Dobrý den, stojíme před otázkou zda realizovat obytné podkroví v bungalovu. Náš bungalov má zastavěnou plochu 250 m2 (patří tam i terasa, garáž i přístřešek na auto) tudíž je dům docela velký, přesto nás známí a rodina přesvědčují abychom udělali podkroví co kdyby náhodou někdy něco... je to velká investice nebo je to zanedbatelné? Kdybychom podkroví dělali, museli bychom dát normální krov (né vazníkový, vazníkové krovy se dělají do většího rozpětí, takže nemusíme mít ani vnitřní základové pasy, takže ušetření nákladů) místo sádrokartonového stropu určitě nějaký pevnější, poté nějakou větší nadezdívku, protože chceme valbovou střechu nejlépe se sklonem 25°. Dům je do tvaru L a obytné podkroví určitě nechceme dělat po celé jeho ploše, ale jen na kousku, kde by vznikly alespoň 2 pokoje a koupelna. Děkuji za názory
- Stavba domu/
- Hrubá stavba/
- Obytné podkroví u bungalovu ano či ne?
Obytné podkroví u bungalovu ano či ne?
Standa a Monika18. 4. 2017 15:43:44
Obytné, dětské pokoje a koupelna. Posvěceno od statika a na OSB přijde ještě podlahový polystyren a Fermacell sádrovláknitá deska.
Standa a Monika18. 4. 2017 12:33:28
U dřevostavby máme na rozpon 4,5 m KVH hranoly 240 x 60 mm po 62,5 cm, zaklopeno OSB 22 mm. Je to upraveno podle statika, v projektu to bylo víc na husto...
pepobx18. 4. 2017 12:04:13
Dobrý deň. Chystám sa stavať bungalov so zvyhnutým podkrovím po case mozno obytným. Najprv som chcel žb deku ale kvoli financiam ma presvedcili ze mi stači drevený trámový strop. Rozmery domu budu 13x8 stredom po dlzke bude nosná priečka na ktorej budú trámi podopreté a rotdelene na dva rozpony 4,6 a 2,6m. Na dlhší rozpon pojdu trámi 15x24 a na kratši 10x20cm a osová vzdialenost bude 70cm. Bude to stacit na obytne podkrovie alebo máte už niekto skúsenosti so stavbov takého to stropu?
Jiří Kubíček31. 1. 2017 20:03:37
Zdravím, jestli máte napjatý rozpočet, a věřte tomu, že se najde ještě dost věcí, se kterýma nebudete počítat, tak to nechte jen jako půdu. Nebo to udělejte tak, že se to bude moci v budoucnu dodělat (to znamená především přizpůsobit střechu, její sklon a výšku zdiva v podkroví, vyvedené a připravené okruhy elektřiny, příprava na napojení topného systému, volba složení střešního pláště takového, aby šel jednoduše v budoucnu zateplit - tedy žádné bednění atd.). Už ale tohle bude znamenat nějaké náklady navíc. Časem pak už jen zateplíte střechu, uděláte příčky, kročejovku s plovoucí roznášecí vrstvou a napojíte elektřinu a topný systém. Musíte ale též pamatovat na to, že se vám pak v budoucnu zvýší TZ domu, takže záleží na tom, v jakém časovém horizontu by se to dělalo, protože by se pak měl rovnou zvolit příslušný výkon topného zdroje. Hodně věcí spolu v domě souvisí a musíte myslet dopředu.
Aneta31. 1. 2017 13:37:19
Děkuji za odpovědi, bohužel to jestli podkroví budeme využívat nevíme... Já osobně jsem proti podkroví, podle mě by stačila půda na věci jako jsou lyže, sáňky apod. (v domě máme naprojektovanou spíž, šatnu, sklad i technickou místnost, takže prostor na odkládání věcí je) zdá se mi to jako zbytečná investice, když máme celkem prostorný dům, pokoje cca 15m2, koupelna 10m2 a obývák s kuchyní 45m2. Už tak máme omezený rozpočet a určitě nechceme budovat nic co by stálo další hromadu peněz, ale názor rodiny je, že když už to děláme tak se vším všudy a že nás to v budoucnu může mrzet.
Jiří Kubíček31. 1. 2017 13:00:21
Dobrý den, to si musíte rozhodnout vy, zda ten další prostor budete potřebovat a využívat, zda vám nebudou vadit vyšší tepelné ztráty a náklady na vytápění, mnoho věcí se bude muset řešit jinak (skladby některých konstrukcí, výkon topené soustavy) a už to vlastně nebude bungalov. Např. u bungalovu jen zateplíte strop a zvolíte vhodnou skladbu, pravděpodobně i s parozábranou, v případě obytného podkroví budete muset řešit především akustiku té konstrukce, takže vzduchovou neprůzvučnost + útlum kročejového hluku s nějakou plovoucí roznášecí vrstvou + budete muset zateplit a vhodně zvolit skladbu i střešního pláště atd. Prostě budete muset přizpůsobit a předělat projekt., bude jiný PENB atd. Vše je to pouze o tom, zda to budete doopravdy potřebovat a využívat.
Karel31. 1. 2017 12:45:08
Ty dodatečný náklady budou dost vysoký.
Pevné stropy oproti žádným, to je velká investice (nás stál betonový strop 13x8 metrů přes 100 tisíc). Schodiště, střešní okna, za to taky vysolíte možná 50-100 tisíc, podle kvality a množství.
Nadezdívka bude podle mě dost vysoká, protože 25° je málo (máme taky, ale vazníkový a narovnat se můžu jedině uprostřed), valbová střecha vám uřízne prostor ze všech stran a navíc tvar L vám prostoru uprostřed taky nepřidá (jako kdyby to byl třeba čtverec). Dost možná budete muset udělat další věnec, kvůli té výšce nadezdívky. S vysokou nadezdívkou taky souvisí o dost větší plocha fasády, zateplení, vnitřních omítek... to jsou další tisíce za každý m2. Jsou to i takové detaily, jako že budete potřebovat lešení kolem domu, abyste tu fasádu vůbec udělali. U přízemního domku vám stačí dvě kozy a fošna :) To se taky projeví na ceně.
Střecha bude složitější (a tedy dražší), kvůli rozdílným výškám.
Střecha se bude taky hůř zateplovat (zateplit strop pod vazníky je brnkačka).
A to nepočítám všechny ty běžné stavební práce v těch "nových" místnostech - další omítky, SDK, podlahy, elektroinstalace, topení, voda, stropy, dveře...
Navíc vás to může (nemusí) dost omezit v návrhu přízemí. Nosné zdi, umístění schodiště, někudy musíte vést odpad z té horní koupelny (aby vám pak trubka od záchoda nevedla středem obáku :)) a tak...
A ještě mě napadá rychlost výstavby - betonové stropy vás dost zdrží. Pokud nebudete mít schodiště hned ze začátku (budete chtít třeba designové dřevěné nebo tak), dost blbě se nahoru tahá materiál.
Je to jen můj svépomocně amatérský pohled na to, co všechno to obnáší... jestli vám to za to stojí už je na vás :)
Karel
zero231. 1. 2017 10:39:56
Mít podkroví a nemít je těžká otázka. Máme v plánu také stavět a s podrovím a nás naopak trochu odrazují a to neplánujeme bungalov. Ale protože máme spousty věcí, tak se dost prostoru hodí, i když v první fázi chceme z podroví udělat sklad a dodělat až někdy, resp. průběžně. My nyní bydlíme s rodiči v podkroví a jsme rádi, že tuto možnost máme. Ale jakmile se odstěhujeme, bude třetina domu prázdná.
Plusy - více prostoru pro děti (budou dále od vás a budou si tam dělat co budou chtít a nebudou vás tolik rušit), více prostoru pro vás - sklad, "startovací" byt pro děti (ideálně pokud by šlo uděla extra/nezávislý vchod).
Nevýhody - schodiště zabere plochu v přízemí, nedá se dát kamkoliv, nosný strop znamená lepší základy, nadezdívka znamená větší plocha fasády, sešikmené stěny nejsou nic extra a je to skutečně víceméně na přespání.
Náklady budou vyšší a řekl bych nezanedbatelně.
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Standa a Monika19. 4. 2017 7:18:48
Ano, proti překlopení jsou na 4,5m délky dvě rozpěry (cik cak, nejdou proti sobě), v místě kde budou souběžně příčky jsou rozpěry po 50 cm. Vaty 24 cm pouze nad garáží, kde bude "sklad". Nad obytnou částí 5 cm polystyrenu plus 5 cm polystyrenu pro podlahovku a záklop Fermacell deska 20 mm.