Pouziti starsi skelne vaty

Autor: Xshreck (1 příspěvek)
8. 4. 2017
3 komentáře
Dotaz

Dostal jsem nekolik m3 skelne vaty, ktera byla sundana ze strechy a napytlovana. Po destich mistama namokla. Chci ji pouzit na izolaci stropu pudy, kde je betonovy strop - dat na zem tkaninu (ted nevim jestli je lepsi paropropustna nebo parotesna) a na to polozit vatu. Chtel jsem pouzit tuto dovezenou, ale po otevreni pytlu je citit hnojem. Chci se Vas zeptat, zda je vhodne takto nacichlou vatu pouzit na pude. Nemuze pak nejak dum zasmradnout? Pytle jsem nyni narezal ze vsech stran, aby vata na pude vetrala. Mam v planu izolovat 2 vrstvami, tto prvni + dalsi koupit 160mm izolacni vatu mezi drevenou konstrukci a na to pochozi desky. Nyni je strecha bez folie se starymi taskami, takze je dobre odvetrana. Mockrat Vam dekuji za radu, zda vatu pouzit nebo ji poslat dale do sveta

Jiří Kubíček9. 4. 2017 22:24:03

Dobrý den, to musíte sám nejlépe vědět, jak ta vata vypadá, jestli to není nic starého a je promočená jen nějaká malá část a není to potrhané a zmačkané, pak by se to třeba použít i dalo a k tomu by se přidala další izolace. Ta vata nesmí být mokrá a slehlá a na malé kousky, abyste to neměl samý tepelný most.

Úplně jsem neporozuměl tomu, že jste chtěl dát na polystyren trámky ? Asi jste měl na mysli polystyren mezi trámky ? Deskový EPS ale mezi žádný rošt dávat nemusíte, ten můžete položit celoplošně a na něj dát třeba OSB desky, alespoň to budete mít bez tepelných mostů. Chce to ale použít EPS 100 nebo 150, podlahový nebo stabil, obyčejný 100Z by měl ale stačit.

Xshreck9. 4. 2017 17:24:35

Dobrý den,

děkuji Vám za informaci. Systém step cross vypadá velmi dobře, něco podobného bych rád zrealizoval. Původně jsem chtěl dát na polystyren trámky do výšky cca 300-320mm.

Vata co jsem dovezl je z podkroví docela nového baráku, nechápal jsem proč jí pán dával pryč. Prý se dělala foukaná izolace. Místama je jak říkáte potrhlá, ale jsou to spíše namotané pláty. Byla hlavně stále "nadýchaná", proto jsem si ji dovezl. Namočenou nejspíš stejně vyhodím.

Smrad mne překvapil až po rozdělání. Toto jsem nečekal.

Takže za Vás dát raději pryč a koupit novou? Tuto jsem měl za flašku ... plánem bylo dát jako základní vrstvu a na to dokoupit další cca 160-180mm.

Jiří Kubíček8. 4. 2017 20:13:41

Dobrý den, nejdříve jsem nechtěl ani reagovat, ale nedalo mi to. Osobně se divím, že nějaký takový dotaz mohl vůbec vzniknout, nikdy by mne nenapadlo, že někdo může uvažovat o použití nějaké napytlované staré skelné vaty s bůh ví jakými izolačními vlastnostmi, navíc ještě částečně promočené a smradlavé. Už jen to, že ta vata bude různě potrhaná, na cucky a zmačkaná by mne značně odradilo od jejího dalšího použití. Použil bych novou vatu, klidně tu nejlevnější v rolích, celkem o síle minimálně 30 cm, kterou bych jen rozprostřel po podlaze půdy. Tedy za předpokladu, že na půdu nezatéká a že půda nebude pochozí, v tom případě ani nepotřebujete pod vatu dávat žádnou parozábranu. V případě, že půdu chcete mít pochozí a izolace tedy bude v nějakém roštu (nejlépe křížovém pro eliminaci tepelných mostů), musí být pod minerálem parozábrana, použít se dá např. i systém stepcross: http://www.isover.cz/aktuality/system-isover-stepcross . Nebo by to teoreticky mohlo být bez parozábrany a roštu, ale v tom případě byste musel na sebe a těsně k sobě naskládat celkem 20-30 cm EPS, a na to můžete dát OSB desky. Díky podobnému difúznímu odporu OSB desek a EPS by nedocházelo v konstrukci ke kondenzaci ani bez použití parozábrany.