kůlna do 25m2 na holém pozemku

Autor: Pietro (1 příspěvek)
9. 6. 2017
4 komentáře
Dotaz

Dobrý den.

Řeším teď situaci, na kterou jsem bohužel nenalezl jasnou odpověď a tak prosím o rady zde...

Vlastním pozemek,na kterém momentálně nic není, kde budu v budoucnu stavět chatu. Než se do toho pustím, chci zde mít pár let zahradu a na ní kůlnu na nářadí do 25m2.

Úřednice na SÚ mi sdělila, že bude stačit územní souhlas + podpisy sousedů.

Vypracoval jsem si to a šel to tedy zpět na SÚ dát ke kontrole, něž budu řešit podpisy.

Jiný úředník mi sdělil, že to takhle nelze, že musím jít přes stavební povolení... Může mi zde někdo prosím dát jasnou odpověď, jak to tedy je v případě drobné stavby, když na pozemku nic není ?

Díky moc

mates11. 6. 2017 20:56:52

1. No pokud by to bylo na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rekreaci, tak se nevyžaduje ani rozhodnutí o umístění stavby, ani územní souhlas (pokud ne EIA, ne památková zóna, ochranná pásma, ne blíž než 2 m k sousedům atd. atd. - viz par. 79 SZ).
2. Par. 103 SZ v odst. 1a sice odkazuje na stavby na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rekreaci, ale v odst. 1e bod 1. znovu explicitně uvádí stavby parametrů 25 m2, 5m atd. bez této podmínky - sem se musíte vejít. Pokud něco překročíte (třeba zmíníte, že si tam dáte umyvadlo s vodou ze studny - hygienické zařízení, nebo kanape - obytná/pobytová místnost), padáte do par. 104 což už jde přes ohlášení SÚ.
3. To není o neochotě, ale o jistotě úředníka. On prostě nic nezkazí, když po vás bude chtít stavební povolení, protože v zákoně je uvedeno "nevyžadující stavební povolení ani ohlášení". Obráceně by to bylo horší.

Pietro10. 6. 2017 16:19:15

Moc díky za odpověď.

1: Důvod pro stavební povolení je prý ten, že je to první stavba na pozemku a paragraf do 25m2 se prý vztahuje k případu, že tam již něco stojí. Moc mi to nedává smysl to takhle řešit, když jde o malou boudu, asi jsem narazil na špatného úředníka, který měl špatný den a vycítil, že si ze mě udělá blbou srandu nebo nevím...

2: Ano, v tom jsem udělal chybu, první úřednice mi řekla to, co píšete vy. Tak jsem si to vypracoval a jen jsem za ní šel, aby mi to zkontrolovala, než pořeším podpisy, jenže nebyla v práci, tak jsem chybně šel za jiným....Holt zajdu znovu jen za tou paní, netušil jsem, že jsou na úřadech někteří až tak neochotní...

mates10. 6. 2017 13:39:02

Podle mě by mělo stačit územní řízení v němž bude stavba tzv. umístěna územním rozhodnutím. Územní rozhodnutí může být někdy nahrazeno územním souhlasem. K souhlasu potřebujete kladné vyjádření sousedů, což je nejlépe ošetřit jejich písemným potvrzením o seznámení se stavbou a jejich souhlasem na náčrtu stavby s jejím stručným popisem. Pokud úřad žádost o souhlas zamítne, zahájí se územní řízení.
Podle par. 103 stavebního zákona by vám potom souhlas měl plně postačovat k zamýšlené stavbě, neboť
Stavební zákon paragraf § 103
§ 103
Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení
(1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují
a) budovy, a to
1. stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení zvířat a nejde o sklady hořlavých kapalin a hořlavých plynů;
...
1. Zeptal jste se, co je důvodem požadavku na stavební povolení (spíš po vás asi chtěl stavební ohlášení)?
2. Dodržujte základní pravidlo chodit na úřad s jedou věcí k jednomu úředníku.

Pietro10. 6. 2017 7:04:54

Vím, že je to asi hloupý dotaz, ale já prostě momentálně nevím, jaké jsou v tomhle případě možnosti, co a jak se dá či nedá...předem díky, že se někdo znalý obětuje a napíše :)