Stavba opěrné zídky

Autor: Pjóťa (15 příspěvků)
26. 3. 2017
10 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci, chtěl bych vás poprosit o rady ohledně výstavby opěrné zídky.

Mám zahradu ve svahu (na obrázku tmavě zelená barva) a rád bych si za domem udělal cca 12m rovinu (na obrázku světle zelená barva). Součástí zídky bude i sklep 3,5m x 4,5m, na kterém bude postaven zděný zahradní domek a vedle 1m široké schodiště.

Výška zídky mi vychází cca 130cm. Chtěl bych ji postavit ze ztraceného bednění a tady bych se chtěl zeptat:

- Jakou šířku tvárnic použít? Uvažoval jsem 25cm , nebo 30cm.

- Základ pod sklepem a čelní zdí bude hluboký 80-90cm. Jak hluboký základ udělat pod bočními zdmi?

- Jelikož nejdelší část zídky v kuse bude mít 9m, na koncích bude svázána s boční zdí a schodištěm a vzhledem k výšce zídky, je potřeba stavět i nějaké opěrné "ramena"?

- Jaké průměry roksorů použít a po jaké vzdáleńosti je umístit příčně i podélně?

- Ve spod podél zídky bude drenážní trubka zabalená netkanou textilií a zasypána štěrkem vyvedená přes zídku. Oddělit textílií i štěrk, nebo stačí pouze drenážka?

- Někde jsem četl, že prostor za zídkou by měl být vysypán štěrkem do výšky 20cm pod povrch, kvůli roztahování zmrzlé zeminy. Je to opravdu nutnost?

- Stačí zídku a sklep od zeminy oddělit nopovkou, nebo mám použít i ipu?

Děkuji za jakoukoliv reakci a radu.

Přílohy

celkovepohledy.png

Pjóťa1. 4. 2017 10:19:49

O statický výpočet bych zájem měl. Záleží na tom, co u Vás znamená drobná úplata. Můžete se mi prosím ozvat na tel. 605 070 607 pro bližší domluvu. Stačí SMS, zavolám zpět. Děkuji

Petr31. 3. 2017 21:06:22

Vzorec na minimální vyztužení samozřejmě existuje, ten jen určuje minimální množství výztuže, abychom mohli vůbec mluvit o železobetonu. Dále je třeba splnit konstrukční zásady (vzdálenost výztuže, atd.) Dalším a nejdůležitější požadavkem je navrhnout výztuž v takovém množství, aby železobeton přenesl daná zatížení.
S drenáží to chápete naprosto správně, ohledně úpravy povrchu jsem myslel spád podélný (cca 2-3%), pokud by i ten nebyl akceptovatelný, lze provést betonové odvodňovací žlaby o sklonu 0,5%, které si myslím, že u rodinného domu také nejsou žádoucí. Vám bych navrhoval, abyste 10-20 cm pod terén položil drenážní (nopovou) fólii, která bude ve sklonu směrem od zdi, a tu pak následně zahrnul ornicí.
Vaší otázce o boční zdi úplně nerozumím, ale je třeba aby základová spára ležela v rostlém terénu a zároveň byla ve Vašem případě 90 cm pod upraveným (nově provedeným) terénem.
PS: Pokud byste chtěl, tak Vám za drobnou úplatu udělám statický výpočet na takovou op. zeď. Pokud nechcete, doporučuji Vám alespoň místo jedné svislé 10 mm použít do každé tvárnice 2 x 8mm, která se umisťuje k rubu zdi (k zemině), a 2 x 6 mm, která se umisťuje k líci zdi . Vodorovná výztuž 2 x 8 mm do každé ložné spáry se stykováním přesahem min. 350 mm. Velice důležitá je poloha výztuže, pokud byste chtěl šetřit a poslechnout kamarády, tak tu výztuž 10 mm umisťujte alespoň k rubu zdi. V ose zdi a v líci je staticky skoro k ničemu.

Petr B22. 3. 2022 13:32:14

Dobrý den, měl bych rovněž zájem o statický výpočet opěrné zdi, mohl byste se mi prosím ozvat na petr.bocek@realfoodconcept.cz Díky

Pjóťa31. 3. 2017 19:46:15

Pane Petře, děkuji i za Vaše reakce. Píšete, že výztuž kterou popisoval pan Pavel je nedostatečná. Existuje nějaký vzorec, pro výpočet potřebné výztuže? Kamarád zedník mi radil do kažbé tvárnice 1ks roxoru 10mm svisle a 2x8mm do každé řady podélně.
Upřímně by se mi zídka víc líbila kolmá, než pod sklonem, ale nerad bych, aby se mi zídka po čase začala jakkoli vyvracet, nebo prohýbat. Boční zdi totiž hraničí s pozemky sousedů.
Pokud jsem Vás tedy pochopil správně, tak drenážní trubku ano, ale obsypanou kamenivem hrubší frakce, toto celé oddělěno od zeminy např. netkanou textilií. Štěrkem ani kamenivem prostor za zídkou nevysypávat a raději odvést vodu z povrchu za zídkou. Opěrnou zídku stavím právě proto, abych si vyrovnal prostor za zídkou do roviny a v budoucnu zde umístil zapuštěný bazén, tedy svažování pozemku bych se chtěl vyhnout. Půda je u nás něco mezi sypkou a jílem, takže základy min 90cm.
Toto platí i pro boční zdi, které budou v některých místech jen třeba 15cm i méně nad zemí, nebo tam stačí základ plitší? V této zídce budou zabetonovány pouze sloupky s plotem.

Petr31. 3. 2017 19:05:33

Vaše množství výztuže nesplňuje požadavek minimálního vyztužení dle ČSN EN 1992-1-1, tudíž je tam naprosto zbytečně, protože Vám beton v tahu přenese větší síly než daná výztuž. Pokud tam výztuž dávat, tak v množství aby se s ní dalo vůbec uvažovat ve statickém výpočtu.
Tzn. když dáte výztuže méně, beton bude působit v tahu do doby překonání jeho tahové pevnosti, ale v té době jsou už síly takové, že Vámi navržená výztuž tuto sílu stejně nedokáže přenést.

Statický výpočet dodávat nebudu jen proto, abych Vám vyvrátil Vaše domněnky.
PS: Správný návrh výztuže nerovná se velké množství výztuže, ale výztuž v takovém množství a v takové poloze, aby správně plnila svoji funkci.

Pavel

Pavel31. 3. 2017 18:45:40

Takze si to shrnme.ja rikam. 5° uklon s tou armaturou co sem napsal. Vy rikate bez uklonu, ale se zelezem jako na kryt. Muzete dat staticky vypocet, ze se zed bude odklanet?
U sterku jsem nic nepsal ze ma byt az po povrch. Jaka je funkce odvodneneho sterkoveho zasypu za zidkou? Ze se nebude v mrazech rozpinat jako zemina, pac nevaze do sebe vodu.

Petr31. 3. 2017 12:36:35

Dobrý den,
být Vámi dávám si pozor na některé rady od místních odborníků.

např:
Lze i bez žeber, ale doporučuje se sklon 5° směrem dovnitř. Lze ošetřit i jinými úpravami. Op. zeď (zvlášť ze ztraceného bednění) lze bez problémů udělat i se svislým povrchem, pokud je zeď dobře navržena a provedena.
Roxory 10 mm. Do každé řady 1 podélně, svisle ob- jednu. Svázat se základem
Toto vyztužení je absolutně nedostatečné a zeď se vám může opravdu odklánět
Oddělit stačí drenážka,a le vývodů bych udělal více. Každé 3 m.
Lépe je oddělit i kamenivo hrubší frakce od zeminy (daleko větší účinnost)
Štěrk na zídkou si klidně nedávejte. Ale až se za 15 let vykloní, tak si na toto vzpomenete. Štěrku klidně 50 cm na šířku.
Snad nejhorší rada, když si dáte za zeď štěrk, tak si za ní naopak vodu přivedete a při zmrznutí hrozí odklon. Správné řešení je naopak odvést povrchovou vodu pryč (např. pomocí žlabů, eventuelně podélným vyspádováním terénu
na oddělení sklepa a zemina pouižjte dle libosti. Ani nopovka není třeba, pokud nebude vadit občasná vlhkost ve sklepě.
Občasná vlhkost vzduchu možná nevadí, ale vlhkost zdiva a vady tím zapříčiněné určitě ano. Nopová folie není hydroizolace, proto je nutné použít hydoizolaci (pásy, stěrka)

PS: Hloubka základů se určí dle základové zeminy, v jílovitých půdách bych nedoporučoval menší hloubku než 90 cm.

Pavel

Pavel29. 3. 2017 13:11:43

Zaklady tak, aby kdyz se prihrne zemina na finalni teren a sedne, tak aby byla aspon tech 60-80. 90 je skoro zbytecne. Proste nezamrzna hloubka.
Spravne by melo byt vse, co je pod zemi opatreno hydroizolaci. Ale u sklepa to nevadi. Kdyz tan Xps nalepite pozdeji, az se ukaze po 1. sezone co to dela.

Pjóťa29. 3. 2017 12:56:53

Děkuji za odpověď. Jen si nejsem jistý, jestli jsem správně pochopil "základy pod božními zdmi klidně mělčí, aby byly 90 cm pod povrchem a současně na rostlém terénu". Myslíte tím 90cm, pod stávajícím povrchem (svahem), tedy i tam, kde bude z obou stran ZB nad zeminou pouze 10cm?
A ještě jedna věc. Uvažoval jsem, že bych sklep zevnitř zateplil extrudovaným polystyrenem, protože zrovna ten roh sklepu, který nebude v zemi směřuje na jih a v létě na něj bude téměř celý den svítit slunce, tak aby se sklep v létě moc neprohříval.
Když bych sklep zevnitř zateplil, je nutné zateplit všechny 4 strany, nebo stačí jen ty, které nebudou z druhé strany kryty zeminou a jestliže zateplím všechny strany, jak odizolovat zdi, které budou dosypány zeminou, aby se mi za polystyrenem nedržela vlhkost?

Pavel

Pavel27. 3. 2017 6:22:44

Osobne bych tu zidku udelal z Gabionu. Tim se pořeší veškeré problémy s vodou a podobně. Ale pokud chcete ZB, tak zde můj názor:
- tvárnice 30 cm.
- základy pod božními zdmi klidně mělčí, aby byly 90 cm pod povrchem a současně na rostlém terénu.
- lze i bez žeber, ale doporučuje se sklon 5° směrem dovnitř. Lze ošetřit i jinými úpravami.
- roxory 10 mm. Do každé řady 1 podélně, svisle ob- jednu. Svázat se základem
-Oddělit stačí drenážka,a le vývodů bych udělal více. Každé 3 m.
- štěrk na zídkou si klidně nedávejte. Ale až se za 15 let vykloní, tak si na toto vzpomenete. Štěrku klidně 50 cm na šířku.
na oddělení sklepa a zemina pouižjte dle libosti. Ani nopovka není třeba, pokud nebude vadit občasná vlhkost ve sklepě.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama