Zateplení SDK stropu

Autor: Domm (3 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
26. 2. 2017
20 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

chci se zeptat, jakou metodou jste zateplovali SDK strop. Máme bungalov s klasickou vazbou. Mezi SDK stropem a horní hranou věnce je výška cca 50 cm. Teďka přemýšlím jak tenhle strop co nejlépe zateplit v poměru financí. Níže uvádím nad uvažovanými způsoby zateplení (plocha stropu 110 m2)

[ol]

[li]1. Minerální vata DEKWOOL G 039r role 140 mm 3 vrstvy výška izolace 42 cm, cena 24.000 Kč SVÉPOMOCÍ [/li]

[li]2. Foukaná izolace Supafil loft 48 cm po sednutí cca 40 cm, cena 54.000 Kč [/li]

[li]3.Stříkaná IZOLACE SOFT nástřik 30 cm, cena 77.000Kč [/li]

[li]4. Polystyren sypaný vrstva 40 cm, cena 29.000 Kč SVÉPOMOCÍ [/li]

[/ol]

Jakou izolaci byste mi doporučili a proč? Jakou izolaci určitě nevolit?

Děkuji za Vaše zkušenosti!

Gooo11. 1. 2018 21:44:26

Dobrý den

Nápady jsou zde velmi dobré, ale bohužel jsem neuvedl kompletní situaci. Přikládám také můj nákres vazníků, kde je patrný prostor pro vkládání minerální vlny. Prostor je z jedné strany vysoký 1070mm, z druhé strany jen 530mm. Jak se tam dostat by snad byl nějak řešitelný problém, ale problém mám s profily ztužující konstrukci.

Rychle jsem si ještě poptal foukanou izolaci, ale dle očekávání je cena dvojnásobná.

Takže jsem se na základě Vašich rad rozhodl udělat kombinaci a snad bude OK:
- Mezi vazníky nacpu vatu 150mm (Výška profilu vazníku je 120mm, ale předpokládám, že se malinko může zmáčknout. Zadrátkuju tak, aby nevypadla)
- Nechám elektrikáře, aby rozvedl elektřinu, natáhnu si datové rozvody. vykašlu se na nějaké vany a připáskujeme to přímo k vazníku. Většina drátů stejně půjde ve zdech a budu řešit jen světla.
- Po omítkách a na konci jen nechám sádrokartonáře udělat rošt. Mezi spodní hranu vazníku a vrchní hranu roštu pak nacpu 200mm vaty. Mezi rošt a SDK pak ještě dáme parotěsnou fólii.

Takto dosáhnu v podstatě požadované vrstvy zateplení, budu muset jen vyřešit protažení například trubky od digestoře a odsávání toalet. Nechtěl jsem takto řešit, protože mi nebylo jasné, že budu mít v SDK nějaké zapuštěné světlo a takto budu muset porušit parotěsnou fólii.

Je podle vás takto navržena skladba v pořádku, nebo zase blbost? Děkuji

Ráďa a Léňa

Ráďa a Léňa11. 1. 2018 21:30:01

Dobrý den Mates, mohl byste mně prosím poslat email na Radekzap@gmail.com , abych Vás mohl kontaktovat?

Děkuji.

Jiří Kubíček10. 1. 2018 17:50:35

Dobrý den, pěkný návod, se kterým se nedá než souhlasit, jen bych doplnil ještě takovou drobnost. Parozábranu lze zvolit reflexní a díky mezeře mezi SDK a parozábranou by reflexe i fungovala, nebo lze i do prostoru pod parozábranu dát další izolaci za předpokladu, že její síla nepřesáhne cca 1/5 síly izolace nad parozábranou. Z izolačního hlediska je lepší přidat izolaci, ale těch 36 cm, i když část bude mezi vazníky, je dostatečná síla.

mates10. 1. 2018 17:19:18

Moje chyba, nevšiml jsem si té 212milimetrové mezery mezi vazníky a SDK. Pak doporučuji následující skladbu:
Výchozí stav: Nějak musíte zajistit, aby minerální vata nepropadla mezi vazníky a na co uchytit závěsy roštu pro SDK. Jsou různá řešení, ale já bych se přiklonil k dřevěným latím (např. levné střešní 30 x 50) v modulovém rozestupu třeba 625 mm (k tomu viz pozn. A.)
Předpokládám, že "půda" nebude pochozí, ale přesto musíte nějak zajistit přístup minimálně proto, abyste mohl pokládat desky vaty. Řeší se to např. stojinami ve vaznících s roštem a na to OSB . Vatu je možné pokládat i ze štaflí zdola, ale blbě se může ke kritickým místům - kontakt s vnější izolací - a taktéž špatně se provádí revize půdních prostor. V žádném případě nedoporučuji po vatě chodit (např. po položené desce OSB apod.).
Postup:
1. Mezi vazníky a latě roštu umístíte parozábranu, jak máte na výkresu. Pokud to jenom trochu půjde, minimalizujte počet děr v parozábraně, tzn. zkuste přichytit parozábranu bez nastřelování. Spoje parozábrany a nejlépe i místa, kde budou vruty přichycující dřevěný rošt k vazníkům procházet parozábranou, ošetřete páskou na parozábrany. Instalujte dřevěný rošt.
2. V těch -212 mm umístíte rošt pro SDK. Jestli to bude ze systémových pozink. profilů, opět dřevěných latí, I-OSB nosníků nebo čehokoliv podobného, je na vás, ale asi není třeba experimentovat a použít pozink. profily v obvyklé sestavě podle doporučení výrobce SDK.
Závěsy roštu pro SDK uchytíte k dřevěnému laťovému roštu na vazníkách - žádné díry do parozábrany.
3. Jelikož výška prkna vazníku je 120 mm, použijte na první vrstvu vatu tloušťky 120 mm, kterou vložíte mezi prkna vazníků přesně tak, jak se vata vkládá mezi krokve při zateplování podkroví. Tím dosáhnete toho, že horní strana vazníkových prken bude zároveň s horní plochou vaty.
4. Položíte druhou vrstvu vaty 120 mm tak, aby středy desek vaty ležely nad prkny vazníku - tzv. na vazbu. Tím minimalizujete tepelné mosty. Třetí vrstvu umístíte opět na vazbu s vrstvou druhou. Vznikne tak velmi kompaktní vrstva 360 mm vaty bez vzduchových kapes. Samozřejmě je třeba patřičně vyřešit i místa u věnce - korektní napojení na vnější tepelnou izolaci bez tepelných mostů.
5. Do 212mm prostoru mezi vazníky a rošt pro SDK dáte všechty ty instalace, co jste zmiňoval.
6. Na rošt dáte SDK - nevím, zda není v požadavku projektu protipožární - to ověřte kvůli hladké kolaudaci.
Pozn. A. Dřevěný rošt pod vazníky bych dal v úhlu např. 45 stupňů v rozestupu takovém, abyste mohl umístit závěsy SDK roštu podle požadavku výrobce a zároveň na každou desku vaty vycházely dvě latě. Tím docílíte toho, že jedna lať půjde pod středem desky vaty a další dvě latě budou podepírat 1/2 protilehlých rohů desek. Nestane se tedy to, že by nepodepřený konec desky vaty mezi latěmi padal směrem dolů a tlačil na parozábranu.
Podobná úvaka platí i při použití vaty v roli. Klíčovým požadavkem je samozřejmě to, aby vata neroztrhla lepený spoj parozábrany nebu parozábranu samotnou.

Gooo9. 1. 2018 23:14:17

Zdravím a děkuji za reakci.

Jak jsem psal, návrh je foukaná izolace, ale díky velmi nízkému prostoru ve vaznících mám strach, že nebude vrstva ve správné tloušťce po celé ploše (na jedné straně vazníků je 405mm, na druhé straně je 870mm. Člověk se tam tedy nějak moc nevejde a nejsem si jist, že bude každý pracovník tak zodpovědný, aby se proplétal každým vazníkem a foukal správné množství a ani nemám žádnou kontrolu. Také je střecha odvětrávaná, takže by tam kousky lítaly sem a tam). Proto chci jít spíše cestou minerální vlny, kde prostě nějakou vrstvu dávám.

Jiný návrh samozřejmě beru (a proto jsem vlastně tu). Je možné ale poslat nějaký návrh, jak je myšleno?

Pod vazníkem k vrchní hraně SDK je nějakých 210mm. Tento prostor jsem chápal jako místo pro uložení infrastruktury (rozvody elektřiny, datové rozvody, případně i trubka k odsávání toalet), případný prostor pro světla (například těla pro bodovky) a samotná konstrukce pro SDK bude mít také nějakou výšku. Takže jsem uvažoval tak, ať správně umístím parotěsnou fólii a nedělám do ní u každího světla nějaký otvor.

Budu ale moc rád, když mi poradíte

mates9. 1. 2018 20:53:21

Vaše řešení s dírou nad prknem vazníku je zcela špatně a druhou vrstvu 180mm vaty je v tomto případě lepší někomu darovat.
1. Z jakého důvodu nechcete použít rošt pod vazníky, s nímž můžete a) vyrovnat strop, b) vytvořit dutinu pro snadné vedení elektroinstalace, zabudování světel apod. tak, aby nebyla porušena parotěska, c) oddělit mechanicky SDK od vazníkové konstrukce a předejím prasklinám v SDK, d) vytvořit prostor pro nějakou podporu vlny (drát, lišty, OSB, cokoliv jiného)?
2. Když vlnu, tak na výšku dolního vazníkového prkna (120mm) ve třech vrstvách (3 x 120 mm = 360 mm celkem) na vazbu tak, aby se spáry mezi "deskami" vlny pouze křížily. Tím bude prostor vyplněn bez dutin a tepelných mostů.

Gooo9. 1. 2018 19:21:34

Jen pro doplnění posílám nákres. U této varianty mám ale problém, že když budu dávat minerální vlnu mezi vazníky, nebude v místě vazníku žádné zateplení, takže v nejhorším případě bude jen 120mm dřevěná konstrukce.

Gooo8. 1. 2018 19:41:35

Dobrý den

Řeším podobný problém a přidám se k dotazu:

Na věnci jsou uchyceny vazníky a předpoklad byl, že se na spodní hranu vazníku se přistřelí parotěsná fólie a pod ni se kolmo k vazníkům upevní dřevěné latě, které podpoří samotnou parotěsnou fólii a zároveň bude sloužit k uchycení konstrukce pro SDK. Na samotnou fólii se zase nafouká 30 cm izolace.

Díky charakteru střechy se mi do foukané izolace nechce, takže jdu spíše směrem dvou vrstev minerální vlny (každá 180mm, dohromady 360mm). Bude to levnější a budu mít jistotu, že je všude správná vrstva. Pod vazníky bych dal parotěsnou fólii a na latě bych se pak už vykašlal.

Jak jste řešili vy?

Chuchmi

Chuchmi7. 12. 2017 9:47:35

PM jsem nějak nenašel. www.drcenypolystyren.com

petr7. 12. 2017 9:41:32

@Chuchmi
Zdravím,
můžete dát prosím kontakt (třeba do PM) na tak levný drcený polystyren?
Já jsem našel ceny kolem 600kč/m3, což by tady vycházelo na nějakých 44*600~26kkč

Chuchmi

Chuchmi29. 5. 2017 18:12:53

Za ten EPS nedáte 29k ale 13k.

petrx29. 5. 2017 14:09:52

Dělal jsem nedávno, uvidíme po první zimě takže nemůžu moc soudit. U minerální foukané izolace jsem měl trochu strach abych zbytek života nevdechoval zvířené úlomky minerálních vláken. Přece jen ta celulóza je biologicky odbouratelný materiál, i když zase obsahuje jinou chemii :-) Malinko si to sesedlo, údajně to sesedne asi o 10% takže je třeba s tím při aplikaci počítat.

Jiří Kubíček26. 2. 2017 22:51:06

Climatizer je určitě jedna z možností, doma tuto izolaci pod částí střechy máme, ale jen díky tomu, že tam byl hodně špatný přístup, jinak bych hlavně z cenových důvodů použil klasický minerál.

Domm26. 2. 2017 22:28:19

Máte někdo zkušenosti s izolací vyrobenou z novinového papíru? CLIMATIZER PLUS® - celulózová izolace

Domm26. 2. 2017 21:56:01

Přesně tak, prkenný záklop slouží jako pochozí vrstva půdy. Ono to jsou standardní prkna, tak mezery tam jsou. Izolace v rolích asi bude nejlepší a hlavně cenově dostupná. Opravdu za izolaci stropu dát 3x tolik se nám nechce. Trošku mě mrzí cena foukané izolace, nechápu proč se cena, tak liší od minerální vaty!

Jiří Kubíček26. 2. 2017 18:54:57

Zdravím, co se týká nějakého sedání nebo snižování účinnosti vaty za X let, tak k tmu vám toho nikdo asi moc nepoví, protože současné minerály jsou trochu jiné než např. před 10 a více lety a kvalita a technologie se stále mění. Ale určitou "nejistotu" máte prakticky u jakékoli izolace, a co se týká určité zvýšené vlhkosti, tak úplně každé s nízkým difúzním odporem, což je i většina foukaných izolací. Jinak ten prkenný záklop máte jako pochozí vrstvu půdy nebo jako bednění střešního pláště ? Předpokládám, že jako pochozí vrstvu půdy a difúzní fólie je pak pod krytinou. Doporučuji ten záklop udělat tak, že mezi izolací a záklopem bude mezera a mezi prkny zůstanou malé mezírky. Co se týká parozábrany, bylo by nelepší, kdyby jste měl instalační mezeru mezi parozábranou a sádrokartonem a nebyla parozábrana přímo mezi SDK a roštem pro SDK, kde je pak více provrtaná vruty.

Domm26. 2. 2017 16:48:42

Složení konstrukce stropu + střechy:

[ol]
[li]1. SDK [/li]
[li]2. parozábrana[/li]
[li]3. izolace[/li]
[li]4. prkenný záklop[/li]
[li]5. difúzně propustná fólie[/li]
[li]6. pálená taška [/li]
[/ol]

Izolace PUR SOFT je měkká pěna

Při ukládání izolace budou zavazet pouze táhla od rastru pro SDK a pár husích krků. Třetí vrstva by měla překrýt příčky.
Jak moc bude docházet k snižování účinnosti vaty na základě času. Pokud bude provedena správně parotěska? Myšleno 5 10 20 30 let. Vata časem slehne pod vlastní tíhou + vlhkost která se do vaty dostane.

Jiří Kubíček26. 2. 2017 12:50:51

Zdravím, možnosti jsou různé, takže se člověk rozhoduje podle ceny, pracnosti, co ji je schopen udělat sám, jak je prostor přístupný a členitý atd. Osobně bych rovnou z uvedených variant vyřadil sypaný EPS a to především z požárního a akustického hlediska. Nepíšete, jakou máte krytinu a složení střešního pláště, ale v některých případech by to mohl být dost problém. Různé stříkaná a foukaná izolace jsou sice fajn, máte to rychle a dostane se izolace všude, ale něco to stojí. Taky je potřeba si dát pozor na druh stříkané izolace vzhledem ke složení stropní konstrukce a střešního pláště, jsou různé druhy s různými difúzními odpory a každá se hodí na něco jiného (u té izolace SOFT vůbec nepíšete, co přesně je to za izolaci - je měkká, polotvrdá a tvrdá). Takže když to shrnu, tak jestli máte všude dobrý přístup a celá nebo alespoň část izolace bude celoplošně položená, jděte cestou levného minerálu v rolích o té síle minimálně 40 cm. Dále vůbec neuvádíte složení celé té stropní konstrukce + střešního pláště, předpokládám, že součástí stropu bude minimálně nějaká parobrzda (v případě nepochozí půdy a dobrého odvětrání střešního pláště) nebo parozábrana.

travas26. 2. 2017 12:44:38

Dobrý den,
asi minerální vatou. Pokud jde o krov jde o provedení a těsnost. Zevnitř objektu parotěs, směrem ven paropropustná folie aby vlhkost která se dostane nějakým způsobem do izolace mohla odvětrat.

Lukáš a Hanka26. 2. 2017 12:16:48

Ahoj, já bych volil jednoznačně minerální vatu z osobní zkušenosti (já mám isover uniroll profi, objednaná z netu, vata drží pěkně pohromadě), práce svépomocí, dá se hodně ušetřit, sice nemám bungalov, ale izolace je perfektní (mám skladbu šikmá střecha 18+5+5, strop 16+5+5 víc jsem nemohl jít).
Pokud máte složitou střechu, hromada skulin a nepřístupných míst, asi bych volil foukanou izolaci, ale cenově budete o dost dráž.
Stříkaná izolace je pěkně drahá, konkurence se vzájemně pomlouvá, nikde se člověk jaksi nedozví co udělá krov, který je touto obalen - asi zhnije, pokud se tam dostane vlhkost. Mám kousek vzorku této izolace, který se v pokoji na denním světle lehce zmenšil.
Sypaný polystyren, mě přijde jako špatný řešení, požární odolnost atd...

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama