Polystyrenové tvárnice - názory, zkušenosti

Autor: Lu89 (7 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
5. 1. 2017
12 komentářů
Dotaz

Ahoj všem,

rád bych se dozvěděl více o polystyrenových tvárnicích, které se vylévají betonem ( staví se z toho i bazény). Nemá tu někdo ze zdejších stavebníků zkušenosti? Přemýšlím nad menším domkem o rozměrech cca 12x12 metrů + podkroví. Jelikož jsem od mala vyrůstal v baráku, tak i má přítelkyně, tak slovo panelák nám nahání husí kůži :-D Zaujalo mne to hlavně z toho důvodu, že je stavba rovnou zateplena + výsledná cena může být třeba i příznivější. Na závěr bych se chtěl omluvit, jestli se to tady už řešilo, ale nenašel sem. Díky moc ;-)

Přílohy

tn_zoom_obrazek_155.jpg

Muhehe17. 12. 2020 18:20:27

To FlipF: Hloubka kastlíku na žaluzie se pohybuje kolem 150mm a výška dle celkové délky žaluzií. Žaluzie se na sebe skládají. Návin (tím pádem hloubku kastlíku) je třeba řešit u rolet. Ty se navíjejí. Tento detail ,aby samonosné žaluzie nezasahovali do okna (skla) jsem řešil větším okenním otvorem a horní výztuhou okenního rámu který se kotvil do betonu a na který se kastlík na žaluzie přidělal. Stavěl jsem to v pasivu , nechtěl jsem tam žádný tepelný most a to se podařilo. Myslím že se to dá řešit i jiným způsobem. Pokusím se, dát sem pár fotek.

FlipF17. 8. 2020 11:09:42

No podle mě k tomu, aby z oken nebyly stísněny. Když okno ukotvím do betonu, tak před ním bude 25 cm polystyrenu. Samonosné žaluzie jsou nářadkou, u vyklápěcích oken je ten nával velký. Při prosklení moderní stavby zasahovat do skla z horní strany už dost. Na obrázcích a fotkách z montáže jsou k vidění vždy okna menšího rozměru.

Muhehe18. 6. 2020 20:19:43

U systému z polystyrenových "tvárnic" je nesmysl řešit předsazenou montáž oken.K čemu??? A detaily tepelného mostu u žaluzií jsou řešitelné. Například vyšší horní rám okna,dveří,portálu a pod.a samonosné žaluzie.

FlipF15. 6. 2020 7:35:36

Myslím si, že by bylo vhodné problematiku řešit na fóru, od toho tady je a dívá nám možnost zdarma řešit problematiku stavby. Navíc asi nebudu jediný, koho to zajímá a nebo zajímat bude.

K onomu předsazení. Taky jsem měl první nápad, že by se to nějakým plechem vystrčilo, ale kovové L konzoly, které unesou i několik stovek kg těžké velké okno s trojsklem a zároveň aby se nijak nedeformovaly, potřebuje spodní podporu, viz přílohy "Montáž 1 a Montáž 2" a přes to zpevněný ze spodní části a ukotvený tam nacpat bez šroubem kotvit, pouze se o ze opírají, takže by stačilo vyseknout pouze kousek polystyrenu cca 100x100 mm.

Všechny tyhle kotvy ale trpí jedním problémem. Izodomo a konkurence mají díky betonu skvělý tlum hluku, což je výhoda a pro mnohé nutnost. Na starém domě mám trochu protihlukového skla s tlumem 39 db. Kdybych si na dům, kde bude fasáda 200 mm dal předsazenou montáž pomocí konzol, tak hluk projde polyémem kolem oken jak nic a výhodu systému izodomo a drahých oken ztratím. V případě instalace pomocí JB-DK by to bylo tak, že bych z vnitřní strany (z interiéru) obložil otvor až k oknu například purénit deskou a nebo i OSB a na něj pak klasicky tenký XPS. Všechno je to komplikované a zvyšuje to cenu instalace.
Proto bych nejraději použil moderní systém illbruck s hutným purénitem a jediná možnost takové instalace je polystyren kolem okna odstranit. Tam jsem přemýšlel nad zjednodušením následného odstranění polystyrenu kolem oken. Třeba tak, že bych při skládání dál polystyrenu dal z vnitřní části polystyrenového bednění nějakou nepřilnavou fólii nebo betonářský separační olej, abych pak polyéru kolem otvoru obložil a následně lehce vyloupnul. Jednalo by se pouze o pásy široké tak akorát pro velikost předsazeného systému a pro roletovou schránku.

Ke schránkám pro žaluzie:
Pod omítkovou schránka na žaluzie musí být pod omítkou, mimo okenní otvor, tak by bylo nutné polystyren opět odstranit. Přiznané schránky s instalací nad okenním otvorem dnes na novostavby nikdo rozumně nedívá.

FlipF12. 6. 2020 17:32:49

Hodně mě tento systém zaujal. Jak se v takovém případě dělá předsazená montáž oken případně montáž dveří? Pokud bych stavěl z těch silnějších bloků, tak o běžné montáži bez předsazení nemá cenu ani uvažovat. Jediné, co mě napadá, je po vytvrzení betonu natvrdo vyfrézovat kolem okenní otvoru prostor pro systém předsazené montáže. To je ale dost těžkopádné řešení - pomalé, hromada svinčíku a polystyren bude držet jako čert. V případě roletových schránek to bude ještě horší... Lze to řešit nějak elegantněji?

Muhehe12. 5. 2020 18:38:45

Je veliká škoda že téma /polystyren rádoby bednění/ se zde ještě neujalo. Tento způsob výstavby má docela dlouhou tradici.Výrobce,(bohužel jinde ve světě) umí systémově řešit detaily od ZD až po střechu. Zde by bylo nanejvýše vhodné zdělit firmu která to umí. Omlouvám se,ale i když mi tento server hodně pomohl při realizaci domu, nevím zda bylo vhodné dělat propagaci. Každopádně dům z tohoto systému mám a je to radost! Možná by se to dalo i nazvat: "Pasiv levou zadní! "

František Odvárka17. 3. 2019 19:47:55

Naprosto souhlasím s paní pisatelkou. Já stavěl v roce 2010 z Thermomuru (tehdy byl nejlevnější oproti Med Maxu). O Izodomu jsem v té době nic nevěděl. Systém je stejný, ztracené bednění z EPS. Tehdy bylo k mání pouze skladby 5-15-10 cm (ESP-BETON-EPS). Udělal jsem malou změnu. Tvarovky jsem obrátil tak, že byla skladby 10-15-5 na venku. Na těch venkovních 5 cm jsem dal dalších 10 cm EPS. Celkem jsem na 25 cm a stěna má cca i se záklopem SDK asi 42 cm. Bez kondenzace či jiných problémů. Faktem je, že podobnou zkušenost s litím mám i já. Příliš knoho armatur kolikrát znemožnilo dostat beton do celé konstrukce. Našel jsem u dveří velkou kavernu. Naštěstí je to celkem bytelná kostrukce oproti cihle na pur pěně a podobných nesmyslech.Jsem zastánce inovací, ale komu se to podaří tak přesně, to by mě zajímalo. Nicméně, náklady jsou cca 25 tisíc korun na 127m2 obytné plochy za rok včetně akvária, která projede cca 10 tisíc ročně. Máme obyčejný elektrokotel + podlahové topení bez radiátorů.
Hodláme tento dům prodávat a jestli se nám to podaří, už plánujeme stavbu druhého domu a zase půjdu se stejnou technologií, protože:
výhody
- nosné zdivo jsme dělali ve dvou a půl člověka a za týden bylo hotovo
- dodatečné zateplení jsem lepil pouze pur pěnou --> když jsem to zkoušel demontovat, málem jsem zlomil lopatu, kterou jsem k tomu použil
- vedení veškerých technický rozvodů je do polystyrenu jako do másla --> rychlost
- záklop z SDK není takový problém, máme pověšeno krom linky všechno. Dá se to řešit, chte se to jen u hmotnějších věcí zamyslet
- cena, i když je to trochu dražší, nedá se to srovnat s ničím

nevýhody:
- máte pocit, že při zalévání to musí prasnout
- ukotvení stěn chce pečlivost, stalo se nám, že máme některé části mimo vodováhu a museli jsme to nahánět sádrokartonem
- beton musí být akorád, ideálně frakce 8-16 max, né moc řitký, pak to tlačí na stěnu a může to prasknout, když to člověk napěchuje
- bojíte se, že vám ty tvarovky někdo ukradne, každý na to čumí --> tehdy jsme spali na stavbě :-)

Jestli budeme stavět, tak už využiji svých poznatků a jistě to bude o něco rychlejší, méně pracnější a hlavně i trochu levnější, když nebudu dělat vícepráce.
Nebojte se v tom bydlet, není to schránka z plastu, když budete mít rekuperaci, není co řešit.
S pozdravem a zkušeností stavby svépomocí z EPS tvarovek přeje Franta

Marta16. 1. 2017 21:26:42

Když to sečtu úplně všechno, včetně každodenní dopravy na staveniště 30 km tam a 30 km zpátky, se všemi poplatky, okna izolační trojsklo, bezpečnostní dveře, vazníková střecha, krytina je Tondach Figaro, která byla v té době novinkou, cca 100.000,- Kč padlo na ČOV, 10 m3 jímku na přečištěnou vodu, 1,1 mil za pozemek, zastřešený bazén 8 x 4,5 m, terénní práce bez odvozu zeminy (tu jsme použili na zpětné vyrovnání pozemku), všechny podlahy jsou ze slinuté dlažby, stejně jako obklad na stěnách koupelny, sanita lepší standard, kuchyňskou linku za 180.000,- Kč, vybavení ještě nemáme kompletně nové, ale postupně obměňujeme - podškrtnuto, sečteno = 4,820.000,- Kč bez ohodnocení naší práce, které bylo opravdu hodně. Ale stojí to za to a mě se splinil životní sen :-).
Jo, ještě nás čeká venkovní omítka a obložení stěn kamenem, podlaha v garáži, venkovní chodníky a terasy, pergola, udělat krb (zatím máme krbovou vložku a ještě nějakou dobu to tak asi zůstane...), a nakonec oplotit celý pozemek. Když to tedy spočítám komplet, vyjde tento dům i s interiéry na cca 5,2 mil.
Cena za hrubou stavbu včetně základové desky, příček a oken je ve srovnání s celkovými náklady směšná - cca 1,470.000,- Kč, ale to ostatní naskakuje neuvěřitelně. Dělali jsme dvojitou základovou desku, tedy první byla podkladová 5 cm, pak hydro a protiradonová izolace, polystyrenová základová deska Izodom 25 cm (10 x 16,7 m), do ní 25 cm betonu, obvod. zdivo Izodom 35 cm (PENB A++), beton do zdí, vnitřní příčky Ytong, zateplení střechy celkem 40 cm vaty. 90% práce udělal přítel, ale museli jsme si půjčovat mechanizaci, bez ní by to nešlo. To ostatní jsem popsala výše. Záleží na požadované kvalitě materiálů a slevách, které se vám povede u dodavatelů vyjednat.
V příloze přikládám projekt tak, jak má vypadat po dokončení :-). Položkový rozpočet z projektu byl od základové desky, resp. základ. pasů, výkopových prací na základ. pasy, zdivo Porotherm + zateplení, střecha vazníková, taška betonová, příčky Ytong, stropy sádrokarton, zateplení střechy, podlahové topení, dlažba, plovoucí podlahy, okna a dveře, včetně interiérových = cca 2,8 mil včetně DPH. Naivně jsem si myslela, že za tuto cenu opravdu postavíme kompletně dům k nastěhování :-D. Realita je poněkud jiná, ale zvolili jsme jinou technologii a nemyslím si, že by vyšla dráž. Ušetřili jsme značné částky za dělníky a zateplení domu. Nakonec to asi tedy vyšlo stejně, jako kdybychom stavěli z cihel, ale máme dům třídy A+ (odečítám jedno + za velká okna).

Lu89

Lu8916. 1. 2017 8:02:05

Ahoj, díky moc za naprosto výživný článek! :) Domeček vypadá suprově. Můžu se zeptat na kolik vás vyšla hrubá stavba? (Třeba tak, jak je to na poslední fotce). Klidně v soukromé zprávě / emailu. Díky :)

Marta15. 1. 2017 23:55:19

Ahoj všem, co chcete stavět z polystyrenu,
když jsme uvažovali o stavbě rodinného domu, koupili jsme projekt, ve kterém byl jako stavební materiál uveden Porotherm. Přítel, který z něho již jeden dům postavil, mi doporučil Ytong, ale nakonec jsme se byli podívat na Forarchu, kde jsme se seznámili s technologií od Izodomu.
A tak jsme z něho dům postavili. V červnu 2014 jsme koupili pozemek, v listopadu začali vylévat základovou desku, v lednu byl dům (bungalov) pod střechou a v září 2015 jsme se nastěhovali. Obvodové zdivo jsme stavěli sami dva a za necelý týden jsme měli hotovo. Pak jsme nechali zdi vylít betonem. A tady bych ráda upozornila všechny zájemce, aby si dali pozor na hustotu betonu a velikost kameniva.
Do polystyrenových tvárnic jsme udělali armaturu, takže první beton, který nám přivezli, byl příliš hustý a měl velké kamenivo. Navíc ten člověk, co beton přivezl, měl starou míchačku s chobotem, takže nemohl flexibilně regulovat průtok betonu. Chvíli nám beton přetékal ven, protože byl moc hustý a samý šutr. Na lešení jsme vláli na konci chobotu a snažili se vpravit beton mezi polystyrenové stěny. Zvládli jsme to, ale jedna vnitřní stěna se začala provalovat. Udržela jsem ji sama vlastníma rukama. Po vytvrdnutí betonu stačilo obrousit vnitřní polystyren a stěna je naprosto rovná. Naštěstí je to ve spíži, takže tam tenčí polystyrenová izolace nevadí. Naopak, v zimě je to výhodou.
Další várku betonu jsme již nechali namíchat lépe, tedy s menším kamenivem a o něco řidší a všechno šlo jako po drátkách.
Dělali jsme z polystyrenu i základovou desku, takže se to poněkud prodražilo, ale nakonec jsem ráda, protože nikde nejsou žádné tepelné mosty.
Dům má velikost 10x16,5 m včetně garáže. Interiérové příčky jsme stavěli z Ytongu.
Pro ty, kteří se bojí stěn z polystyrenu, tak jsme na ni zavěsili i kuchyňskou linku a drží bez problémů. Je sice pravda, že je potřeba na stěny dávat trochu větší pozor, ale to se dá vyřešit obložením stěn sádrokartonem. My jsme už sami, tak jsme to nedělali. Obrazy se dají pověsit tak snadno, že to zvládne i naprostý technický antitalent :-D. Stačí zatlačit hřebík do polystyrenu. Pro těžší obrazy, garnýže a pod. jsme použili buď chemické kotvy nebo dřevěné válečky, do kterých se navrtá dírka a do ní šroub. Průměrně technicky nadaný muž si s tím snadno poradí, případně se zeptá, jak na to.
V každém případě na vytápění a ohřev teplé vody kondenzačním plyn. kotlem (jsme dva, máme psa a dvě kočky, takže každou chvíli otevíráme dveře, abychom některé ze zvířat pustili ven nebo naopak dovnitř) nám stačí zálohy 1000 - 1200,- Kč/měs. Za loňskou sezónu jsme měli spotřebu o něco větší, protože jsme neměli ještě interiérové dveře, takže teplo snadno unikalo při jakémkoli otevření dvěří ven. Navíc máme všude francouská okna, takže se větralo opravdu dost. Jsem zvědavá, o kolik se tyto náklady letos sníží, když už dveře máme. Navíc ještě nemáme ani venkovní omítku, ale ta by neměla mít na teplo uvnitř významný vliv. Topení máme podlahové a jiné bych už nikdy nechtěla :-).
Osobně bych řekla, že když uděláte dobrou základovou desku a dobře ji odizolujete, není potřeba ji kupovat od Izodomu a tak to ani nevyjde tak draze, jako nás.
Co se týká vlastností domu, tak jsou se zděným domem nesrovnatelně lepší, příjemnější a komfortnější.
Co se týká architektů, tak těm nevěřte. Mají provize od dodavatelů, navíc by museli přepočítávat součinitele odporu a prostupu tepla atd. Za ty prachy, které si říkají za projekty, se jim to přeci nevyplatí :-). Ne, teď fakt, nemají s tímto systémem skorto žádné zkušenosti a tak ho moc nedoporučují. Ale dobrý projektant se pozná právě i podle toho, jak umí vyhodnotit všechna pro a proti a pak doporučit materiál na stavbu.
Zatím nikdo nevymyslel, jak eliminovat tepelné ztráty cihly, a to hlavně zámku mezi nimi, které nejsou a nikdy nebudou 100% a mezerami neustále proudí vzduch, a to i když je zeď zvenku zateplená. Navíc cihla vždycky bude kumulovat i vzdušnou vlhkost, což u polystyrenu nehrozí. Ten nenasákne nic. Tím nehrozí ani vznik plísní ve stěnách, jak je tomu velmi často u zděných staveb, které velmi rády plesnivějí, když se někde udělá špatně izolace a tam, kde jsou tepelné mosty.
Je na zvážení každého, čemu dá přednost. My jsme se několikrát dost pohádali, protože přítel propagoval tento stavební systém, já jsem zohledňovala hlavně finanční otázku. Nakonec nás dům vyšel jen o málo dráž, než kdyby byl zděný, ale jeho výhody jsou naprosto nesporné. Je to totéž, jako byste srovnávali Trabanta s Mercedesem. Ale i v Trabantu se dá jezdit...
Hodně štěstí při výběru projektanta i stavebního materiálu :-)

Lu89

Lu895. 1. 2017 21:04:53

Tak určitě to má nějaké slabší stránky :-D Já mám jedinou zkušenost a ta je, že "pantáta" má z toho postavenou garáž 10x10 + podkroví (rozuměj "klubovnu" na přenosy sportovních akcí, oslav, silvestrů apod.) :-D Ale je to pořád garáž, spíš by mne zajímal názor jak se to osvědčilo jako domek :-)

Chuchmi

Chuchmi5. 1. 2017 20:55:41

Jako systém je to skvělej ale láhudkou musí být něco kotvit do zdi, zvlášť kdž setrefíš do žebra :D

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama