Složení podlahy

Autor: Gooo (31 příspěvků)
25. 2. 2017
7 komentářů
Dotaz

Zdravím

Pokouším se identifikovat, jakým způsobem se bude postupovat při následujících procesech.

Nyní máme základovou desku, která má po celém obvodu přilepen asfaltový pás o šířce cca 500mm a na něj se budou stavět obvodové nosné zdi. Zbývající prostor je holý beton.

V projektu mám ve skladbě podlahy uvedeno:

- Nášlapné vrstvy podlahy

- Litý potěr anhydridový (45-60mm)

- Polystyrén + fólie (100mm)

- NP, Asfalt 1x hydrobit (sklobit)

- Podkladní beton (deska) s kari sítí 150x150x6mm, beton C15/20 (120mm)

- Hutněný zásyp struskou/kamenivem (36-63mm)

- Hutněný zpětný zásyp (100mm)

Pomíjím, že 100mm vrstva polystyrenu je málo a budeme dávat minimálně 150mm. Jak mám tuto skladbu chápat? Až po podkladní beton jsme tedy hotoví.

Vrstva: NP, Asfalt 1x hydrobit (sklobit):

To jsou ty asfaltové pásy pod obvodovými zdmi? Napříč domem máme ještě jednu nosnou zeď, ale pod ní tento pás není. Nebo se postaví obvodové zdi a asfaltový pás se pak bude dávat po celé ploše?

Vrstva: Polystyrén + fólie (100mm)

Budeme tedy dávat minimálně 150mm polystyren. Ale fólie se bude dávat pod polystyrén, nebo nad něj? Opět předpokládám, že fólie bude plnit funkci jakési parozábrany. Chápu to ale tak, že se nejdříve postaví všechny zdi a polystyrén se pak bude vkládat na podlahu mezi tyto zdi?

Vrstva: Litý potěr anhydridový (45-60mm)

Zde bych už řešil firmou, která bude dělat podlahové topení. Jak jsem viděl v nákresech, oni položí na zem nějakou jejich fólii, ke které budou chytat trubky podlahového topení. Po uchycení pak přijdou s anhydridem a zalejou do finální výšky.

Jak jsem psal, nejvíc mi nesedí ty asfaltové pásy a kde bude ona fólie u polystyrénu. Snad to není ta fólie, kterou budou dávat topenáři, protože ti do ní dělají díry a chytají k ní trubky...

Gooo4. 3. 2017 14:33:48

Děkuji za informace

Jiří Kubíček26. 2. 2017 13:34:01

Dobrý den, když pominu, že by vám to měl vysvětlit především váš projektant, tak to vezmu postupně:
1) Základová deska tvoří podkladní beton, takže na ní už musíte dát jen celoplošně vodorovnou hydroizolaci, která se spojí s vodorovnou hydroizolací obvodového zdiva. Jsou různé technologie, nejvíce se asi používá natavení modifikovaného asfaltového pásu, který má zároveň v sobě i AL vrstvu sloužící jako izolace proti radonu. Nevím, jaký máte radonový index, ale izolaci proti radonu bych vřele doporučil a v případě, že byste měl podlahové topení, tak se bez ní neobejdete a to raději ani nebudu psát o tom, že správně by měla být pod každou konstrukcí s podlahovým topením odvětrávaná vrstva, ale to prakticky nikdo nedodržuje. Trochu nechápu, jak můžete mít už postavenou přes základovou desku nějakou nosnou zeď a bez hydroizolace, to považuji za chybu. Nejdříve se měla udělat celoplošně hydroizolace po celé základové desce a pak se na ní může stavět - obvodové zdivo, nosné vnitřní zdivo, příčky.

2) Správně píšete, že 10 cm izolace do podlahy je málo, ale 15 cm považuji za minimum v dnešní době, a v případě podlahovky, kdy je u podlahy větší teplotní gradient, byste nic nezkazil ani s 20 cm izolace. Tepelná izolace se pokládá na hydroizolaci, která je ale vyvýšená v místě přesahů, takže buď to musíte něčím vyrovnat, nebo, což se většinou dělá, pomocí plynové nebo horkovzdušné pistole vytvoříte v EPS malý důlek v místě, kde EPS bude ležet na vyvýšeném místě. Jinak není špatné dávat EPS ve dvou vrstvách křížem přes sebe, abyste překryl všechny spoje, ale lze to dělat i jednou vrstvou. EPS se samozřejmě instaluje až po postavení veškerého zdiva mezi zdi.

3) Kolem všech zdí musí přijít dilatační pás, protože těžká roznášecí vrstva z anhydritu musí být plovoucí a nesmí být spojena s žádnou konstrukcí. Tento dilatační, většinou mirelonový pás, se dává ke zdivu buď po položení veškeré tepelné izolace, nebo po položení 1. vrstvy izolace a pomocí druhé vrstvy se přirazí ke zdivu, samozřejmě vyčuhuje ještě nad izolaci do výšky větší, jak roznášecí vrstva, po provedení roznášecí vrstvy se seřízne. Součástí dilatačního pásu může být i igelit, který pak leží kousek od zdiva na tepelné izolaci a přes tento igelit se pak položí celoplošně na izolací PE fólie, což je separační vrstva, která zabraňuje průniku vlhkosti a anhydritu nebo betonu do spodní části konstrukce. Nemá tedy funkci parozábrany, ale ochranné separační vrstvy, parozábrana na podlaze na zemině stejně žádný význam nemá, protože zde nedochází k difúzi, ale hrozí pouze vzlínání vlhkosti, kterému zabraňuje hydroizolace. Přes uvedenou PE fólii (občas se používá i reflexní fólie, ale tu si nenechte vnutit, protože je drahá a v podlaze, kde není žádná vzduchová vrstva, stejně k žádné reflexi nedochází, to už bylo několikrát odborně ověřeno, reflexní fólie v podlaze je jen marketinkový tahák na zákazníky) se pak uchycují trubky podlahovky k izolaci.

4) Ještě bych doplnil k celé věci následující. Nevím, co máte za obvodové zdivo a zda ho budete nebo nebudete zateplovat a jak máte případně vyřešené zateplení soklu a základů domu, ale zdivo není ochlazováno jen z vnější strany, ale i z druhé strany základových pásů, takže není od věci první řadu veškerého zdiva stavět z cihel s lepším součinitelem tepelné vodivosti nebo v případě cihlovzduchu tuto řadu vyplnit izolantem, omezíte tak lépe tepelný most na spodku stavby.

Gooo26. 2. 2017 12:52:18

Dobrý den

Bohužel, v tuto chvíli nemáme stavební dozor. Jednal jsem s několika stavebními dozory, ale nedohodli jsme se. Jak jsem psal, máme nekvalitní projekt, takže nelze dozorovat stavbu z pohledu dodržování projektu, bohužel nejde.
V tuto chvíli staví stavební firma Základy a desku, obvodové a vnitřní zdivo a střechu. Poté již budu realizovat svépomocí (jeden kamarád elektrikář, další dělá krby, dveře jsem si vyrobil sám, okna uděláme v naší firmě...atd.). Takže bych potřeboval dozor, který nekouká do výkresů, kde ty detaily jednoduše nejsou, ale ví z pozice své odbornosti, že než se zasadí okno, tak má být kolem nějaká páska a podobně.

Jestliže má někdo kontakt na stavební dozor, který působí v Ostravě, budu jenom rád za kontakt.

Pavel

Pavel26. 2. 2017 12:13:53

Chce se mi napsat "Zeptejte se sveho stavebniho dozora".
Ale k věci. Asfaltove pasy nyni pod vsemi zdmi. Cela podlaha se pasy prirkyje pred pokladkou polystyrenu. To z duvodu neporuseni pasu. Ta folie, kzeru porad resite ma funkci separacni, zadna parozabrana. Anhydrit je dost tekuty a pokud neni polystyren dany dokonale k sobe, rad zatece mezi desky a podlahu zvlni tak, ze vam to vyplave na povrch. Proto folie, ktera tomu zabrani. Nejake prichytky na to nemaji vliv.

Limbus26. 2. 2017 9:23:01

Asfaltové pásy jsou hydroizolace a izolace proti radonu. Podle navrženého typu odhaduju že máte nízký radonový index?
Rozhodně musí být hydroizolace po celé ploše základové desky, vytažená zvenku na obvodové zdi... Prakticky se realizuje napřed pod zdivo, po dozdění se napojí po celé ploše (při zdění by hrozilo poškození).

Gooo25. 2. 2017 18:14:14

Děkuji za vysvětlení.

Takže nynější postup je postavit všechny zdi, poté se rozvede instalace vedoucí v podlaze (budeme mít SDK podhled a elektrikář mluvil o vedení naopak nad podhledem, ale například nucený přívod ke krbu je v podlaze. Následně se položí vrstva polystyrénu a na ni se pokládá podlahové topení.

V zaslaném odkazu je výslovně uvedeno, že se má dbát na utěsnění a neporušenost separační fólie. Naopak když jsem koukal na videa z montáží podlahového topení, tak si montážní firma natáhla jakousi svou fólii, kde jsou zakresleny osy a lépe se jim vede trubka podlahového topení, na tu položí trubky a trubky uchytí zaražení plastového profilu do polystyrenu. Tím ale přece vždy naruší onu separační vrstvu, která má být pod jejich fólií, ne?

zero225. 2. 2017 17:16:22

Fólie je separační vrstva, viz např. http://anhydrit-podlaha.cz/clanky/separacni-vrstva/22-separacni-vrstva , tj. je nad polystyrenem těsně pod anhydritem. Jestli bude podlahové topení, pak se dává ještě systémová fólie/deska, na které se umístí trubky podlahového topení - má takové výstupky, např. http://www.nibe-shop.cz/?systemove-desky-toptherm,31 . Podlahy se dělají až poté, co se do podlahy uloží vše potřebné, např. rozvody elektřiny, vody/kanalizace a topení.
Asfaltové pásy se dávají minimálně pod obvodové stěny k přerušení tepelných mostů a k hydroizolaci od vzlínání vody. Někdy se pod celou podlahou dává fólie, která plní funkci ochrany proti radonu.