Dobrý den, jsme ve fázi za zaplacení zálohy za dům a čekáme na papírování s bankou. Budeme kupovat starší dům z 50. let, který asi před 8 lety prošel rekonstrukcí (střecha, okna, voda v plastu, kotel). Chybí jen elektřina, kuchyň, koupelna a wc v 1. patře. Nyní k mé otázce. V 1. patře domu jsou 3 pokoje, z toho u jednoho bych chtěl zateplit "bok" střechy, jelikož nyní je tam mezi tímto "bokem" a pokojem postavená příčka, která přijde pryč. U střechy ale nevím, jak je řešená, jestli je pod krytinou (šindel) i nějaká fólie (parozábrana? izolační folie?), nebo není, nejde to vidět... viz. foto. Takže, jak by jste řešili zateplení? Na desky dát "něco" nebo ne? Rovnou vatu? Ve dvou řadách? Poté parozábranu a sádokarton? Děkuji za rady a diskuzi.
- Stavba domu/
- Hrubá stavba/
- Jak zateplit část střechy
Jak zateplit část střechy
Jiří Kubíček3. 7. 2017 19:19:34
Vata by se neměla stlačovat, měla by zůstat v té síle, na kterou je vyrobena. Další věcí je, aby vata moc netlačila na tu pojistnou fólii a zůstala dobře zachována odvětrávaná mezera.
bennyx3. 7. 2017 18:48:25
Děkuji za odpověď a snad již poslední dotaz. Když mám šířku krokví cca. 12 cm a dám tam ty latě 4 cm, bay byl zajištěn průchod vzduchu, budu tedy min. vatu dávat 8 cm? 10 cm by se asi moc natlačila na ty latě a již by tak úplně neplnily svou funkci že? Na tu 8 cm vatu bych poté dal ve 2. vrstvě 15 cm vatu...
Jiří Kubíček3. 7. 2017 14:17:17
Ta parozábrana by tam byla nutná pouze v případě, že by půda byla někdy zaklopená a tedy pochozí, jinak tam nutná není, když nad vatou bude pouze prázdný prostor a odvětraná střecha.
bennyx3. 7. 2017 14:01:00
Dobrá, izolaci tedy do podhledů dávat nebudu, ponechám ji jen na straně půdy. Ještě se tedy pořádně podívám, jestli je na straně půdy pod minerální vatou parozábrana. Pokud by tam nebyla, měl bych ji tam dát že? Potom bych tedy mohl celou tu starou vatu vyhodit a vyměnit ji za novou...
Jiří Kubíček3. 7. 2017 10:09:14
Z difúzního hlediska může dělat problém to bednění mezi dvěma vrstvami izolace, kdyby se do konstrukce dostala vlhkost. Pro vás by bylo nejlepší mít veškerou izolaci až nad tím bedněním, tedy nedávat izolaci ze spodní strany. Navíc v případě, že půda nebude nikdy pochozí, nemusíte ani vůbec používat parozábranu. To bednění je jako parobrzda a izolací veškerá vlhkost projde na půdu, kde už se odvětrá. Takže bych to řešil jen přidáním izolace z horní strany, a to tak, aby byla mezi kleštinami a navíc ještě nějaká vrstva nad kleštinami kvůli eliminaci tepelných mostů (celkem těch cca 30 cm by se hodilo). Zespoda uděláte jen SDK podhledy a parozábranu tedy ani žádnou nepotřebujete. Teoreticky by ze spodní strany nějaká izolace být mohla, ale jen malá vrstva, cca 1/5 toho, co nad bedněním. Taky si dejte pozor na to, aby se v rozích, kde na sebe navazují šikminy a izolace stropu, nevznikly tepelné mosty a izolace zde na sebe správně navazovala, tedy se překrývala. V případě, že byste někdy uvažoval o tom, že půdu uděláte pochozí, tak tam tu parozábranu ze spodní strany dejte, nebo by se to pak muselo celé jinak řešit z horní strany.
bennyx3. 7. 2017 9:53:44
konstrukce by měla být od stropu pokoje 1. patra: sdk, parozábrana, vata - poté původní strop (omítka, sláma), dřevěné desky. Záklop na půdě žádný není, vata je tam nyní tuším volně položená na trámech nebo mezi trámy, nyní nevím přesně... půda nepoužívaná a nepochozí.
Jiří Kubíček3. 7. 2017 8:53:08
Potřeboval bych vědět přesné složení celé té konstrukce, jak by to tedy vypadalo po zateplení: asi SDK, parozábrana, vata - ta bude pod kleštinami nebo mezi kleštinami, nebo obojí ?, nějaký záklop - z jakého materiálu ?, na záklopu tedy další vata jen položená, půda tedy nepochozí a nepoužívaná ?
bennyx3. 7. 2017 8:33:50
Děkuji, udělám to tedy tak, jak píšete. Ještě prosím dotaz, na podlaze na nevytápěné půdě je položená vata (řekl bych tak cca. 15 cm), je staršího data a asi ne úplně ve 100% stavu. V místnostech v 1. patře budeme dělat sdk podhledy a uvažuji, že bych tyto zateplil. Udělal bych to tak, že bych dal vatu asi 8 nebo 10 cm a parotěsnou folii na tuto tak sdk. Je to možno takto udělat, když je vata na podlaze na té nevytápěné půdě? Děkuji.
Jiří Kubíček3. 7. 2017 8:07:26
Dobrý den, ta mezera pod bedněním vymezená pomocí difúzní fólie nemusí být po celé střeše, tedy i tam, kde se nebude zateplovat, ale měla by být ta difúzní fólie v místě šikmin, kde bude zateplení, případná vlhkost se pak odvětrá do nezateplené části střechy a pak ven. Ta difúzní fólie jednal slouží jako ochrana toho izolantu a dále jako větrotěsná vrstva u toho izolantu.
bennyx3. 7. 2017 6:29:02
Takže k rekonstrukci dochází až nyní... Chtěl jsems e ještě zeptat, napadlo mne to až včera, kdy jsem si detailně prohlížel videa a četl návod na zateplení. Má cenu dávat difuzní folii pod bednění, když budu zateplovat jen část šikminy a ne celou? Jde o to, že část šikminy je v pokoji v 1. patře a zbytek na půdě, která se nevyužívá, resp. nejde obývat. Samozřejmě je mezera mezi stropem 1. patra a půdy. Takže nevím, jestli by ta folie neztratila smysl, jelikož by nebyla po celé délce šikminy střechy, ale jen v té části, kde je pokoj v 1. patře. Nevím, jestli jsem to vysvětlil dostatečně. Jinak pokud by to bylo nezbytné, tak jsem již materiál vybral, teď jde o to, jestli jejn nakoupit a udělat podle rady pana Kubíčka. Ještě přikládám foto pro lepší orientaci. Děkuji.
Jiří Kubíček2. 4. 2017 21:12:47
Dobrý den, vezmu to postupně:
1) Ta mezera by měla být nějakých 3-5 cm, záleží na tom, jak dobře se vám povede napnout tu kontaktní difúzní fólii. Těch je na výběr dost od více výrobců, důležité je, aby byla kontaktní a tedy s malým difúzním odporem. Tu mezeru vymezíte např. pomocí nějakých latí, které využijete též k uchycení té fólie ke krokvím.
2) Pak dáte izolaci mezi krokve, ale nesmíte moc tlačit na tu fólii, aby vám tam zůstala ta mezera. Další vrstvu izolace dáte před krokve, třeba do nějakého roštu křížem přes krokve. Na to pak přijde uchytit parozábrana a dále máte dvě možnosti:
- Udělat další rošt a vymezit tím instalační mezeru pro kabely atd., aby nebyla parozábrana provrtána vruty, parozábrana pak bude pouze narušena přišroubováním závěsů, ale to se dá přelepit izolepou na parozábranu, teprve až na ten další rošt připevníte SDK desky. Tu mezeru můžete ještě využít k tomu, co už jsem popisoval.
- Rovnou na to přišroubovat SDK desky, ale v tom případě by bylo nejlepší na parozábranu v místě roštu a tedy šroubování SDK desek přilepit těsnící pásku, třeba takovou, co se dává mezi UD profily a stěnu.
3) Je to na vás, jestli tam dáte SDK nebo OSB desky, ale nevím, jak chcete, aby šikminy finálně vypadaly a co byste chtěl ještě dále dávat na OSB desky, povrchová úprava OSB desek vyžaduje určitý adhezní můstek a je to podle mne zbytečná práce. Kombinace OSB a na to SDK mi přijde úplně nesmyslná. V určitých střešních konstrukcích, tzv. difúzně otevřených, se používají OSB desky jako parobrzda, ale to není váš případ.
4) To provedení odvětrání je individuální, nevím, jak máte ukončené kraje střechy, jak máte provedený hřeben atd. Prostě to musíte upravit tak, aby vám šel odspodu střechy mezi krokve vzduch, a aby se měl kam nahoře odvětrat. Podívejte se třeba na youtube, zadejte si odvětrání hřebene nebo odvětrání střechy, můžete se podívat na různé ukázky. Existuje i třeba pro šindelovou střechu něco na způsob odvětrávacích tašek, když už nebudete chtít předělávat celý hřeben, třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=9f2wlrdUoTA . Možná vám to bude připadat zbytečně složité a nákladné a najdou se tací, že vám stačí pouze parozábrana, ale osobně bych to u difúzně uzavřené střechy bez odvětrávané mezery nedělal, dost reálně hrozí, co už jsem vám ukazoval.
bennyx2. 4. 2017 19:21:57
Děkuji za rychlou odpověď, myslel jsem si, že to nebude jen tak.... No asi se nedá nic dělat, nechci měnit střechu po pár letech a vypadá to, že víte, o čem mluvíte :)
Ano, chci zateplit šikminy střechy, jedna je délky 266 cm a druhá 495 cm, výšky cca. 280 cm. V jedné bude šatna, ve druhé koupelna, část asi zůstane jako stěna pokoje. Z vašeho popisku, byť je napsn podrobně nejsem moc v obraze, takže bych to shrnul...
- mezi bedněním a první vysocedifúzní kontaktní pojistnou fólií (nějaká speciální?) musí být mezera, tzn. kolik cm? Jak tuto mezeru vytvořím, resp. na co přichytím tu fólii? rošt?,
- poté dám izolaci mezi krokve a druhou vrstvu přes krokve,
- poté parozábrana,
- sádrokarton, příp. OSB deska? Nebo může být OSB deska a na ni SDK?
Jinak celé toto řešení předpokládá, že ta mezera mezi bedněním a difúzní fólií bude řádně odvětrávaná, tedy bude zabezpečen na spodku střechy přísun vzduchu do této mezery a dále u hřebene střechy odvod vzduchu (odvětrávaným hřebenem nebo nějakými otvory mezi všemi krokvemi u hřebene střechy - toto prosím udělám jak?
Děkuji za ochotu a čas.
Jiří Kubíček1. 4. 2017 20:33:06
Dobrý den, jestli jsem to dobře pochopil, řešíte zateplení šikmin vaší střechy mezi krokve a třeba ještě i přes krokve, která je ale zabedněná a krytinou je šindel ? V tom případě bude s největší pravděpodobností ještě na tom bednění pod šindelí nějaká lepenka nebo něco podobného a znamená to, že ta střecha je úplně difúzně uzavřená. I když to zateplíte s parozábranou, tak žádná parozábrana není tak perfektně provedena, že vám nějaká vlhkost do konstrukce nevnikne a nedejbože, když se vám někde něco rozlepí, nebo je parozábrana provrtána mnoha vruty, pak vám tam bude vesele kondenzovat pod bednění vlhkost a tvořit se plísně. Už jsem pár střech s plesnivým bedněním, kde se spoléhalo na perfektní provedení parozábrany viděl a dopadly tak jako na těch přiložených fotografiích.
Řešení je sice trochu složitější, ale existuje. Musíte pod bedněním vymezit mezeru pro odvětrání, která bude vymezena vysocedifúzní kontaktní pojistnou fólií. Teprve pod fólii mezi krokve přijde jedna vrstva izolace, dále přes krove třeba do křížového roštu další vrstva izolace, potom parozábrana. Na tu buď rovnou můžete dát SDK desky (zde by ale bylo nejlepší dát ještě na rošt těsnící pásku) nebo udělat další rošt pro instalační mezeru a aby parozábrana nebyla provrtána tolika vruty. Ta instalační vzduchová mezera může buď sloužit k reflexi reflexní parozábrany nebo za dodržení pravidla, že pod parozábranou smí být maximálně 1/5 síly izolace nad parozábranou, sem můžete dát ještě malou vrstvu další minerální izolace. Jinak celé toto řešení předpokládá, že ta mezera mezi bedněním a difúzní fólií bude řádně odvětrávaná, tedy bude zabezpečen na spodku střechy přísun vzduchu do této mezery a dále u hřebene střechy odvod vzduchu (odvětrávaným hřebenem nebo nějakými otvory mezi všemi krokvemi u hřebene střechy).
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Jiří Kubíček5. 1. 2020 21:38:59
Dobrý den, u kovové SDK konstrukce se zpravidla podlepuje speciální těsnící páskou rošt, takže kolem vrutu pak neuniká vlhkost. Ve vašem případě je to ale dřevo na dřevo, a to když se vrutem k sobě pořádně přimáčkne, tak silně pochybuji, že kolem vrutu v otvoru přes parozábranu bude unikat do konstrukce nějaké vlhkost, která by stála za řešení, jde jen o to, abyste to nešrouboval nějak šikmo z boku a vruty se pohybovaly kolem středu krokví. takže osobně bych to v tomto případě vůbec neřešil, ale jestli jste hodně velký puntičkář, klidně na krokve těsnící pásku dát můžete.