Změna stavby před dokončením

Autor: Gooo (31 příspěvků)
4. 3. 2017
3 komentáře
Dotaz

Zdravím

Kdo si prošel situací, že měnil stavbu před dokončením? Naplánovali jsme RD a dostali stavební povolení na plochu domu o výměře 123 m2, ale v období od stavebního povolení a začátkem stavby se nám narodilo třetí dítě a tak jsme se rozhodli pro zvětšení domu na 148 m2.

Nyní máme základovou desku a požádal jsem na stavebním úřadě o změnu stavby před dokončením. K žádosti jsem připojil výkresovou dokumentaci prvků, které se oproti původnímu projektu měnily (tedy situačku, půdorys, výkres základů a protože měníme i krokve na vazníky a střecha bude o pár centimetrů vyšší, také řez. Orazítkováno od autorizovaného inženýra.

Bohužel, stavební úřad požaduje dodat "dokumentaci pro změnu stavby před dokončením" a nikoli "dokumentaci pro provedení stavby". Projektant je nyní mimo, takže předběžně zjišťuji, co mě čeká, alespoň zde.

V razítku výše vypsaných výkresů, je samozřejmě napsáno: "Stupeň dokumentace: Dokumentace pro provedení stavby", takže se ptám, zda jde pouze o ten text, který lze přepsat, nebo jsou výkresy potřeba jiné? Dále se po mě požaduje, aby ve výkresech bylo patrné, čeho se změny týkají a také musí být tyto změny vypsány v technické zprávě.

Neřešil někdo podobný problém a neporadí?

zero24. 3. 2017 17:37:09

Je klidně možné, že na stavebním úřadě nepochopili, že je to víceméně nová stavba. Tahle dokumentace před dokončením se obvykle dělá těsně před kolaudací a obsahuje jen sice větší než zanedbatelné změny, ale to se už nemění např. půdorys. A tudíž chtějí rozdílovou dokumentaci, aby ty změny sami nemuseli hledat.
Změna by šla vyznačit i různými barvami, tj. např. původní stav červeně a nový černě.
V našem případě náš předchůdce začal stavět, základy byly ještě podle plánů, ale zbytek už byl mimo.

Gooo4. 3. 2017 17:25:01

No, já na stavebním úřadě byl, kde jsme se domluvili na tom, že bude dostačovat pouze dokumentace, kde je nějaká změna. Proto jsem dodal žádost a nové výkresy skutečného stavu, podle kterých staví stavebníci.

Teď jsem dostal informaci, že je potřeba trochu jiná forma, takže se pokouším zjistit, co je obvyklé. S projektantem, jsem se díky fatálním chybám v projektu nepohodl, takže z této strany moc rad nedostávám. Dohodli jsme se, že nebudu řešit náklady, které byly s chybami spojeny a za to dořešíme toto změnové povolení.

Jsem strojař, který denně kreslí v cadu, takže nemám problém některé úpravy udělat, takže chci vše připravit a projektant pak již jen bude kontrolovat a posvětí. Pracovní dokumentaci pro stavební firmu, upravovali projektanti právě té realizační firmy v rámci realizace, ale nemají prostor řešit tuto změnu celkově, takže jsem tak trochu v pasti, ale zase nemohu říct, že si to tu mastím sám.

Takže jsem chtěl tedy začít s tím porovnáváním původního a nového stavu. Dám výkres, kde bude tedy původní půdorys a zároveň nový půdorys. Ale nevím, jak mám právě zdůraznit změny. Kdybych třeba přistavoval garáž, tak všechny stávající linky třeba upozadím změnou tloušťky a jen tu přístavbu udělám standardně, takže na výkresu to bude jasné. Já ale dům "nafoukl" o půl metru na každou stranu, takže tak maximálně mohu zdůraznit kóty.

zero24. 3. 2017 17:11:54

Toto mne také čeká - máme koupený rozestavěný dům bez dokumentace z insolvenčního řízení, budeme jej bourat na základovou desku a tak stejně budeme vytvářet novou dokumentaci.
Podle mého názoru by dokumentace k změně stavby před dokončením měla obsahovat úplnou dokumentaci, ne jen rozdíly oproti původní. Tato dokumentace je myšlena jako stav těsně před kolaudací, tak, aby stavebnímu úřadu zbyla (po kolaudaci) úplná konečná dokumentace. Pokud je to v průběhu stavby, tak je to stejné a navíc je možné, že stejně budete dělat tuto dokumentaci ještě jednou, pokud se rozhodnete ještě v průběhu stavby něco měnit.
Co jsem slyšel od projektanta, tak podáním žádosti o změnu stavby před dokončením, stavební úřad pozastaví stavební povolení na starou dokumentaci a bude probíhat jakoby nové stavební řízení.
Mě na stavebním úřadě radili, abych přinesl jakoby studii, na tu kouknou, zda-li by pasovala na původní územní řízení a pokud ano, pak jim dodám novou úplnou dokumentaci. A pokud ne, tak to budeme dále řešit. U nás je situace trochu jednodušší, protože máme stavební povolení nad 150 m2, takže veškeré papírování se sousedy za mne vyřeší úřad, jinak bych asi musel za nimi s jakoby novým ohlášením.