Zdravím,
prosím o názor na projekt který jsme si nakreslili... je to už asi 10 návrh a dle nás už má vše potřebné. ale ještě bych prosil o názor profíky ;)
V PŘÍLOZE JE PDF
Pedem díky za reakce :)
hanzz3. 1. 2017 13:14:07
Jinak par tipu, ktere nam pomohly pri navrhu:
- Snazte se vyuzit prostor. Treba ta mala chodbicka co vede k wc by tam nemusela byt, wc by se dalo posunout normalne k hlavni chodbe a za wc by sel dat sprchovy kout z koupelny (viz nase druhe patro). Takovych detailu se tam urcite najde v budoucnu vic.
- Zjistete jak velky je nabytek, ktery chcete v mistnosti mit a zkuste si ho do toho navrhu dat. Napriklad v koupelne vanu, umyvadla, skrinku. V technicke bojler, pracku, susicku, regaly. Jednoduse se tak zjisti, jestli kouplena neni zbytecne velka (kdo potrebuje mezi umyvadly a vanou 2 metry siroky prostor, ktery nijak nevyuzijete). Nebo jestli vlastne v technicke mistnosti mate nejaky prostor na chozeni. Samozrejme ze ne vse bude dokonale, ale plno hluchych mist takhle muzete odstranit a na jejich ukor rozsirit jine mistnosti.
- Pokud si nejste jisti, jestli vam treba staci velikost satny, tak si tu mistnost namodelujte ve vasem obyvaku z zidli a rozmistete si tam imaginarni nabytek :). Ono to zni vtipne, ale je to zdarma a ja treba nemam tu predstavivost abych si predstavil 4x4 metry s rohovou sedackou, konferencnim stolkem a obyvaci stenou.To same s kuchyni. Nektera kuchynska studia maji treba i kartonove kuchynske linky, ze kterych vam na miste za par minut sestavi X ruznych koncepci kuchyni pro ruzne velikosti mistnosti.
- Az budete mit trochu jistoty v tom, ze se vam navrh libi, tak si ho treba vykolikujte u rodicu na zahrade pri nejake grilovacce a nechte kazdeho at k tomu rekne co si mysli :). Je to i celkem fajn si projit jednotlive mistnosti tak nejak vic realne nez na planku.
My meli tak 15 verzi projektu, nez jsme vubec zasli k projektantovi. Obchazeli jsme vzdycky s kazdou verzi projektu ruzne cleny rodiny a v podstate nase cele projektovani skoncilo az jsme si byli schopni obhajit vsechny neduhy, ktere tam nasli. Samozrejme ze o kazde te verzi jsme rikali, ze je finalni a dokonala, coz teda v te dobe vzdycky byla :D.
hanzz3. 1. 2017 12:48:56
Nahore mame loznici s satnou, dva pokojiky, koupelnu, wc a "kumbal". Pracuju z domu, takze v prizemi vedle obyvaku mam kancelar, i kdyz je to v projektu vedene jako loznice nebo tak neco, ale chteli jsme mit jistotu, ze nam tam kdyztak vejde i postel a nejaka ta skrin. Hodim tady ty pudorysy v pdfku. Da se to lip priblizovat.
filip7223. 1. 2017 11:02:21
Jasný no proto říkám, že na to raději moc spoléhat nebudu a budu se držet myšlenky do 150m
Co se týče toho zadního přikládání, tak vložku chci jako hlavní zdroj tepla ( výměník atd..)
Jinak doma ( u našich) máme krbovky a topí se v nich denně už po dobu 15 let, tak jsem si vytvořil na krbovkách docela závislost ale štve mě ten bordel který musí člověk denně uklízet, tak proto ta místnost
Mám ještě jeden návrh viz. příloha, který se mi zamlouvá o něco vic...
hanzz3. 1. 2017 10:49:35
S prikladanim do krbu z technicke mistnosti jsme taky zapasili a nakonec jsme po roce projektovani dospeli k usporadani, ktere nam vyhovuje - viz priloha.
Drevo skladujeme venku pred vchodem do technicke mistnosti oprene o starou sousedovu zdenou kulnu, ktera je pak i na pohled celkem fajn. Trisky na podpal sekam jednou za cas ve starem dome (budouci garazi). U krbu mam vzdycky 2 kbeliky (15l od barvy) se drevem, coz mam tak na odpoledni topeni + neco zbude pokud zrovna nemame naladu dlouho do vecera sedet v obyvaku.
Musim ale souhlasit s panem Veberem v tom, ze je treba fakt rozmyslet, jestli jste krbove typy, protoze taky znam lidi, co si postavili krb (a ono to fakt vyjde na takovych 200 000, kdyz pocitate zaklady pro komin, komin, vlozku, revize, privod vzduchu atd...) a posledni popel tam maji z kolaudacni party :). U nas se krb vyuziva docela casto, i kdyz pocitam, ze s prichodem deti se to ted trochu omezi kvuli bezpecnosti...
Za me ale musim rict, ze krb bez prikladani z vedlejsi mistnosti bych nechtel... Clovek si taha do obytne casti plno bordelu. Ani neni problem s prikladanim nebo zatapenim, ale pri cisteni (klidne i vysavacem) tam vzdycky nejaky vzduch rozvirite a pak prach lita kolem.
Zrovna krbu nelituju :). To spis na nasem dome lituju designoveho balkonku, ktery jsme si vymysleli a o kterem jsem dopredu nepremyslel, jak drahy nakonec bude, ale to je jina story :D.
ing. arch. Martin Veber3. 1. 2017 10:12:05
Když Vám celou dispozici komplikuje přikládání ke krbu, soustředil bych se na to, jestli přeci jen je výhoda zadního přikládání taková, aby ospravedlnila komplikace celého organismu a také, není-li tento bonus zatížen nadměrným finančním nákladem spočívajícím v realizaci samostatné místnosti pro kotelnu. Vím, určitě byste ji využíval jako špinavý sklad, nějaká ta basa piv, hlavně zásoba suchého dřeva a sekyrka, špalek atd. Jenže to dřevo se dá poměrně úspěšně skladovat pod přesahem střechy venku, nějaká kolna vyjde na pár korun, kdežto samotná existence této místnosti zhruba na 10 až 15 tisíc za každý její metr čtvereční. Aniž bych se pouštěl do diskuzí o tom, jak často ten krb bude v provozu a kolik vlastně udělá na jednu stranu těch vizuálních a akustických efektů hořícího dřeva, kolik dá tepla a na druhou stranu, kolik práce s vybíráním popela, případně úklidu, bílení apod. Měl jsem klienty, kteří za krb, komín a věci s tím spojené vynaložili 300 tisíc a ve finále po letech přiznali, že v krbu zatápějí 2x ročně, vždy na Vánoce a Nový rok, taková milá tradice, prý... :-)
- - - - - -
Ohledně toho stavebního zákona, včera k večeru jsem se při rozhovoru s člověkem se zdroji velmi blízkými přípravnému týmu dozvěděl, že se to sice na plnou pusu zatím říkat nebude, ale celá novela stavebního zákona se opravdu nestihne do voleb podat do sněmovny k dalšímu čtení, protože se přišlo na tak obrovské množství podstatných chyb, v nichž je v rozporu vůči dalším předpisům, že to není v silách expertního týmu jen tak opravit. Možná to skončí tak, že vítěz voleb rozhodne nechat věci při starém (už jsme na to ostatně zvyklí a moc zásadních nedostatků ten zákon nemá) a nebo se navrhne fungl nový zákon s celou škálou prováděcích vyhlášek. Tedy závěrem... na nějaké blízké změny nespoléhejme. Jinak opět platí jako v prvním odstavci, jestli překročit nebo nepřekročit těch 150m2 je v principu opět o tom, jestli chcete dům na jedničku s hvězdičkou, nebo jen nutný kompromis. Ono to s tím dodavatelským prováděním není nijak žhavé, jen je potřeba pojistit si to papírově :-)
filip7223. 1. 2017 8:08:13
Paráda, díky moc za reakce :-) zase mi to otevřelo oči ..
zkusim si s tím ještě pohrát, ale bojím se toho abych při mém požadavku tolika místností neskončil nakonec v patře což se mi vůbec nechci :-/
Nejvic mi to tam snad komplikuje přikládáni ze zadu ( kotelna) :-)
a nad 150m2 nemůžu , jelikož stavbu chci dělat svépomoci.
vím, že má byt od 1 ledna 2018 nový stavební zákon který tuto hranici boří, ale spolehat se mi na to nechce doku ten zákon neuvidím na ostro.
ing. arch. Martin Veber2. 1. 2017 22:14:00
Už jsem ospalý, budu s dovolením stručný...
1.) Koupelna a toaleta od ložnice nesmírně daleko. V domě pro čtyři a více osob musí být minimálně dvě toalety (tedy dvě místnosti o jedné toaletě každá) a taktéž minimálně dvě samostatná umyvadla (tedy dvě místnosti s alespoň jedním). To u Vás pravděpodobně nebude.
2.) Ložnice by neměla být "na ráně",jeto nejintimnější část domu, kde nemají proudit návštěvy a vířit se prach z bot. Dělává se velmi dobrý trik, tedy taková ložnicová buňka, kdy je jedna ta koupelnička a šatna součástí prostoru vyhrazenému jen rodičům. To je pak soukromí jisté a není třeba v noci nahý běhat napříč celým bytem.
3.) Chodba temná, dlouhá, zbytečná. Rozumím, že asi nechcete procházet obytným prostorem, ale má to pravděpodobně větší plochu než oba dětské pokoje dohromady. Má to tedy srovnatelný význam?
4.) chybí spíž, což v paneláku vedle Lidlu jakž takž oželíte, v rodinném domě v satelitu na okraji obce umřete hlady, nebo budete skladovat mléko vedle bojleru.
5.) šatna bude pravděpodobně dost malá, je u vstupu, člověk předpokládá, že to bude hlavně šatna na svršky a boty, a pak by mohla dostačovat, ale bude dost velká i na kočárek, rozložený osychající deštník apod.? Vejde se jiné šatstvo do skříní v pokojích, nebo bude přelézat do technických místností?
Prakticky všichni mí klienti mi říkají, že mou nejhorší a zároveň i nejlepší vlastností je schopnost dokonale zbořit jejich dosud neochvějné představy o tom, jak kouzelný domeček si vymysleli. Následnými pokusy pak dosahují mnohem lepších nápadů. Přeji Vám, aby se mi to u Vás povedlo také.
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Pavel3. 1. 2017 16:54:08
Co pise Hanzz je pravda. ¨Spise doporucuju kreslit na ctvereckovany papir nez ve 3D. Zvolte si krok treba 1 ctverecek = 0,5m a kreslete. Nabytek si udelejte v meritku, vystrihnete a sopupejte po papire.
A pak si do toho zakomponujte zname veci, co tu pise pan architekt skoro furt. Nejak klidova zona, obytna zona, jak ponesete balik vod od auta a podobne...projdete si forum a najdete urcite nejakyou inspiraci.
Jinak k tem 150m2. Osobni zkusenost. delam rekonstrukci, hrubo nad 150m2. Staci generalni dodavatel, v mem pripade zednici, se kteryma mam smlouvu na zdeni a omitky. Ostatni veci resim sam/kontraktuju si jine firmy. Je to o domluve a papirovani.