Cena projektu

Autor: Petan (6 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
2. 1. 2017
2 komentáře
Dotaz

Přílohy

projektcena.pdf
ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber2. 1. 2017 21:59:50

Na jednoduchý přízemní dům, pokud je bez nějakých konstrukčních vychytávek, je to dost drahé. Pokud v tom není autorský dohled při realizaci, je to hodně drahé. Pokud je to jen od nějakého menšího stavaře a ne od "plně vyzbrojené" architektonické kanceláře (což od pohledu není) je to pekelně drahé.

Reálné jsou pro bod 1: do 3 tisíc PENB, do 2 tisíc PBŘS, do 2 tisíc radon, ZPF do 2 tisíc, připojení dopravní do 5 tisíc, do 3 tisíc hydrogeolog, je li třeba... Tolik za náklady na průzkumy, inženýrská činnost okolo tohohle tak 20% navrch.

pro bod 2 (studie): pouze dispoziční uspořádání a nějaký model, aby se neřeklo do těch 7 tisíc odpovídá, v případě studie obšírné, skutečné STUDOVANÉ potřeby konstrukční, technologické, uživatelské (akustika, optika, estetika, psychologie atd.) jsou férově mezi 20 a 40 tisíci, samozřejmě to pak není o absolventech průmyslovky nebo stavárny, ale pracuje na tom architekt se statikem, s energetikem a dalšími odpovědnými technology.

pro bod 3: statika je korektní na jednoduchý dům do nějakých 10 až 15 tisíc, stavařina jako taková něco přes dvacet, profese pěkně jedna za cca 5 tisíc (samozřejmě je to pro fázi na stavební povolení, prováděčka je mnohem zodpovědnější, "nestřílí" se tak od boku a je mnohem dražší, o té ale není zde řeč), hluková studie, je-li nutná, je okolo 10 tisíc, ale mnohdy vůbec nutná není.

V ceně může být u větších týmu nějaká ta marže pro udržení a inovace technologického standardu, amortizace strojů a plat administrativních pracovníků, u slavných architektů i nějaký ten poplatek za značku, ale to asi není ten případ, takže cifry osekávám tak, jak jsou obvyklé a opravdu fungují prakticky všude kromě Prahy (o trochu vyšší) a Ostravy (o dost nižší). Prostě takový český průměr, vysledovaný mnoha lety praxe, spolupráce s jinými projektanty i rivality, diskuzí na odborných fórech i u piva, zkušenostmi ze subdodávek větším i supervizí menším, kšeftech pro drobné investory i pro gigantické firmy.

mates2. 1. 2017 21:55:42

Něco podobného se tu již řešilo:
http://www.svepomoci.cz/forum/7-projekt/3155-projekt-cena.html
Cena je závislá na spoustě věcí a podle toho 2stránkového pdf se stručným výčtem potřebných dokumentů se dost dobře nedá říct, zda je to moc, nebo málo. Záleží zkrátka na kvalitě provedení projektu, termínech, objemu prací,... Vemte si třeba jen takové zateplení. Na jedné straně vybrat nějaký izolant, vypočítat potřebnou tloušťku, aby se to vešlo do normy, plus pár procent rezerva a výpočet ztrát domu je otázka několika minut v patřičném sw. Na druhou stranu kvalitní návrh zateplení včetně uvažování rozdílných návrhových teplot místností (chodba, garáž, sklep,..), očekávaných tepelných toků uvnitř domu, řešení všech detailů, návaznost na vytápěcí/ventilační systém, funkce ETICS v letním období, ekonomická optimalizace atd. atd. může být práce i minimálně na týden.
Kvalita, chcete-li hloubka/podrobnost dokumentace, by měla být specifikována ve smlouvě, nejlépe ve formě etap a výstupů s jasnými termíny. Je to koneckonců nejen ve vašem zájmu, ale i v zájmu projektanta.
Jinak k vaší částce - cena projektu nového přízemního domu řekněme standardních dispozic pro SP se kolem této částky prostě pohybuje, precizní projektant/architekt bude asi s výší nespokojen (ale od něj byste dostali výkresy i s poloměry ohýbání armování do ŽB konstrukcí), důchodce projektant, který to má jako občasný přivýdělek, by to zase zvládl "po staru" a za nižší částku. Osobně bych ale doporučil zaměřit se ne na částku, ale na to, jak si s projektantem tzv. "sednete". Přece jenom budete s ním nad projektem prožívat nějaký ten měsíc. Peníze do stavby následně budete valit tak, že jestli jste dali do projektu o 30 kKč víc, nebo míň, vás už trápit nebude.
K tomu pdf bych měl (kromě jeho strohosti, ale to vyřeší smlouva) jednu podstatnou věc - a sice studie domu. Pokud máte dispozici již víceméně vyladěnou, pak OK, ale pokud ne, přijde mi částka jako neadekvátní. Nejde jen o to načrtnout pár variant, jak rozhodit místnosti s ohledem na pozemek a udělat nějaké to 3Dčko, ale v této fázi již je třeba myslet i na spoustu navazujících věcí, které potom při zanedbání složitě řešíte během stavby (třeba odpady, vzduchotechnika) a nebo objevíte jako nepříjemnou komplikaci až po zabydlení (např. hluk).

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama