Dobrý den.
Rád bych Vás kolegové stavebnící požádal rady a připomínky k fasádě z Cetris desek. Stavíme "pasivní" dům, kde je naprojektován 300mm šedý polystyren jako fasádní zateplení. Polystyren už máme nakoupený, ale na poslední chvíli jsme se rozhodli pro systém fasádních desek Cetris. Jde nám ale spíše o vzhledovou (moderní) formu této fasády, nežli aby fasáda splňovala podmínku "provětrávání". Snažím se nějakým způsobem vymyslet, jak dané desky ukotvit přes polystyrenové zateplení.
Cenové nabídky firem pohybující se kolem 1mil. už ignoruji a chci realizovat fasádu svépomocí.
V příloze jsem vytvořil jednoduchý náčrt jak o realizaci uvažuji. Princip je v tom, že "fošny" šířky 300mm jsou ukotveny k betonovému zdivu. Fošna bude na spodní hraně podepřena úhelníkem z 1cm tlusté oceli (kvůli únosnosti) a z boků chycena klasickými úhelníky kvůli stabilizaci. Mezery mezi jednotlivými fošnami vyplněny 300mm EPS. 300mm fošny jsem zvolil z důvodu, že kotvící úhelníky, na které by se kotvily latě, o délce min 340mm jsou cenově přemrštěné. A hlavně v případě klasického roštu samozřejmě polystyren nevyplní mezery jako vata, tudíž jsem zvolil fošny doufaje v to, že i 300mm fošna bude mít určitou tepelnou izolaci při její šířce.
Stavba je jednoduchý obdélníkový bungalov s pultovou střechou. Pokud máte někdo zkušenosti s podobnou konstrukcí nebo návrh na jiný typ kotvení, velice rád bych si přečetl Vaše názory.
Děkuji
zero226. 2. 2017 19:59:54
Ono to má několik apektů.
Jeden z nich je únosnost konstrukce - nejsem statik, ale pocitově bych odhadoval, že čím dále od místa kotvení, tím bude větší páka na celý systém (tj. latě a jejich uchycení plus ty desky).
Druhý jsou tepelné mosty. Dá se na to dívat dvěma způsoby - buď se snažit tepelné mosty ignorovat a brát je jako nutné zlo a zkusit vykompenzovat zlepšením izolace zbytku - což by např. znamenalo ještě přidat další izolant a pak znovu narazíme na problém únosnosti. Nebo zkusit dřevo nahradit něčím jiným, co má potřebnou nosnost a přitom je to izolant. Např. jeden materíál je CompactFoam, http://www.eshop.propasiv.cz/48-hranol-compacfoam.html . Z toho udělat podložky pod dřevo a zmenšit ty tepelné mosty a dřevo by pak mohlo být užší (tj. ne 300 mm).
To, že jste zvolili 300 mm šedého polystyrenu, mi evokuje že potřebujete větší izolaci než v případě použití normálního bílého a tudíž stejně nějaké ztráty tam budou.
Možná by bylo vhodné si to nechat spočítat jak od statika, tak od někoho, kdo počítá tepelné ztráty.
Odvětrávaná fasáda se obvykle dělá do difúzně otevřených. Ale to neznamená, že nějaké odvětrávání by ty desky nepotřebovaly, to nevím, to by měl poradit jejich výrobce.
A ještě jsem nezmínil samotnou cenu těch fošen - v takové šíři nebudou podle mne úplně levné. Tj. možná zkusit je případně složit z užších. A to nemluvím o tom, že bych úplně nespoléhal na jejich rovnost, tj. je otázka, zda-li kombinace EPS + dřevěný rošt je to pravé ořechové - dávat tam minerální vlnu má právě tu výhodu částečné stlačitelnosti a napasování do menší šířky s tím, že se to roztáhne a zaplní.