Elektrické vytápění a PENB

Autor: Ricci (1 příspěvek)
Kategorie: Financování
15. 4. 2017
5 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

rád bych se poradil: architekt mi tvrdí, že dům nemůže mít jako jediný zdroj tepla elektrické podlahové vytápění (EU/CZ normy) a že je třeba mít mít už v projektu alternativu, přičemž navrhuje komín, což se mi upřímně platit nechce, když nepředpokládám, že bych ho kdy využíval... Jak se toto dá elegantně řešit, aby to zbytečně nezvyšovalo cenu stavby a současně nekomplikovalo kolaudaci domu?

Děkuji za všechny reakce

Ricci

Jiří Kubíček15. 4. 2017 15:30:29

To záleží na tepelných ztrátách domu a na vašich představách a peněžence, zda si vystačíte jen s el. podlahovkou, taky můžete raději pořídit elektrokotel s teplovodní podlahovkou, kde máte možnost výměny zdroje, kdyby se vám zdály náklady velké nebo začala stoupat cena energií. Též nesmíte zapomenout na to, že nějakých cca 6 zim bylo abnormálně teplých, což se nemusí opakovat, proto jsem se ptal na TZ toho domu, osobně bych si do domu s většími TZ jak 4 kW el. podlahovku nedal, ale to je věc názoru. Tu klimošku nebo ten bojler s vestavěným TČ byste asi bez problémů využil, klimoška vám zvýší díky chlazení komfort a sníží náklady na vytápění elektřinou a vyjde na cca 30.000,-Kč, bojler s vestavěným TČ stojí cca 35.000,-Kč a sníží náklady za ohřev TUV oproti klasickému bojleru na polovinu, při 4 osobách je to úspora kolem 4.000,-Kč ročně.

Ricci15. 4. 2017 15:15:40

Přesně tak. Už jsem před 10 lety jeden "cihlový" dům postavil rovněž jen s elektrickým podlahovým topením (tehdy současné směrnice neplatily) a po pár letech bydlení v něm se mi potvrdil základní předpoklad, že v našich zeměpisných šířkách se zimami, kdy je max. pár dní v roce zima kolem -20C, to bohatě na vytápění stačí. Jde mi tedy o to investovat jen do technologie, kterou uskutečně reálně využiji a nevyhazovat peníze za přípravy na něco, co k ničemu nebude...

Jiří Kubíček15. 4. 2017 15:04:59

Dobrý den, tak je jasné, že TČ limit neobnovitelné primární energie řeší s přehledem samo o sobě. Tazateli jde však podle mne hlavně o to, čím doplnit čistě elektrické vytápění, aby se nemuselo moc investovat a mělo to alespoň trochu návratnost.

Jiří Kubíček15. 4. 2017 15:01:17

Dobrý den, projektant musí ten PENB výpočtově poskládat tak, aby dům splňoval limit měrné neobnovitelné primární energie a to prakticky pouze s elektřinou (když bude vytápění a ohřev TUV řešen čistě jen energií ze sítě) nelze. Takže je nutné započítat nějaký další zdroj, který buď odebírá energii z prostředí nebo má nízký faktor neobnovitelné primární energie. Pak už jde o to, co do domu dáte ve skutečnosti a jak benevolentní bude SÚ, který to bude kontrolovat. Jestli ale budete chtít raději dodržet limit neobnovitelné energie i ve skutečnosti, budete muset něco pořídit a co vám bude výpočtově vycházet, záleží na mnoha okolnostech: energeticky vztažná plocha, tepelné ztráty, solární zisky atd. Když tedy nebudu brát v úvahu krb a zpravidla nenávratné technologie (solární termické panely, fotovoltaika), tak k tomu elektrickému podlahovému vytápění jsou podle mne dvě rozumné možnosti:
- do největšího otevřeného prostoru v domě dáte obyčejnou klimatizaci, která v létě chladí a v zimě vypomáhá s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch)
- místo el. bojleru pořídíte bojler s vestavěným TČ
To první je lepší v případě, kdy je potřeba na vytápění větší, než na ohřev TUV, to druhé, když he to obráceně. Samozřejmě můžete použít obojí.
Další věcí je rekuperace, tu budete nebo nebudete pořizovat ? Pasivní rekuperace vám sama o sobě sníží TZ domu, navíc lze použít aktivní s přitápění a ohřevem TUV, což by věc řešilo taky. Mimochodem, jaké budete mít tepelné ztráty domu, že si dovolíte vytápět jen elektrickou podlahovkou bez pomoci krbu nebo jiného zdroje, a že se navždy odsuzujete k nemožnosti volby topného zdroje ?

Hanka & Ondra

Hanka & Ondra15. 4. 2017 14:57:47

Dobrý den,

my máme v projektu vytápění provedeno pomoci tepelného čerpadla a jiný zdroj tepla nemáme. Projektant nám to sice nedoporučoval, ale nic nenamítal. Pro případ, že bychom do budoucna chtěli komín dodělat, máme s ním domluveno, že nám pro něj připraví základ, ale komín jako takový v projektu mít nebudeme a ani jej nebudeme stavět. Pokud byste však měl problém myslím, že můžete použít krb na líh, ten nevyžaduje komín pouze přívod vzduchu.