Max cena za pozemek

Autor: Super User (191 příspěvků)
Kategorie: Financování
21. 2. 2017
10 komentářů
Dotaz

Ahoj,

chtěl bych se zeptat. Jakou by jste dali max. cenu za pozemek, který je v současné době vedený jako orná půda, mimo územní plán a bez sítí?

Je to na malé vesničce, kde krom klubovy nic není. Vše ostatní je vzdálané v městyši kde zrovna bydlím 2,5km po silnici. Cena za už připravených stavebních pozemků se tu pohybuje tak 500 kč/metr a ve vedlejších vesnicích cca 150 až 300.

V té vesnici krom elektriky není nic. Takže tam budou náklady na vrt, žumpu/čističku. A pokud bude možné napojit elektřinu na vedlejší stavbu, tak ta je vzdálená 70 metrů. Poplatek za vyjmutí z půdního fondu by měl být max do 10 tis. Spíše méně.

Samozřejmě možnost změny územního plánu si zjistím ještě před koupí pozemku, abych zbytečně neměl neužitečnej kus pole. :)

Až půjdu jednat s majitelem, jestli by kus neprodal, tak začnu na 30kč za metr, ale rád bych si stanovil max. cenu co mu nabídnu, protože sám to až tak dobře neodhadnu.

Vojta15. 3. 2020 3:35:01

Lina huba, hole nestesti... Myslim, ze v teto zemi se vzdy pocita s tim, ze budete tlacit cenu dolu. I ja jsem stlacil cenu, kdyz jsme kupovali. Dokonce pod cenu, za kterou to puvodni majitek X let zpet koupil :-D Musite mit pripravene pevne argumenty (nestaci neco jako "ja myslim, ze je to drahe").

Pred pul rokem jsem byl na obhlidce pekneho pozemku s cenou 640k, ktery se uz dlouho prodaval a stale neni prodany, jen to nabizi jina realitka o cca 200k draz. Nepredpokladam, ze to je jen provize.

Majky & L.A.

Majky & L.A.13. 3. 2020 5:15:28

Já mám hypotéku u Equa.

dracekvo12. 3. 2020 13:52:51

A ta banka je jaká?

Majky & L.A.

Majky & L.A.12. 3. 2020 12:24:19

Na to je opravdu těžké odpovědět. Žádná cena není mimo. Někdo koupí ty samé hodinky za 300 a někdo za 3tis. Obecně platí, že ve městech kvůli snadné dostupnosti, zhuštěné aglomeraci a nedostatku parcel, jsou pozemky nadhodnocené, ale třeba kousek za Prahou je pořád možné koupit parcelu za 2-tis./m a někde za 1-tis. v té samé lokalitě. 500Kč/m je dle mého na malé obce a vesnice adekvátní. My máme město o 7,5tis.obyvatel tzn.nic velkého a ceny už atakují 1-tis./m. Před 3 lety to bylo 550Kč/m. Určitě není od věci pokusit se na cenu zatlačit, za to nic nedáte. Třeba Vám řeknou, že cena je pevná. Co se týče hypotéky, tak se zajděte zeptat poradce. U mé banky stačilo říci číslo parcely, banka si sjela průměrnou cenu parcely v lokalitě -nějaké % a za 30min. sem věděl, kolik mi na to dají/nedají. Nebylo to samozřejmě oficiální závazek, spíše informativní, ale už sem věděl od čeho se mám odpíchnout.

dracekvo12. 3. 2020 11:55:32

obnovuji dotaz.

Našel jsem pozemek 1800m2. Mírně svažitý v menší obci (300 obyvatel).

Je tam školka, jednotřídka do 5 třídy, nějaký obchod, vlak, relativně klid. Voda, kanalizace, plyn, elektrika.

Pozemek je vedený jako trvalý travní porost, v územním plánu obce je celá parcela v kolonce bydlení v rodinných domech.
Přípojky tam zřejmě zatím žádné nejsou (aktuálně zjišťuji).
EDIT: tak sítě jsou pouze v dosahu, ale přivedeny nejsou.

Má to římskokatolická farnost a chtějí 550,- a metr.
Jak se vám pozdává ta cena? Já bydlím ve větší obci přes 1000 obyv a tam nedavno obec prodávala zasíťované pozemky za 400 Kč metr s DPH. Kousek vedle jedna obec prodávala za 180,- bez daně.

A nemá někdo zkušenost jestli má smysl se nějak zkoušet stáhnout od farníků cenu?

Musel bych si na to vzít už hypo a obávám se, že banka bude mít úplně jiný názor na cenu pozemku.

Pavel

Pavel22. 2. 2017 21:37:18

Pokud je nyní pozemek orná půda a v územním plánu je taky jako orná půda, tak bych to jako ornou půdu kupoval. Tj za nějakých 15-25 Kč/m2 dle lokality. A nebo bych to koupil za cenu, na které se dohodnu s prodávajicím :-)

zero221. 2. 2017 12:30:20

Novější vedení se dají najít v katastru - na ikatastr.cz se pak zatrhne vrstva věčná břemena.
Pokud tam stojí už nějaké domy, tak u nich budou elektroměrné sloupky a v nich jističové skříně a z těch by vás mohli připojit.
O svých přípojkách ví distributor, ČEZ/Eon, těch se můžete hned zeptat. Problém je v tom, že pokud to není stavební pozemek, nebudou tam chtít elektřinu přivést.
Pokud je svah orientovaný směrem na jih, tj. směřuje nahoru na sever, pak by to nemuselo úplně vadit, bude tam dost světla.

zero221. 2. 2017 11:47:16

Podle mne je tam největší riziko ten územní plán. Je to skutečně na dlouho s nejistým výsledkem. Nejdřívě obec musí vypsat řízení na výběr architekta, pak se něco zpracuje, jakmile uvidí ostatní sousedi, že se to mění, přijdou také se svými nápady, někteří budou proti a budou se odvolávat, pak ne vše se musí líbit ostatním institucím a vše se táhne. Jakmile to schválí, pak teprve začne vaše územní řízení a stavební povolení. Tj. je to běh na dlouhou trať.
Cena pozemku je relativní podle polohy, velikosti a hlavně podle finančních možností stavebníka. Banky moc neoceňují hodnotu pozemků, takže budete muset mít více vlastních prostředků nebo bude vyšší úrok.
My jsme kupovali zasíťovaný, resp. sítě u hranice pozemku za 400 Kč/m2.
Další možností je koupit starší dům, ten zbourat a postavit nový.

zero221. 2. 2017 10:50:51

U nás v obci chtělo hodně lidí změnit svoje pozemky na stavební a došlo to tak daleko, že pokud by se na všech začalo hned stavět, počet obyvatel se zdvojnásobil. Architekt, co dělal územní plán, pak doporučoval nějaké lokality na stavební nehlásit, aby to moc neprovokovalo krajský úřad, že se obec chce moc rychle rozrůstat a přitom je tam spousty volného místa a není tedy akutní potřeba nových parcel. Tj. řekl bych, že ve vaší obci chtěli, aby se změnilo jen to, co akutně bylo potřeba a ne to, co by chtěli majitelé pozemků někdy v budoucnu prodat za vyšší cenu.
Změnu územního plánu nelze smluvně pojistit - o územním plánu hlasuje zastupitelstvo obce a to může změnit názor jak bude chtít.

zero221. 2. 2017 10:27:42

Důležitá je okolnost, zda-li ten pozemek je vedený v územním plánu jako stavební, tj. zda-li se tam dá stavět. Pokud není, pak záležitost se změnou plánu je na měsíce až roky a není jisté, zda-li se to povede: obce mají názor na to, kde by bylo vhodné se rozšiřovat a někde to úplně nechtějí, někde to nejde, protože mezi zastavěnou částí a nově zastavitelným prostorem je volný prostor a obce chtějí mít zastavěný prostor co nejvíce kompaktní, domy co nejvíce u sebe, aby byly menší náklady na silnice, osvětlení, .... A pokud obec nebude změnu plánu dělat sama od sebe, tak nejspíše bude chtít po vás příspěvek (cena nového plánu pro obec je řádově 400 tisíc, změna je trochu levnější).
Co jsem slyšel, tak odhadci pracují s tím, že rozdíl zasíťovaný/nezasíťovaný pozemek je řádově 250 Kč/m2, což odpovídá právě nákladům buď na zasíťování či vrt/studna a jímka při rozumné velikosti parcely okolo 800 m2.
Pokud je nejbližší místo, ze kterého lze připojit další přípojku, vzálené než 50m, pak celou přípojku platí odběratel, pokud méně, pak distributor.
30 Kč za metr je srovnatelná cena s ornou půdou.
Možná začít s tím se zeptat na obci, co by tomu říkali a pak se ještě stavit na stavebním úřadě co oni o tom místě soudí.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama