Vytápění krbem s teplovdoním výměníkem

Autor: Danča (1 příspěvek)
29. 4. 2017
8 komentářů
Dotaz

Dobrý den, prosím jaké máte zkušenosti s tímto vytápěním? Jaké má toto vytápění plusy a mínusy? Máme v plánu mít přikládání ze zadu z pece, ve které by bylo umístěné i dřevo, které by se do pece tahalo menším jednoduchým výtahem, tudíž neřešíme prach a špínu. Toto vytápění by bylo jako hlavní, sekundárně máme v plánu mít menší elektrokotel. Celé pravděpodobně podlahovým vytápěním.

Jiří Kubíček4. 5. 2017 22:04:12

Dobrý den, nevím, zda si vůbec uvědomujete pár důležitých okolností a že novostavba není starý nezateplený dům s velkými TZ. Ten váš domek o vytápěné ploše 100m2 bude mít tepelné ztráty maximálně tak 4 kW a jestli ho budete chtít doopravdy v nízkoenergetickém standardu, tedy s měrnou potřebou tepla na vytápění do 50 kWh/m2/rok, tak to spíše bude do 3 kW, ale i kdyby to byla "jen" lepší novostavba, tak nad 4 kW byste se určitě neměli dostat (předpokládám bungalov nějakého obdelníkového půdorysného tvaru). Z toho všeho vyplývá, že většinu topné sezóny budete pokrývat TZ pouze 1,5 - 2 kW (výpočtová venkovní teplota není nejčastější venkovní teplota v topném období).

Co jsem se díval na ten váš odkaz, vy si chcete dát při takových TZ do domu krb o výkonovém rozsahu 6-19 kW s výkonem do výměníku 4-11 kW. Proboha, vy se chcete v tom domě upéct ? Co se všemi těmi přebytky výkonu budete dělat ? I kdybyste měli teplovodní výměník napojený na nějakou pořádnou AKU nádrž, tak stále zbývá hodně výkonu do vzduchu, který ještě k tomu nepůjde do celého domu rovnoměrně. Podle mne je to jen čiré bláznovství a nikdy bych si do domu o tak malých TZ krb s výměníkem, který ještě k tomu zpravidla vyžaduje pořádnou AKU nádrž, nedal. Taky toho občas dost pokryjí solární zisky - předpokládám, že většinu oken budete mít na jih. Takový domek si přeci zaslouží plně komfortní vytápění se stálou celodenní teplotou. Přeci už dávno nestavíme domy s vysokými TZ, kde se topilo tuhými palivy, dům se večer vyhřál, pak trochu vychladl a druhý den se koloběh opakoval. Nebo vám snad něco takového vyhovuje, akorát že v domku s malými TZ by to byly větší výkyvy teplot (záleželo by na výkonu krbu a vložky), protože ani akumulace domu by tolik nepomohla. Navíc při vašich TZ i kdybyste topili jen elektřinou, tak provozní náklady nebudou velké a stačil by vám úplně obyčejný krb bez výměníku s malým výkonem (tak kolem 3-4 kW) pro radost za pár korun. K tomu buď levné přímotopy nebo podlahovku s elektrokotlem. Pro ohřev TUV stačí obyčejný el. bojler nebo bojler s vestavěným TČ. Rodiče žijí v nové dřevostavbě o TZ 3,5 kW, mají přímotopy a levný obyčejný krb, vytápěnou plochu 95 m2 a provozní náklady malé, jednou za týden si přitopí v krbu a ještě chtějí pořídit do největšího otevřeného prostoru v domě obyčejnou klimatizaci za pár korun, která bude v létě chladit a v zimě levně a bez práce topit (princip TČ vzduch/vzduch).

Další věcí je, když pominu ten diskomfort týkající se možného přetápění domu a výkyvů teplot, a neustálé práce kolem krbu, že celé to bude docela drahé (krb s výměníkem + AKU nádrž + veškerý instalační materiál až po dovedení k rozdělovači podlahovky + cena práce + různé regulační a směšovací prvky - podlahovka je nízkoteplotní topné těleso, zatímco krb úplně naopak + ten elektrokotel atd.), s levnějším krbem s výměníkem tak 100.000,-Kč, jestli budete chtít něco takového, na co jste dala odkaz, tak ještě více. Takže pořád si říkám, proč si něco takového chce někdo do domu s malými TZ vůbec dát, nevidím na tom jedinou pozitivní věc. Hlavně ceně celého takového systému už se blíží i cena tepelného čerpadla, které znamená úplný komfort a jestli nemáte dřevo zadarmo, tak i nižší provozní náklady. Ale jak už jsem psal, do domu s tak malými TZ ani TČ dávat nemusíte.

Danča4. 5. 2017 19:08:05

Aktuálně jsme se dívali na krb značky romotop: https://www.romotop.cz/krbove-vlozky-dynamic/kv-025-w02-bd-krbova-vlozka-s-teplovodnim-vymenikem-trojsklem-a-zadnim-prikladanim

mají zde napsano účinnost 90 % a spotřebu 3,1 kg/h. Z toho špinění skla mám taky obavy.
Pak bylo ještě v plánu zkusit dotace na fotovoltaiku a pokrýt garáž, která bude směřovat na jih.
Díky za odkaz, jdeme to studovat.

Danča4. 5. 2017 19:01:23

TZ je momentálně složité. Těsně před zahájením stavby jsme se rozhodli změnit cihly. Takže to se nám nyní přepočítáva. Rekuperace není v plánu i když vidím v jejím využití výhody. Dům bude podsklepený, sklep bude ze 3/4 zahrnut hlinou. Vnitřní plocha domu je 100 m2

Standa a Monika

Standa a Monika30. 4. 2017 12:41:30

Tak to je jiná ... :) Pouze se musíte smířit s faktem, že krbová vložka sežere víc dřeva, protože má menší účinnost než zplynovací kotel a díky landomatu budete muset mít stále naloženo, jinak bude posílat vodu zpět a ne do nádrže. A k vzteku je i špinavé sklo vždy když tam dáte ne zrovna super suché dřevo.... Ani se sebedražší krbovou vložkou nedosáhnete na komfort zplynovacího kotle. Protože ještě nestavíte, jukněte sem, mají tam prima sestavy a posílají i sem, sám sem tam už nakupoval... https://www.kamdi24.de/Schmitzker-No4-15-kW-Komplett-Set-Solarthermie-Set-3-12m.html

Jiří Kubíček30. 4. 2017 12:35:39

Jde mi o to alespoň přibližně určit TZ domu. Píšete, že bude NED, myslíte tím doopravdy standard NED s měrnou potřebou tepla do 50 kWh/m2/rok, nebo je to jen taková představa, že dům bude mít malou potřebu energií, takže to bude jen taková "lepší novostavba". Jakou máte čistou vnitřní vytápěnou plochu ? Je to bungalov nebo patrový dům ? Jestli máte vyhotovený PENB, je tam tabulka s ochlazovanými konstrukcemi a napravo dole měrné TZ prostupem v jednotkách W/K, je zde uvedená jaká hodnota ? Bude mít ten dům rekuperaci ?

Danča30. 4. 2017 10:14:50

Dům bude postaven s náročností nízkoenergetického domu. Cihly heluz family 30 s prostupností tepla 0,25 W/m2K. Zateplení se bude řešit buď vata a nebo polystyren. Dřevo zdarma nemáme, ale můžu si sehnat levnější. K systému je v plánu napojit 1500 l bečka.
Krb s výměníkem je naplánovaný se zadním přikládánim, tak aby z obýváku nevznikla kotelna, je to namyšleno tak, že by i nošení dříví ke krbu bylo bez práce a bordelu. Počítá se že by se zatopilo a natopila se bečka, po schládnutí vody v bečce by bylo jako záložní topení malý el. kotýlek, který by dohříval malou smyčku( tak aby nevychladlo podlahové topení).

Jiří Kubíček30. 4. 2017 8:17:35

Dobrý den, mám pár otázek. Jaké tepelné ztráty má váš dům ? Z jakého materiálu je dům postaven ? Máte dřevo zadarmo ? Bude k systému připojena i nějaká AKU nádrž ?

Standa a Monika

Standa a Monika29. 4. 2017 16:51:56

Topení krbem s výměníkem bývá většinou po čase jako sekundární zdroj, protože sepnutí elektrokotle v návaznosti na termostat je zkrátka komfortnější. Cena dřeva v případě že nemáte svůj les je dnes od 700 Kč/m3 na stojato od obce, pak doprava, nařezání, uskladnění, natahání do domu.... Kvalitní krbové vložky již vyžadují suché dřevo, takže potřebujete prostor na uskladnění. Letošní zima byla dost extrémní v počtu dní, kdy teploty vyžadují častější přikládání, takže budete otrokem topení s pocitem, že ušetříte. Z vlastní zkušenosti bych doporučil systém otočit a krb bych zbavil výměníku. Krb by zůstal jako záložní zdroj při výpadku proudu /výměník má el. čerpadlo/ nebo na přitopení na jaře nebo na podzim. Jestli ale chcete opravdu topit dřevem, doporučuji rovnou připojit kombinovaný bojler a místo podlahovky litinové radiátory.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama