Dobrý den, prosím jaké máte zkušenosti s tímto vytápěním? Jaké má toto vytápění plusy a mínusy? Máme v plánu mít přikládání ze zadu z pece, ve které by bylo umístěné i dřevo, které by se do pece tahalo menším jednoduchým výtahem, tudíž neřešíme prach a špínu. Toto vytápění by bylo jako hlavní, sekundárně máme v plánu mít menší elektrokotel. Celé pravděpodobně podlahovým vytápěním.
Vytápění krbem s teplovdoním výměníkem
Dotaz
Standa a Monika30. 4. 2017 12:41:30
Jiří Kubíček30. 4. 2017 12:35:39
Jiří Kubíček30. 4. 2017 8:17:35
Standa a Monika29. 4. 2017 16:51:56
Reklama
Reklama
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Reklama
Reklama
Svépomoci
Copyright © 2009 - 2024 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajůZměnit nastavení cookies
Jiří Kubíček4. 5. 2017 22:04:12
Dobrý den, nevím, zda si vůbec uvědomujete pár důležitých okolností a že novostavba není starý nezateplený dům s velkými TZ. Ten váš domek o vytápěné ploše 100m2 bude mít tepelné ztráty maximálně tak 4 kW a jestli ho budete chtít doopravdy v nízkoenergetickém standardu, tedy s měrnou potřebou tepla na vytápění do 50 kWh/m2/rok, tak to spíše bude do 3 kW, ale i kdyby to byla "jen" lepší novostavba, tak nad 4 kW byste se určitě neměli dostat (předpokládám bungalov nějakého obdelníkového půdorysného tvaru). Z toho všeho vyplývá, že většinu topné sezóny budete pokrývat TZ pouze 1,5 - 2 kW (výpočtová venkovní teplota není nejčastější venkovní teplota v topném období).
Co jsem se díval na ten váš odkaz, vy si chcete dát při takových TZ do domu krb o výkonovém rozsahu 6-19 kW s výkonem do výměníku 4-11 kW. Proboha, vy se chcete v tom domě upéct ? Co se všemi těmi přebytky výkonu budete dělat ? I kdybyste měli teplovodní výměník napojený na nějakou pořádnou AKU nádrž, tak stále zbývá hodně výkonu do vzduchu, který ještě k tomu nepůjde do celého domu rovnoměrně. Podle mne je to jen čiré bláznovství a nikdy bych si do domu o tak malých TZ krb s výměníkem, který ještě k tomu zpravidla vyžaduje pořádnou AKU nádrž, nedal. Taky toho občas dost pokryjí solární zisky - předpokládám, že většinu oken budete mít na jih. Takový domek si přeci zaslouží plně komfortní vytápění se stálou celodenní teplotou. Přeci už dávno nestavíme domy s vysokými TZ, kde se topilo tuhými palivy, dům se večer vyhřál, pak trochu vychladl a druhý den se koloběh opakoval. Nebo vám snad něco takového vyhovuje, akorát že v domku s malými TZ by to byly větší výkyvy teplot (záleželo by na výkonu krbu a vložky), protože ani akumulace domu by tolik nepomohla. Navíc při vašich TZ i kdybyste topili jen elektřinou, tak provozní náklady nebudou velké a stačil by vám úplně obyčejný krb bez výměníku s malým výkonem (tak kolem 3-4 kW) pro radost za pár korun. K tomu buď levné přímotopy nebo podlahovku s elektrokotlem. Pro ohřev TUV stačí obyčejný el. bojler nebo bojler s vestavěným TČ. Rodiče žijí v nové dřevostavbě o TZ 3,5 kW, mají přímotopy a levný obyčejný krb, vytápěnou plochu 95 m2 a provozní náklady malé, jednou za týden si přitopí v krbu a ještě chtějí pořídit do největšího otevřeného prostoru v domě obyčejnou klimatizaci za pár korun, která bude v létě chladit a v zimě levně a bez práce topit (princip TČ vzduch/vzduch).
Další věcí je, když pominu ten diskomfort týkající se možného přetápění domu a výkyvů teplot, a neustálé práce kolem krbu, že celé to bude docela drahé (krb s výměníkem + AKU nádrž + veškerý instalační materiál až po dovedení k rozdělovači podlahovky + cena práce + různé regulační a směšovací prvky - podlahovka je nízkoteplotní topné těleso, zatímco krb úplně naopak + ten elektrokotel atd.), s levnějším krbem s výměníkem tak 100.000,-Kč, jestli budete chtít něco takového, na co jste dala odkaz, tak ještě více. Takže pořád si říkám, proč si něco takového chce někdo do domu s malými TZ vůbec dát, nevidím na tom jedinou pozitivní věc. Hlavně ceně celého takového systému už se blíží i cena tepelného čerpadla, které znamená úplný komfort a jestli nemáte dřevo zadarmo, tak i nižší provozní náklady. Ale jak už jsem psal, do domu s tak malými TZ ani TČ dávat nemusíte.