Jaké zvolit vytápění ?

Autor: Gabča a Kubík (6 příspěvků)
26. 3. 2017
34 komentářů
Dotaz

Dobrý den obracím se na vás s prosbou o radu ohledně vytápění ...mám naprojektováno tepelné čerpadlo voda/vzduch nicméně mi bylo po první konzultaci sděleno, že zde není návratnost a doporučen plynový kotel. ¨

K domu uvádím, že zde budou bydlet 2 později 3 max. 4 osoby. Bude zde krb pro občasnou večerní pohodu, jinak podlahové topení, pár topných žebříků v koupelně a pravděpodobně v jedné místnosti radiárory ( taková domácí posilka, kde bude na zemi guma)

Stavělo se z porfixu 30 - naprojektováno zateplení 10 - pravděpodobně se bude dávat 12. Výplně trojsklo/ 7 komor. Všechny přípojky na hranici pozemku.

Kolik je TZ nevím, nevím kde to mám zjistit ani jak to spočítat ;-) V příloze posílám více.

Přílohy

protokol1.pdf
grafickyprukaz2.pdf
Pohledy1.jpg
Pohledy2-internet.jpg
Pdoryspodkrov1.jpg
Pdoryspzem1.jpg

Svoboda20. 3. 2018 17:28:00

Dobrý den, pane Kubíčku,
po procházení tématy vytápění domů a T.Č. hodnotím toto fórum jako nejserioznější a Vás jako objektivního a odborně velmi zdatného člověka. Z těchto důvodů si dovoluji Vás požádat a poprosit o radu. Chceme zvolit tepelné čerpadlo pro vytápění a přípravu TUV ve stavěném malém přízemním RD 3+1 v Olomouci, dva starší lidi + občas 2 vnoučata.
Všude chtějí TZ domu a nevím si s tím rady. Prodejce T.Č. mi spočítal ztrátu 3,75 kW s rekuperací a 5 kW bez rekuperace a nevím jestli tomu mám věřit, když je to od prodejce. Prosím poraďte TZ, stačí přibližně, radu zaplatím.
Zastav. plocha obytné části bez garáže - 11,9 x 9.01 m /vnitřní obyt.plocha 11 x 8,65 m = 95,15 m2 / ve skutečnosti to bude o pár centimetrů jinak, protože jsme zvolily cihly Keratherm 380 mm na rozdíl cihel Porotherm 300 mm z projektu, zateplení bude asi stejné-dle projektu EPS 70 NEO tl. 150 mm.
Podlaha – na základ. desku IPA proti radonu, pak tepelná izolace polystyren 250 mm, reflex. folie, topné hadice a 70-80 mm anhydrit……cca 330 mm
Okna - 3 sklo - U=0,6, rámy 7 komor Veka Softline - U=0,92, rozměry asi standart, počet vč. balkonových k podlaze v obýváku, ložnici a tech. místnosti - 6 ks + v chodbě vchodové dveře částečně prosklené, také U=0,6 a rám také Veka Softline.
Výška stropů - 2870 mm - bude vyšší než je v projektu a PENB, protože jsme zvolili přiznané trámy, tj. na ně budou ze shora položeny OSB desky, na ně izolace z minerální vlny 260 mm a na izolaci další OSB desky jako pochozí. U = ? jakýsi standard ?
Garáž z cihel Keratherm 300 mm, přilepená na technickou místnost nebude vytápěna a nebude zateplena.
Doporučil by jste zateplit z boku i základ. desku, projekt s tím nepočítá ??
Pokud bude TZ tak malá, šel by jste do T.Č. ?? nebo něčeho jiného ?? Jaké byste odhadoval pořizovací a provozní náklady. Vše ale na klíč, bez možnosti dodělávky svépomocí - neumím. Chtěl jsem vložit PENB, ale nějak to nejde. Děkuji. Případný kontakt je možný i přes e-mail: karel-svoboda@seznam.cz

Přílohy komentáře

Vkrespravy30.10.2017.pdf

Dave3331. 3. 2018 20:04:49

Dobrý den pane Kubíčku, mohl bych Vás požádat o kontakt? Chystám se řešit stavbu bungalovu a rád bych s Vámi navázal spolupráci, děkuji. davidstreda@seznam.cz

nutshell7. 2. 2018 15:53:07

Dobrý den pane Kubíčku,

Dekuji za odpoved.

Bylo by možné se s Váma spojit mailem? Ja bych mel jeste par dotazu ohledne topeni.
Kontakt na me je nutshell@seznam.cz

Dekuji

Jiří Kantor

Jiří Kubíček4. 2. 2018 23:22:37

Dobrý den, máme zemní TČ s kolektorem od IVT pořizované před 7 lety. Vše sice funguje na jedničku a provozní náklady jsou minimální, ale v době pořízení TČ jsem se ještě o tyto věci tak nezajímal, prováděla se kompletní rekonstrukce domu i se zateplením a bral jsem to jako kompletní položku pro snížení energetické náročnosti a provozních nákladů domu a akorát končila původní ZÚ. Především vzhledem k celkové ceně instalace bych už dnes volil jinak. Buď bych šel do TČ vzduch/voda nějaké zlaté střední třídy nebo bych sice šel znovu do zemního TČ, ale zvolil bych něco levnějšího a dokonce si to zkusil i sestavit sám, dobře se v tomto ohledu spolupracuje s f. Eltex KM, která má velice slušné ceny a různé stavebnice TČ, majitel též na toto téma vydal knihu. Taky bych dnes už uvažoval o kolektoru s přímým odparem.

nutshell4. 2. 2018 23:02:58

Dobrý den pane Kubíčku,
mohl bych se zeptat jaky typ mate to TČ? Ja jsem ted ve fazi vyberu topeni do sve novostavby, tak hledam inspiraci pro vyber TČ. Dekuji . S pozdravem Jiří Kantor

Jiří Kubíček25. 1. 2018 22:49:50

Zdravím, počítal jsem s venkovní výpočtovou teplotou -15°C, vnitřní 21°C a průměrnou intenzitou větrání v celém domě 0,3 1/h, což je taková nejreálnější hodnota. TZ prostupem vycházejí cc 5,5 kW a TZ větráním cca 1,8 kW, celkem tedy 7,3 kW. Výpočet po místnostech a celkové domu by se měl lišit minimálně, když to bude vše počítáno stejnou metodou a celkově vám budou vycházet stejné ochlazované plochy, není důvod, proč by se to mělo nějak lišit. Co se týká TZ prostupem, tak by to mělo stejně vycházet i podle PENB, u těch TZ větráním právě záleží na použité intenzitě větrání (v PENB je přednastavené pro RD 0,3 1/h pro celý dům, což považuji za reálné), ale jsou i další SW nástroje, kde se větrání počítá po místnostech, někde se zadává vyšší, někde menší a u běžných místností je povolen rozsah přibližně mezi 0,3 až 0,5 1/h, pak záleží na člověku, co tam zadá.

ColeTrickle625. 1. 2018 20:15:28

díky moc....

já jsem si právě TZ prostupem po místnostech počítal a vychází mi to 3,5 kW, ale už je to nějaký ten pátek co jsem to na škole počítal....ani po Vás nechci abyste mi to počítal po místnostech, ale zajímá mě jak moc se běžně liší výpočet po místnostech a přepočet z PENB. ?

O kvalitě návrhu výkonu, respektive odhadu TZ pracovníka firmy vůbec nepochybuju, je mi jasné proč radši doporučí o 50k dražší variantu...

jinak lokalita je Ostrava, vytápěn je celý dům, 2 podlažní, 2x 90 m2, sv. 2,5 m, bez rekuperace. Děkuji

Přílohy komentáře

PENB.pdf

Jiří Kubíček25. 1. 2018 18:57:14

Dobrý den, TZ pomocí PENB vám klidně spočítám, to je rychlá záležitost, ale nechce se mi do výpočtu TZ jednotlivých místností, jelikož je to podstatně zdlouhavější záležitost, musel bych počítat každou místnost zvlášť podle plánů domu, rozměrů ochlazovaných konstrukcí v každé místnosti, složení ochlazovaných konstrukcí, objemu vzduchu v každé místnosti atd. Abych řekl pravdu, z časových důvodů se mi do toho nechce.

Vůbec se nedivím, že člověk z topenářské firmy to spočítal úplně jinak a předpokládám, že jeho výpočet byl o dost vyšší. Jednak je v jeho zájmu vám nabídnou výkonnější a tedy dražší TČ, případně ještě jinak nepotřebou taktovací nebo AKU nádrž, kterou byste jinak vůbec nepotřeboval. Dále často topenáři navyšují TZ domu kvůli přidanému výkonu na přerušované vytápění, které se dnes již prakticky vůbec nepoužívá, takže se vlastně nejedná o výpočet TZ, ale jakýsi výpočet výkonu topného zdroje při přerušovaném vytápění. Poslední věcí je, že často mnozí projektanti a topenáři počítají s dost velkou a absolutně nereálnou intenzitou větrání, takže vám nakonec vyjdou nereálné TZ větráním a tedy nereálné celkové TZ. A to ani nemluvím o tom, že někteří počítají objem vzduchu tak, že započtou vnější objem domu místo vnitřního objemu vzduchu, takže pak TZ větráním vycházejí úplně mimo realitu.

K tomu výpočtu podle PENB potřebuji tyto údaje: především z protokolu PENB z tabulky s ochlazovanými konstrukcemi a jejich izolačními vlastnostmi celkové měrné TZ prostupem v jednotkách W/K, které jsou uvedeny v pravém dolním rohu tabulky, předpokládám, že dům tvoří jen jednu stejně vytápěnou zónu. V případě více různě vytápěných zón je to pak složitější. Dále potřebuji vědět, kde dům stojí kvůli určení klimatického pásma a venkovní výpočtové teploty. Jaká je celá vnitřní plocha vytápěné zóny a světlá vnitřní výška. Nakonec, zda dům nebude mít rekuperaci ?

ColeTrickle625. 1. 2018 17:26:04

Dobrý den,

navazuji na téma a nechci zakládat další vlákno. Potřeboval bych spočítat TZ, mám k dispozici PENB, ale když jsem si počítal TZ po místnostech anebo přepočítal z PENB tak mi vyšly dost rozdílná čísla. A teď ještě když mi počítal ztráty z PENB týpek z IVT kvůli čerpadlu tak uletěl úplně. Poskytnu co bude třeba, předem děkuji za ochotu, případně se rád odměním...

Jiří Kubíček23. 1. 2018 15:02:01

Zdravím, ano k TČ jsem dal vlastní elektroměr a navíc z regulace vyčtu počet naběhaných motohodin.

Daniel T.29. 12. 2017 12:24:51

Dobrý den, především Vám moc děkuji za výpočet a celkovou snahu!
Tak jste mě i docela potěšil za dobré číslo TZ :-) . Když pročítám různé fóra a články,tak se často odkazují na TZ domu.
Upřímně, pro mě PENB je nic neříkajicí průkaz.

Samozřejmě zpětně při stavbě domu, potažmo při návrhu projektu domu, určitě bych postupoval jinak. Výběr jiného projektanta, řešení detailů stavby, tepelné zisky a jiné. Už sem nasbíral nějaké zkušenosti ze stavby, článků a praxe ostatních.Holt 2.dům bude lepší.
Investice byla taková: Kotel Buderus +zásobník 120l s veškerým zapojením po rozdělovače podlahovky včetně odkouření z kotle- 66 000Kč, přípojka od kapličky do kotle 18 000Kč, materiál a práce.
Vím, že kdybych měl elektrokotel, tak mám nárok na levnější sazbu-D57D.

Když by TČ nebyla tak drahá, určitě by to změnilo pohled na ně a návratnost by byla daleko lepší. Životnost TČ, potažmo náhradních dílů, toho se bojí hodně lidí, věčné diskuze.Proto sem o něm nepřemýšlel.

Děkuji Vám mnohokrát za výpočet a přeji hezký den

Jiří Kubíček29. 12. 2017 11:27:04

Dobrý den, takže ten hrubý předpoklad TZ kolem 4 kW se potvrdil. Přesněji to vychází tak, že TZ prostupem mi u vás vyšly cca 2,5 kW a TZ větráním při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vyšly cca 1,1 kW, celkem tedy 3,6 kW, spadat byste měl do mírného klimatického pásma. Měrná potřeba tepla na vytápění na čistou vytápěnou plochu u vás vychází kolem 50 - 55 kWh/m2/rok, což je přesně ta hranice, která určuje, zda je dům standardem NED. Úplně přesně vám to neřeknu, protože by se musely přesněji určit solární a tepelné zisky a s tím se nemá cenu nějak počítat.

Původně vám vycházela potřeba energie na vytápění cca 7500 kWh za rok, nyní to vychází kolem 6500 kWh za rok. Spotřeba topného zdroje bude ale trochu jiná, protože se musí ještě do výpočtu započítat různé tepelné zisky a účinnost topného zdroje. Reálná spotřeba plynového kotle na vytápění bude podle mne něco přes 5000 kWh, tedy, když kotel nebude cyklovat a ztrácet účinnost. Když se k tomu přidá ohřev TV pro 4 osoby, tak kolem 9500 kWh ročně. Jste v situaci, kdy ohřev TV dělá přibližně stejnou spotřebu jako vytápění.

Díval jsem se na celkové náklady na domácnost při TZ 3,6 kW, ohřevu TV pro 4 osoby, kdy by byl při elektřině tarif D57d a při plynu D02d a vyšlo mi to přibližně u plynu na cca 27.000,-Kč ročně a u elektřiny na cca 30.000,-Kč. Nevím, na kolik vás vyšla celková investice do plynového vytápění a ohřevu TV se vším všudy (komín, dovedení plynu do domu, kotel, zásobní, další instalační materiál až k rozdělovači podlahovky a cena práce), ale být na vašem místě, tak bych plyn vůbec nevolil. Šel bych buď cestou nějakého levného TČ nebo bych topil elektřinou a kdyby nevycházel limit neobnovitelné primární energie, doplnil bych to buď obyčejným krbem bez výměníku nebo bojlerem s vestavěným TČ, případně nějakou levnou klimoškou.

Daniel T.29. 12. 2017 5:52:57

Dobrý den, doplňuji.
Děkuji

Přílohy komentáře

PENB.pdf

Jiří Kubíček28. 12. 2017 13:22:48

Zdravím, potřeboval bych ještě z protokolu PENB ofotit celou tu tabulku, kde jsou plochy všech ochlazovaných konstrukcí, jejich izolační vlastnosti a měrné TZ prostupem v jednotkách W/K. Mohl bych to sice spočítat celé komplet znovu jen podle plánů, ale to by bylo na delší dobu, ta tabulka dost věcí usnadní.

Daniel T.28. 12. 2017 11:04:47

Dobrý den, děkuji mnohokrát.

Středočeský kraj, porotherm 30+18cm EPS 70F.Perimetr 14cm.
Změna proti projektu, proti PENB:fasáda 15cm šedý, nyní 18cm bílý, podlaha přízemí:12šedý, nyní 15cm bílý EPS, patro 4cm bílý EPS, vata šikmé stěny: 24, nyní 36cm vata lambda 0,033, rovné stropy v patře z 24 na 38cm lambda 0,033. Okna vše trojskla včetně dveří.Franc.dveře 160cm. Výška přízemí- 2,6m, patro cca 2,35m.
Topení je kondenzační kotel.Rekuperace není.

Předem moc děkuji

Přílohy komentáře

ezdomu.pdf
pzem.pdf
1.patro.pdf

Jiří Kubíček28. 12. 2017 9:10:02

Dobrý den, když dodáte tyto věci: celý PENB i s protokolem, informaci, zda bude mít dům rekuperaci, půdorysný plán domu a řez domu, jaké změny byly provedeny oproti tomu, s čím bylo počítáno v PENB, TZ a přibližnou měrnou potřebu tepla na vytápění, tedy zda dům je ve standardu NED, jsem schopen sdělit celkem obratem a bez odměny:-)).

Daniel T.28. 12. 2017 6:41:02

Dobrý den,
tak to se omlouvám za špatnou informaci.
Neznám přesné TZ domu, bohužel z PENB to jasné přímo není a zároveň sem tam udělal větší úpravy co se týče zateplení.Mohl bych Vás poprosit o výpočet TZ? Mohl bych dodat PENB, skladby apod. Samozřejmě za nějakou odměnu.
Stále totiž všude čtu, že vše se odvyjí od TZ a pak zda jsem nízkoenergetický apod a sám v tom tápu. Děkuji.

Jiří Kubíček27. 12. 2017 11:04:35

Dobrý den, jen si dovolím malou poznámku k tomu číslu v projektu 68 kWh/m2/rok. Ono jde o to, co tím číslem přesně myslíte, je rozdíl mezi spotřebou topného zdroje, mezi potřebou tepla na vytápění a mezi dodanou energií na vytápění. Má to sice stejné jednotky, ale jsou mezi tím rozdíly, které nyní nebudu rozebírat. Každopádně, jestli spotřeba topného zdroje je 50 kWh/m2/rok, tak potřeba tepla na vytápění je jiná a dodaná energie na vytápění (což je jedna z výsledných veličin PENB) je taky jiná.

Daniel T.27. 12. 2017 8:52:45

Dobrý den,
děkuju Vám za informace.
Dle projektu bych měl 68KWH/m2 rok, ale zateplil sem víc jak ve stropě, tak v podlaze a i fasádě. Takže to možná odpovídá.

Děkuji, hezký den

Jiří Kubíček25. 12. 2017 22:12:13

Dobrý den, to je dobře, že jste spokojen, prakticky to máte tak, jak bych to udělal i já. Ke spotřebě se přesněji vyjádřit nemohu, ale předběžně to vypadá dobře. Protože jestli máte při přibližně polovičních aktuálních pokrývaných TZ spotřebu plynu kolem 5 m3, což je cca 50 kWh, tak běžná rodina spotřebuje cca 10 kWh na ohřev TV a 40 kWh by bylo na vytápění. Něco ještě pokryjí tepelné zisky, takže můžete mít na vytápění kolem 50 kWh, což dělá průměrně pokrývané TZ kolem 2 kW, tedy výpočtové někde kolem 4 kW. Je to jen hodně hrubý odhad, ale s tou spotřebou plynu to přibližně koresponduje.

Daniel T.25. 12. 2017 18:41:17

Dobrý den,

moc Vám děkuji za odpověď.
Nakonec sem, zvolil ekviterm ve spojitosti s prostorovým termostatem.
Jsem na 100% spokojený. Min.tonou sezónu sem měl nastavený jen lde vnitřku a komfort nebyl takový.
Pro zajímavost.Křivka nastavená na 20/32, zatím max,.teplota do podlahy byla 28C, termostat nastaven na 22C, skutečná 22,5C. Spotřeba sledovaná od listopadu 4-6m3 denně.Je v tom topení a TUV. Takže za mě spokojenost. Útlum nenastaven žádný, myslím, že to není dobré nastavovat. Pak musí kotel zbytečně dotápět.

Jednotlivé teploty v místnotech řídím dle průtokoměru a to bohatě stačí.Defakto sem jednou nastavil, což bylo už min.rok a vyhovuje. Ted sem jednou lehce upravil.

Děkuji ještě jeednou za odpověď.
PS: Vaše ostatní příspěvky sleduji a musím Vás pochválit za trpělivé odepisování.

Daniel T.

Jiří Kubíček9. 12. 2017 14:45:25

Zdravím, něco už jsem naznačil v odpovědi pro Emila, návrhy a regulací topných systémů se nezabývám a nechci vám radit nějaké nesmysly. Každopádně vám mohu napsat svůj názor. Nemám rád u podlahového topení díky jeho setrvačnosti a dalším vlastnostem různé regulační prvky jako termoventily a termostaty v každé místnosti. Hodně lidí to pak stejně nepoužívá a jsou to často vyhozené peníze, znám i pár takových, kteří to i nakonec odmonotvali. U podlahovky je důležitý prvotní návrh a dobrý projekt. Správně byste měl mát spočítané tepelné ztráty všech místností zvlášť a podle požadavku na teploty v různých místnostech byste měl mít navržené rozteče trubek, průtoky, délky jednotlivých smyček atd. Délky a průtoky by se neměly v rámci celého domu moc rozcházet. Pak už vám stačí jen vyladit ručně průtoky, nastavit topnou křivku na ekvitermu a nemusíte se už nikdy o nic starat. A když náhodou potřebujete např. v koupelně na chvíli zvýšenou teplotu, tak to se nejlépe řeší nějakým doplňkovým topidlem, jako třeba infrazářič. Nějakou střídavou regulaci teplot v normálních obytných místnostech během dne moc neuznávám, je tu setrvačnost podlahovky, akumulace domu atd., takže v konečném důsledku to stejně k ničemu není, a když náhodou potřebujete nějakou místnost přechodně jen temperovat nebo odstavit tak prostě jen ručně upravíte průtok příslušné smyčky. K regulaci bych použil buď samostatný ekviterm nebo ještě lépe ekviterm s vlivem prostoru (neboli se zpětnou vazbou na vnitřní teplotu), blíže viz.:
http://vytapeni.tzb-info.cz/mereni-a-regulace/7338-regulace-v-praxi-i-topny-okruh-a-podlahove-vytapeni
http://vytapeni.tzb-info.cz/podlahove-vytapeni/4240-rizeni-tepelneho-vykonu-podlahove-otopne-plochy

Jiří Kubíček9. 12. 2017 14:30:41

Zdravím, nejsem topenář, zabývám se především návrhem konstrukcí a energetickou náročností domu (výpočty TZ, nákladů na domácnost atd.) a okrajově tepelnými čerpadly, protože jedno doma provozuji, takže co se týká výběru kotlem, mohu vám jen přibližně sdělit, jaký bych volil výkon, ale k tomu potřebuji znát tepelné ztráty domu, jakým způsobem budete vytápět (zda nepřetržitě nebo přerušovaně), jakou máte topnou soustavu a na jaký teplotní spád nadimenzovanou, zda uvažujete o nějaké AKU nádrži atd. Žádné z těchto údajů neuvádíte, takže těžko vám mohu sdělit, jaký bych podle mého názoru pořídit kotel na tuhá paliva. Velikost domu je nic neříkají údaj.

Daniel T.8. 12. 2017 19:32:37

Dobry den pane Kubíček, mohl bych Vás též poprosit o radu ohledně topení. Mám plynový KK,novostavba 30+18cm EPS,patrovy dum,komplet podlahovka. Radil byste mi řídit teplotu domu ekvitermem nebo dle prostorové regulace? Předem moc děkuji. Daniel T.

Emil8. 12. 2017 13:34:23

Koukám, že tomu tady hodně rozumíte. Můžete mi prosím poradit jaký kotel na tuhá paliva mám vybrat při baráku o velikost 180 m2? Koukám na ně tady
Chci ho pořídit na příští sezonu a potřebuju o tom co nejvíc informací - není to zrovna levná záležitost.

fedak

fedak24. 10. 2017 11:04:12

Doporučuji k tepelnému čerpadlu kapilární rohože, které vytápějí a zároveň i chladí. Provozní náklady jsou nízké díky nízkým teplotám pro vytápění cca 22-28 °C

Suark8. 9. 2017 20:31:09

Dobry den, pane Kubicek.
Mohl byste mi prosim pomoct s vypoctem tepelnych ztrat? krausondra@centrum.cz Dekuji

milis3. 9. 2017 20:56:00

Dobrý den, pane Kubíčku, mohl bych Vás i já požádat o nějaký Váš kontakt pro radu ohledně tepelných ztrát a TČ? Mnohokrát děkuji. Můj mail: revizak@post.cz

lto25. 8. 2017 6:45:14

Dobrý den,
nezlobte se ale já zas nevěřím že by kotel na pelety byl výhodnější než tepelné čerpadlo. Taky jsem uvažoval o peletách, ale nároky na velikost technické místnosti a hlavně potřeba skladování pelet mě odradila. Ano, můžu říct projektantovi ať mi nakreslí nějaký prostor v baráku kam dám silo na pelety ale to bych byl blázen, platit za sklad v baráku, a nádrž na pelety někde v zemi u baráku mi přijde nákladná záležitost, to už radši TČ. Silně pochybuji o tom, že kdo už jednou měl v projektu TČ a k tomu uzpůsobenou TM, jen tak přejde na pelety, bych je do zásobníku asi musel dávat po pytlech :-) , nebo jste si z nějaké místnosti udělal sklad na pelety?

Ráďa a Léňa

Ráďa a Léňa24. 8. 2017 20:12:58

Pane kubíček, byl by prosím na Vás nějaký kontakt, kde bych Vás, mohl prosím poprosit o radu? Děkuji, Radek Zapletal - radekzap@gmail.com

Jiří Kubíček4. 8. 2017 20:46:39

Dobrý den, nechápu, co na tom nevychází, zajímalo by mne, jak jste to počítal. Osobně jsem žádný výpočet nedělal, protože mám podružný elektroměr pro TČ a spotřebu celkovou i TČ si každý měsíc zapisuji, za posledních 12 měsíců TČ spotřebovalo přesně 2866 kWh a když vezmu že jsme ještě celý ten rok měli aukční cenu EE, kdy jsme při tarifu D56d platili za 1 kWh v NT 1,73,-Kč (je to komplet cena i s cenou na podporu výkupu elektřiny z podporovaných zdrojů, prostě vše, co se platí od spotřeby, pouze platba za jistič a pevná cena za odběrné místo je zvlášť) a ve VT 1,96,-Kč, pak to dokonce vychází ještě méně, kolem 5.000,-Kč za rok, nyní už budeme mít klasickou cenu, v NT 1,95,-Kč a ve VT 2,2,-Kč/kWh, pak by to bylo kolem 5.600,-Kč, ale psal jsem 6.000,-Kč, protože někteří mají cenu EE ještě větší. Prostě do 6.000,-Kč se vejdu úplně bez problémů. Podle regulace, která počítá kolik procent zabral ohřev TUV a kolik vytápění z celkové spotřeby, tak u nás TČ spotřebuje za rok na ohřev TUIV cca 1 MWh, zbytek je vytápění, takže za posledních 12 měsíců do 1,9 MWh. Samozřejmě jsou tam každý rok nějaké odchylky podle toho, jak je celkově tuhá zima, např. při té předposlední a té ještě před tím jsme měli spotřebu na vytápění ještě menší a to kolem 1,5 MWh, celkové spotřeba TČ za rok byla do 2,5 MWh. Ještě bych měl asi doplnit, že se jedná o TČ země voda s průměrným COP kolem 4 a prakticky celý rok jede na monovalentní provoz, topí se pouze do podlahovky, TZ domu 4,5 kW jsou spočítané velice dobře. Velice slušných spotřeb se dá dosáhnou ale i se vzduchovým TČ a proto jsem vám dal ty otázky, aby bylo zřejmé, kde byl problém, protože většinou za nějaké problémy nemůže TČ jako takové, ale špatný návrh vzhledem k TZ domu a teplotě topné vody.

Mimochodem, i když vezmu pouze orientační a teoretický výpočet spotřeby za vytápění tepelným čerpadlem při TZ 4,5 kW, pak to vychází takto:
100 (teoretický počet dní za celé topné období, kdy by byla celý den venku výpočtová venkovní teplota, pro přesnější výpočet byste musel znát průměrnou venkovní teplotu v topném období, počet topných dnů, vnitřní teplotu v topném období, venkovní výpočtovou teplotu) * 24 * TZ 4,5 - vyjde potřeba na vytápění v kWh - 10800 kWh – část té potřeby pokryjí různé solární a vnitřní tepelné zisky, to je hodně individuální a může se to pohybovat v rozmezí 1-4 MWh, ale u RD to většinou ty 3 MWh jsou, někdy i více. Zbyde tedy na vytápění pomocí TČ 7800 kWh, což když se vydělí COP 4, jsem na spotřebě 1950 kWh, u nás byla cca 1900 kWh. Dokonce i když jsem hodnoty našeho domu a COP tepelného čerpadla zadal do kalkulačky na TZB pro výpočet nákladů na vytápění a zahrnul pouze vytápění bez ohřevu TUV, vyplivlo to spotřebu po zahrnutí tepelných zisků 1985 kWh. Vše tedy sedí a na spotřebě našeho domu při TZ 4,5 kW není nic zvláštního.

Pavel

Pavel4. 8. 2017 14:04:24

Muzu se zeptat na zpusob vaseho vypoctu? Zajima me prevelice.

Jiří Kubíček3. 8. 2017 20:24:54

Zdravím, trochu zvláštní odpověď, takže by se hodilo doplnit, proč jste dal TČ pryč ? Jaké jste měl přesně TČ (značka, výkon, typové označení) ? Jakou máte topnou soustavu a s jakým teplotním spádem ? Jaké máte tepelné ztráty domu ? Jaké jste měl náklady na vytápění s tepelným čerpadlem ? My máme TČ 7 let, bezproblémový chod, náklady na vytápění a ohřev TUV dohromady cca 6.000,-Kč ročně, v domě 3 osoby a TZ cca 4,5 kW.

Jiří Kubíček26. 3. 2017 23:18:24

Dobrý den, nejdříve k výpočtu TZ vašeho domu. Podle PENB jsou měrné TZ prostupem 116,6 W/K, což znamená při venkovní výpočtové teplotě -15°C a vnitřní 21°C celkové TZ prostupem cca 4,2 kW. Podle plánů domu je orientačně čistá vnitřní vytápěná plocha cca 185m2 a vnitřní objem vzduchu orientačně 440m3. Rekuperaci počítám že nemáte a při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h, což je taková nejpravděpodobnější hodnota pro RD, vám vycházejí TZ větráním cca 1,7 kW, celkové TZ jsou tedy cca 5,9 kW.

Orientačně vám náklady na provoz domácnosti vycházejí takto (je v tom vytápění, ohřev TUV pro 4 osoby, paušální platby a ostatní spotřeba EE, počítáno při současných cenách, kdy se dá plyn sehnat za 1,-Kč/kWh, u elektřiny jsem počítal u tarifu D57d s NT za 2,1,-Kč/kWh a 2,4,-Kč/kWh ve VT, u plynu je počítáno s tarifem EE D02d ):
- s plynovým KK - celkem cca 30.000,-Kč ročně
- s TČ vzduch/voda - celkem cca 20.000,-Kč ročně
- elektrokotel + el. bojler - celkem cca 40.000,-Kč ročně, ale to by vám neprošlo limitem měrné neobnovitelné primární energie v PENB

Důležité ale je, jak by to vycházelo investičně, elektrokotel s el. bojlerem s nějakou prací a materiálem k dovedení k rozdělovači podlahovky by vás vyšel na cca 40.000,-Kč, ale jak jsem psal, neprošlo by to PENB, tak musí být do výpočtu ještě zahrnut třeba krb, ale i s tím by to nemuselo projít a pak by se musela třeba započítat nějaká klimoška nebo bojler s vestavěným TČ atd., ale o této variantě jste stejně asi ani neuvažoval. Do investice za plyn musíte započítat dotáhnutí plynu až do domu, komín, zásobník na TUV, plynový KK, veškerý instalační materiál až po dovedení k rozdělovači TČ a cenu práce. Je to individuální, ale nepočítejte s tím, že za to dáte méně jak 80.000,-Kč, spíše to vyjde na 100.000,-Kč nebo ještě více. U TČ záleží na tom, jakou si zvolíte značku a firmu, když to bude nějaký mercedes mezi TČ, může vás to kompletně vyjít třeba až na 250.000,-Kč, ale když zvolíte slušné TČ za rozumnou cenu, např. něco ze značek jako Panasonic, Fujitsu, Samsung, LG, Toshiba atd., tak za nějaký inverter o nominálním výkonu kolem 7-8 kW při spádu A2/W35 dáte i s ohřevem TUV kolem 160-170.000,-Kč. Rozhodněte se sám, co se vám vyplatí nebo nevyplatí, dá se i v různých aukcích sehnat velice slušná cena EE kolem 1,8,-Kč v NT za 1 kWh. Podle mne se vám to TČ vyplatí více jak plyn, ale plyn je použitelný též, záleží na tom, jaké investiční ceny a ceny energií budete porovnávat.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama