Izolace - Liapor, pěnosklo nebo polystyren

Autor: Valda (2 příspěvky)
Kategorie: Základy a deska
26. 4. 2017
2 komentáře
Dotaz

Dobrý den,

ještě nejsem úplně stavebník, jsme teprve ve fázi plánování, ale můj dotaz je dá se říct doslova základní.

Jaké jsou rozdíly ve způsobu izolování základní desky? Jako hlavní parametry by mě zajímala cena, vlastnosti, pracnost.

Mezi porovnávané způsoby bych zařadil izolování:

- Liapor bez pasů

- Liapor s pasy

- Pěnosklo bez pasů

- Pěnosklo s pasy

- Klasická základní desky a izolace pomocí XPS

V ideálním případě dát cenu na 1m2 nebo pokud se tu najde někdo kdo si nechal udělat cenovku na více jak jednu variantu.

Děkuji

Martin a Majda27. 4. 2017 8:09:34

zdravím,
nebudu hodnotit všechny ty možnosti, protože nejsem projektant, ale řeknu co mám já. Jelikož jsem stavěl s Liaporem celý dům, (dům jedním tahem), měl jsem v projektu desku na obvodových pasech a vnitřek desky vysypaný liaporem. Trochu jsem přemýšlel i o plovoucí desce na podsypu z liaporu, ale trochu mě to rozmluvili. Mám totiž pozemek ve svahu (úhlopříčně na půdorysu desky cca 1metr rozdíl) a na to se to prý moc nehodí. Také je to náročnější na realizaci svépomocí, perfektní udělání drenáží okolo (liapor se nesmí zavodnit), a dobře udělané vývody kanalizace, aby se prý neustřihly pohybami celé desky. Deska je totiž vlastně jakoby plovoucí.

Nakonec mám tedy pasy a podsyp desky mezi pasy z liaporu asi 30cm. Tím že jsme s nimi stavěl celý dům mi dodaly liapor na podsyp desky za super cenu (skoro za cenu štěrku, jen doprava byla hrozně drahá), protože jinak je to neskutečně drahý. jak moc to izoluje nedovedu posoudit, ale jedno je jistý, je to hodně dobrej izolant, když tam vysypali hromadu liaporu z kamionu, tak jsem v tom byl až po pás zapadlej, jak jsem to přehraboval, a bylo mi hooooodně teplo :-)

doporučuju ale posoudit to s nějakým projektantem, který má zkušenosti s těmito materiály.

hodně štěstí, martin

lto26. 4. 2017 13:10:51

Dobrý den,
taky nejsem úplně stavebník a proto bych to na Vašem místě nechal na projektanta. Jinak Liapor jsem nikdy neřešil, co jsem řešil bylo pěnové sklo vs. základové pasy a klasika. Taky jsem spekuloval jestli to anebo ono, pasy s pěnovým sklem jsou jakýsi hybrid, i podle vyjádření zástupce dodavatelské firmy a myslím že i tady někde je video o pěnovém skle kde to bylo konstatováno.
Takto mi odpověděl na dotaz pasy + pěnové sklo zástupce společnosti na dodávku a realizaci desky na pěnovém skle
Kombinace základové pasy + pěnové sklo je hybrid a kompromis mezi starým a novým myšlením projektantů, ano pěnové sklo bude fungovat jako tepelná izolace, ale ne jako hydroizolační souvrství.
V podstatě máte dvě možnosti, buď deska celá na pěnovém skle, nebo pasy a standart. Mě osobně od pěnového skla odradila skutečnost, že můj projektant s tím neměl zkušenosti a jako správný projektant to chtěl mít odsouhlasené se statikem, který rovněž neměl zkušenosti s tímto založením stavby. Tady je kus komunikace mezi mnou a projektantem (byl jsem už ve fázi před podáním na SÚ)
citace
"aby to nevypadalo že Vás od toho řešení s pěnovým sklem odrazuji - určitě to tak možné udělat lze. Kolega statik s tímto řešením zkušenost nemá (se zakládáním na desku ano, ale ne s podkladem z pěnového skla, ale klasicky ze štěrku), proto nemůže říct jak se to bude chovat a nemůže to správně navrhnout. Pokud Vám to navrhne ta realizační firma tak to nebude problém, na stavební úřad bych to ale rád dal jak to teď mám, výkres základů už mám hotový a takto mi to náš statik orazítkuje, což bude SÚ vyžadovat... Když si potom uděláte místo pasů desku, nikdo to při kolaudaci apod. řešit nebude.
Jediné z čeho mám obavy je:
- podlahové topení a jeho odizolování od "studené" základové desky
- řešení kročejového útlumu podlahy
- v podlaze nebude možné vést žádné rozvody, vše bude muset být pod deskou nebo ve stěnách "
Konec citace
A nyní odpověď zástupce společnosti, který mi doporučoval desku na pěnovém skle
citace
"Zateplení základové desky zespodu je stejné jako kontaktní zateplovací systém na obvodových zdech domu. prostě máte zateplenou venkovní obálku domu, tak proč odilzolovávat ještě zevnitř ? Dává snad někdo polystyren na stěny zevnitř?

Rozvody se nechají vyřešit je několik variant, jenom vědět kolik, kde a v jakém rozsahu, jako raritu jsme v minulosti dělali přímo do desky i sprchové kouty, když se základová deska jenom vyleštila a byla rovnou podlahovou krytinou."
konec citace

Ta první část je jen argumentace, že deska se pak už nemusí zateplovat seshora polystyrenem, ale ta druhá část mě nakonec odradila totálně. Právě proto, že nejsem stavebník a pouštět se do nějakých řešení které nejsou standart .. to bych se bál.
Přesto jsem si nakonec nechal vypracovat nabídku, plocha domu 82,5 m2 , plocha výkopu a pěnového sklad 102 m2, , tj. s bočným přesahem 500 mm, byla nabídka za 268025,00 Kč bez DPH. K tomu bylo 15% ale v mém případě by to musel být 21%, protože stavím rekreační objekt pro celoroční bydlení. Takže s 15% ní daní 308229,00 Kč.
Jinak začínám 20 května a deska bude klasická, na pasech. Jak jsem psal, taky jsem o tom uvažoval, ale bez kvalitního projektu, který již uvažuje o takové variantě dopředu, tj. kde a jak budou rozvody (v případě desky na pěnovém skle) a jiné tomu podobné nejasnosti jsem od toho upustil.
PS.. je to jen zkušenost, nic víc, co je nebo není lepší hodnotit nechci ani nebylo v mém úmyslu
Luboš