pozemek bez vodovodu

Autor: c4mel (4 příspěvky)
Kategorie: Pozemek
2. 4. 2017
14 komentářů
Dotaz

dobrý den, mám znovu dotaz ale nyní na pozemek kde nevede vodovod a bude se muset vrtat studna... je to malá vesnička kde není vodovod a všichni tam mají studny z čeho mám docela strach... máte s tím někdo zkušenost? docela se bojím toho že všude kolem jsou pole viz obrázek

a bojím se znečištění ale zase si říkám že studnu tam musí mít všichni takže voda na tom nemůže být tak špatně ale to by musely ukázat testy a dále mám strach z toho že navrtám studnu a najednou se mi ztratí voda a budem zase v prčicích... toho se bojím asi nejvíc protože se bude kolem stavit víc domů viz obrázek

... pozemky vlastní jedna stavební firmy která pozemky prodává a zařizuje výstavbu kdy by cena byla 700kč/m2 což je super cena... jak je to s případným čištěním vody? jaké jsou náklady? šli byste do toho kdyby jste ušetřilo cca 1000kč/m2 na pozemku?

Přílohy

pozemeksveslednice.jpg
domy.jpg

c4mel3. 4. 2017 17:19:22

jj právě proto sme hledali domy který se nám líbí a vybrali si tento a mají tam i typovou dokumentaci kterou zanesu projektantovi a řeknu mu jak bych ho chtěl dispozičně lehce upravit což uspoří čas jemu i nám a tím pádem i rychlejší konečnou podobu domu... také sme si říkali jestli raději nepostavit bungalov = žádné schody ale nakonec sme se rozhodli i kvůli úspoře zastavěné plochy dům dvoupatrový...

zero23. 4. 2017 17:05:31

Chce to hledat, hotových projektů je spousty. Stavba na klíč závisí na obestavěném prostoru, obvykle se udává 4500 Kč/m3, hrubá stavba je 40% z té ceny.
Osobně se mi na těch menších domech nelíbí ne extra pohodlné schodiště, už mám také pár let a do budoucna to nebude lepší..

c4mel3. 4. 2017 16:48:57

jj nad tím taky uvažujeme že se skočíme na nějaký vzorový dům podívat abychom měli nějakou představu.... ale jelikož máme hranici za dům bez vybavení cca 2.5mil tak nepočítáme s ničím obrovským

zero23. 4. 2017 16:41:20

Možná bych doporučil navštívit ten dům v reálu, abyste viděli skutečné rozměry nebo třeba Centrum vzorových domů, tam mají podobný. Také jsme se tam byli podívat a nebylo to špatné - viděli jsme skutečné rozměry a člověk si to může lépe ověřit.

c4mel3. 4. 2017 16:25:21

super díky určitě si to hned pročtu ;-) jinak pro představu chtěli bychom něco takového http://www.rdrymarov.cz/kubis-632 .... chtěli jsme i přes ně stavět ale volné termíny výstavby mají až za rok což je docela pozdě...

zero23. 4. 2017 16:16:30

Malé info je např. http://www.domika.cz/builder/zasady%20umisteni%20stavby.htm (asi ne vše bude aktuální a dle vašich podmínek, ale je to taková základní informace).

c4mel3. 4. 2017 16:06:09

tak to je super protože už sem tam byl ohledně toho pozemku s vysokým napětím a tam mi vlastně nic neřekla a řekla že je to na čezu tak sem si nebyl jistý co vše mi můžou říci takže děkuji za info :-)

zero23. 4. 2017 16:02:38

Řeknou, protože je to obsažené buď v zákoně, vyhláškách nebo v územním plánu. Územní plán rozděluje území do různých oblastí typů využití a je důležité si zjistit přesné podmínky co tam povoluje - např. může tam být, že byste tam nemohl podnikat nebo naopak, hned vedle vás si bude moci udělat živnost automechanik a celý den tam bude lakovat auta. Ty názvy těch oblastí jsou si podobné, ale mají různé významy a často dost zásadní. Územní plán mají i na obci, ale asi pro vás bude jednodušší se zeptat na stavebním úřadě. Každopádně hned narazíte na někoho, s kým pak možná budete dále jednat a hned uvidíte, jaká je s ním řeč...
A ještě: důležitá je i poloha - nyní se upřednostňuje větší plocha na jih, aby se dal udělat nízko či pasivní dům. Můžete třeba zkusit suncalc.net a ten vám ukáže, jak v různé dny jde slunce.

c4mel3. 4. 2017 15:55:21

no bude toho dost.... ještě se zeptám řeknou mi na stavebním úřadě i podmínky jako jsou ty uliční čáry, mezery mezi domy, podmínky vzhledu domu atd? jinak parcela je obdélníková o rozměrech 16,5 x 36m a domek co by se nám líbil má nějakých 10x7m

zero23. 4. 2017 15:36:57

Výměra je relativní.
Musí se dodržet poměr zastavitelnosti, tj. normálně 30% z pozemku, pokud územní plán neříká jinak. K tomu se pak váže i to, že např. další stavby do 25 m2 se mohou stavět, pokud po jejich postavení zbyde alespoň 50% plochy k vsakování. Na vsakování se nyní bere větší důraz s tím, že by dešťová voda neměla opouštět pozemek, na sousední pozemky už vůbec ne a do kanalizace spíše také ne (budete platit za odvedené zpevněné metry).
Pak určitě budete mít nějaké zpevněné plochy a pak to bude chtít více přemýšlení a plánování. Ale pokud bude vhodný tvar pozemku, nebudou tam velké odstupové vzdálenosti typu uliční čára a podobně, pak zkušený a invenční architekt z toho může vykřesat schopný projekt.
Zkusil bych zajít i na stavební úřad a zeptat se tam, jaké zrovna u toho vašeho konkrétního pozemku by byly podmínky zastavitelnosti. Sice byste mohl požádat o územně plánovací informaci, ale na její vyřízení má úřad měsíc a to se mi zdá, že je pro vás moc. Když už tam budete, můžete se informovat, zda-li na sousedních pozemcích nejsou plánovány (tj. probíhá/proběhlo územní řízení či dokonce stavební) nějaké stavby, resp. kde a v jaké podobě, abyste pak nebyl překvapený - třeba se dělá to, že sousedi se domluví a postaví si domy tak, aby si zbytečně nestínili. Pokud to prodává developer a po částech, tak tomu je to jedno, kdo a co tam staví a tak nebude dávat žádné námitky při řízeních jako vlastník ještě neprodaných pozemků.
Jednou jsem viděl pozemek, co měl přes tisíc metrů, ale byl u lesa a územní plán říkal 28m od něj a pak a z dalších podmínek vyšlo, že by šlo stavět jen u jednoho kraje a to ještě víceméně pravoúhlý trojúhelník o straně 15m.

c4mel3. 4. 2017 15:23:17

dneska sem volal ze starostou a ptal sem se a říkal že ti co mají vrtanou studnu problémy s kvalitou vody nemají skoro žádné jedině že trochu mangan mají někteří lehce zvýšený a sem tam ty dusičnany jsou na hraně jinak vpořádku a mají je v hloubce 30-40m ale ti co mají kopané studny to mají horší a hodně jim to hapruje... a dnes sem volal s majitelem a příští čtvrtek s ním mám schůzku... bohužél má už ale jen jeden pozemek volný který má 750m2 což si řikám jestli to nebude málo tak uvidíme

zero22. 4. 2017 20:05:56

Další možností je se zeptat nějaké místní firmy co dělá vrty na její zkušenosti, třeba něco dělali v té obci a budou vědět o geologických poměrech z praxe.

c4mel2. 4. 2017 19:59:39

díky za vyčerpávající odpověď :-) kanalizace i elektrika tam je jen chybí v celé obci vodovod... teď sem asi dvě hodiny pročítal vše o studnách a jak píšete je to risk... zítra zkusím zavolat na obec a poptat se tak uvidíme ale jak píšete je blbé že když se postaví beráky vedle sebe a každý bude muset mít studnu tak je šance že někdo někomu může studna vyschnout...

zero22. 4. 2017 18:41:23

Těžko říci.
Vrtaná studna se dělá tak, že se provede průzkumný vrt max hloubky 30 m. Pak se dělá zkouška a pokud je vše OK, začíná se úřední kolečko, tj. územní souhlas a následně souhlas s užíváním. Metr vrtu stojí řádově 1000 Kč, čerpadlo do vrtu tak 7000, plus domácí vodárna tak 5000 Kč, plus projekt a poplatky.
Problémů je několik. Prvním je často místo, kde se bude vrtat. Začíná se s proutkařem či s geoprůzkumem, ten určí pár míst. Studna samozřejmě musí být chráněná proti znečištění a tak musí být odstupové vzdálenosti od zdrojů znečištění. A když se podaří, může se stát, že vhodné místo bude přímo na místě, kde se plánuje dům.
Druhým je vydatnost pramene, tj. kolik je schopný dát vody. To určí až zkoušky, kdy se měří, za jak dlouho se po vyčerpání zase zaplní.
Třetím je "stržení" ostatních studní. To je problém, který nemá moc řešení. Když se dodrží všechny pravidla, je pak člověk víceméně z obliga, pokud ne, musí nahradit ten narušený zdroj.
Čtvrtý je vlastní kvalita vody. Tu neovlivníte a tak se můžete jen modlit, že to dobře dopadne. Jestliže ale i ostatní vodu používají, je větší pravděpodobnost, že se dá používat. Asi nemůžete počítat s tím, že to bude úplně kojenecká voda, ta má 15 mg dusičnanů, pitná je 50 mg. Problém je v tom, že často se udělá jeden rozbor při kolaudaci a další už ne a časem se kvalita může zhoršit. Někdy se musí používat změkčovadla vody přímo na vedení vody.
Pár mých zkušeností: chtěli jsme koupit dům, jeho majitel používal sousedovu studnu, protože to tak dělal X let, právo odběru vody vydržel, ale vydržení bylo jen na něj. Soused, který dům koupil před pár lety a který to braní vody trpěl se skřípění zubů, nebyl moc nakloněn k tomu, že bychom také brali vodu, tak jsem si na před koupí objednal na vlastní náklady proutkaře (900 Kč) a ten našel dvě místa, jedno těsně u plotu, kam by těžko dojela vrtná souprava, druhé uprostřed úzké zahrady, tj. tu by to trochu znehodnotilo a navíc kousek od sousedovy studny. Nakonec prodej nevyšel, ne naší vinou. Ten proutkař nám vyprávěl o případu v té vesnici, kdy tři lidé stavěli postupně studny a po každém vrtu museli ti předcházející převrtávat, protože se jim voda ztratila. My doma bydlíme u rybníka, vykopali jsme kopanou studnu, vody je v ní až moc a je celá v jílu a tudíž železitá a po ohřátí dost smrděla a když s ní zaléváme trávu, tráva chytne žlutou barvu. Tak jsme 15 m od ní vyvrtali vrt a ten je OK, sice voda je tvrdá. V obci pak vybudovali vodovod a tak můžeme si vybrat, jestli budeme mít svojí či obecní vodu.
Neboli, studna/vrt je loterie. A to nemluvím o tom, že je nutná i kanalizace a to je další problém. Pokud je v obci, pak se (pokud je to ekonomicky možné) musíte připojit. Pokud ne, musíte vybudovat jímku a pravidelně objednávat fekál, aby vám ji čerpal. Septik s vypouštěním vám v oblasti, kde je to samá studna asi nepovolí. Můžete zkusit domácí čističku vody, ta má také svoje problémy (četl jsem případy, kdy antibiotika v moči vyhubila bakterie a hned byl problém). Tohle je nutno také ověřit, jak má ten developer promyšlené.