jedno, už není v šachu od města, že když neudělá cestu, tak si nepostaví. On už dávno bydlí. Můžete ho ale slušnou formou požádat alespoň o nějaké drobné (např. o 1 - 2 % apod., dle dohody, moc to nepřežeňte nebo nedostanete nic.)

4. Co se týče zeleného domu, nemám s tímto typem výstavby žádné zkušenosti. Jen můžu říci, že u prvního domu kde jsem bydlel byla "jímka" na splašky, která se musela vyčerpávat. Toto už nikdy!!

5. Co se týče na připojení k přípojkám a jestli se můžete napojit. Ano, můžete. Ale až podepíšete s městem smlouvu (a možná i s dalšími lidmi). Do té doby se určitě nepřipojíte.

To je ve zkratce tak vše.
Vše ale můžete řešit s městem, se sousedy, s majiteli pozemku, s právníky, architekty a zkušenými developery atd. Nejdříve bych doporučil slušnou formou si popovídat s městem, jakou mají vlastně představu. Řešit v tuto chvíli přípojky je blbost, když Vám to město ani nedovolí. Kde všude jsou přípojky Vám s jistotou řekne město, o to bych se moc nebál.

PS:
Na výše uvedený text nelze vztahovat žádné právní nároky, nelze jej šířit, ani vydávat za vlastní. Jedná se pouze o vyjádření názoru v "diskuzi". (Naše podnikání je realizace betonových a anhydritových podlah, ale protože máme zkušenosti na toto téma, sdíleli jsme pouze své názory.)



S přáním hezkého dne

AŘbeton, Aleš Řípa
Kostelec nad Labem
www.arbeton.cz

NINAJS26. 4. 2018 12:56:27

V tomhle doporučuju tenhle článek http://www.dopravniznaceni.com/Silnice-na-vasem-pozemku-bez-povoleni-Nejspis-ANO-b1036.htm :)

zero213. 6. 2017 13:46:43

Asi úplně neodpovím na vše.
Co se týče cesty, je podmínka, že ke každému domu musí vést zpevněná cesta, resp. musí končit nejdéle 50 metrů od něho, tj. to je možná případ toho zeleného domu.
Předpokládám, že ta cesta k zelenému baráku je obecní a tudíž obec by měla nějakou cestu vybudovat. Ono se jí do toho asi úplně chtít nebude, tak bude zkoušet něco ve stylu vy vybudujete/zaplatíte a pak nám to předáte a my se o to budeme starat. Na fóru byly podobné příběhy, jak se zajišťuje cesta. Každopádně by stálo za to se na obci zeptat, jaký mají s danou lokalitou úmysly. A zdali by alespoň pro začátek neudělali kus cesty k tomu zelenému baráku tak, abyste splnil povinnost 50 metrů.
Další otázka je, co přesně bude potřebovat stavební úřad jako zpevněnou cestu - zda-li stačí cesta z recyklátu/štěrku a podobně. Navíc, pokud se tam bude stavět a dělat sítě, tak se to pořád bude rozkopávat a nemá cenu to udělat načisto. Pokud by to navíc dělali z nějaké dotace, tak je klidně možné, že v podmínkách dotace bude závazek udržitelnosti, tj. X let se silnice nesmí překopnout. Důležitá je šířka - měla by mít tak 7 m, tj. obousměrná.
Co se týče sítí: u elektřiny je důležité, kde má distributor nejbližší přípojné místo, resp. pojistkovou skříň, tj. řekl bych u toho zeleného baráku. Od něho vás připojí. Pokud to na kraj vašeho pozemku bude méně než 50m, zaplatí to on, pokud více, zaplatíte vy (bohužel, to bude déle trvat, počítejte řádově přes 12 měsíců), to se stačí u něho zeptat a vyplnit žádost o připojení - on to prozkoumá a vám pošle návrh smlouvy a tam bude vše napsáno.
S kanalizací je to jiné, tu asi budete muset kus vybudovat vy. Je povinnost se připojit ke kanalizaci, pokud je to ekonomicky efektivní, tj. pokud to není extra drahé - pak byste museli mít jímku či v lepším případě vlastní čistírnu, pokud by vám ji povolili.
V každém případě je to budování sítí běh na dlouhou trať a lze říci, že čím dříve začnete, tím lépe. Další možností je zeptat se majitelů sousedních pozemků, zda-li by se nechtěli také podílet na zasíťování - ve více lidech by se cena rozpočítala a jejich pozemky hned získaly na hodnotě a byly hned lépe prodejné.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama